Elektrika in plin: Kakšne cene lahko pričakujemo letos in prihodnje leto
Cene električne energije in plina v Evropski uniji bi lahko v bližnji prihodnosti doživele padec. Strokovnjaki napovedujejo, da bi se to lahko zgodilo že do konca letošnjega leta, najkasneje pa v roku dveh let. Kolikšen naj bi bil ta padec, v zadnjem poročilu Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) ne navajajo natančno, a razloge za optimistične napovedi pripisujejo spremembam v ponudbi in povpraševanju, piše Žurnal24. Ključni dejavniki vključujejo globalno ponudbo plina, povečanje zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in druge priložnosti na energetskem trgu.
Lansko leto je prineslo opazno znižanje povprečnih veleprodajnih cen električne energije in plina. Po poročanju Žurnal24 je povprečna cena električne energije za dan vnaprej v EU, vključno z Norveško, iz 96 evrov/MWh leta 2023 padla na 81 evrov/MWh. “Za primerjavo leta 2022 je bila povprečna cena 227 evrov/MWh,” navaja Acer v poročilu. To pomeni, da je bila lanska cena za 16 odstotkov nižja kot leto pred tem, a še vedno dvakrat višja kot leta 2021, pred izbruhom energetske krize. V primerjavi z ZDA je bila cena v Evropi lani še vedno dvakrat višja, kar kaže na razlike v energetskih trgih.
Podobno je bilo pri plinu. Referenčna evropska cena plina v nizozemskem vozlišču TTF je lani znašala povprečno 34 evrov/MWh, kar je 17 odstotkov manj kot leta 2022, ko je bila 41 evrov/MWh. “Za razliko od električne energije je bila cena plina lani nižja tudi od cene leta 2021, ko je bila ta 47 evrov/MWh,” še dodajajo v poročilu. Kljub temu ostaja evropska cena plina petkrat višja kot v ZDA, kar nakazuje na nadaljevanje cenovnih izzivov.
Cene so lahko še nižje
Ali lahko pričakujemo nadaljnje znižanje cen? Po poročanju Žurnal24 Acer ocenjuje, da bi cene elektrike in plina lahko padle že letos ali najkasneje v dveh letih. “Razlog za napoved možnosti padca cen tiči v spremembah glavnih dejavnikov ponudbe in povpraševanja,” poudarjajo v poročilu. Med ključnimi dejavniki izpostavljajo rast proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov. Lani je delež elektrike iz obnovljivih virov zrasel za 34 odstotkov, proizvodnja iz sončne energije pa se je povečala za 21 odstotkov, kar pomeni dodatnih 41 TWh. Od leta 2019 se je količina elektrike iz sonca povečala kar za 129 odstotkov.
Prehod s plina na elektriko
Na drugi strani se zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv. Količina električne energije, proizvedene iz plina in premoga, se je zmanjšala, a še vedno 13 odstotkov elektrike v EU izvira iz plina, večinoma uvoženega. “Najboljši način za znižanje cen plina na dolgi rok je po navedbah iz poročila preiti s plina na električno energijo,” poudarjajo pri Acerju. Kratkoročno pa je ključno zagotoviti polna skladišča plina. Trenutno manjše zaloge v evropskih skladiščih bi lahko povečale povpraševanje pred prihodnjo zimo, kar bi po navedbah Žurnal24 ohranjalo visoke cene plina vse do poletja.
Evropa se sooča tudi z drugimi izzivi. Konec lanskega leta je prenehal tranzit ruskega plina skozi Ukrajino, kar je zmanjšalo uvoz za približno 15 milijard kubičnih metrov letno. Unija se zato preusmerja na utekočinjeni zemeljski plin, za kar ima po mnenju Acerja dovolj infrastrukture. V prihodnje bo treba povečati prožnost trgov, izboljšati povezanost in zmanjšati cenovne konice z boljšim shranjevanjem električne energije. Napovedi kažejo, da bi lahko ti ukrepi prinesli stabilnejše in nižje cene za potrošnike.