Enakost spolov v Bruslju: Med novimi komisarji le peščica žensk
V evropski politiki se trenutno odvija pomemben proces, ki bo oblikoval naslednji mandat Evropske komisije pod vodstvom Ursule von der Leyen. V procesu imenovanja novih komisarjev so države članice pozvane, da predlagajo svoje kandidate, vendar pa se v tej fazi pojavljajo zaskrbljujoči trendi glede zastopanosti spolov. Od 17 prestolnic Evropske unije, ki so do zdaj imenovale svoje kandidate, jih je namreč le pet predlagalo ženske. Slednje pomeni, da je zastopanost ženskih kandidatk med predlaganimi komisarji trenutno zgolj 29-odstotna. To je občuten upad v primerjavi s prejšnjim mandatom von der Leyen, ko je bila zastopanost žensk v Komisiji skoraj polovica – 48 odstotkov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki prihaja iz Nemčije, si je v prejšnjem mandatu prizadevala za enakost spolov in je to tematiko ponovno izpostavila ob svoji ponovni izvolitvi julija letos. Ob tem je pozvala države članice, naj predlagajo dva kandidata (enega moškega in eno žensko) kar bi ji omogočilo večji manevrski prostor pri oblikovanju uravnoteženega komisarskega kolegija. Kljub njenim prizadevanjem nobena država članica ni sledila temu pozivu.
Evropska komisija, ki jo vodi predsednica, je ključni organ izvršilne oblasti Evropske unije in je sestavljena iz komisarjev, ki predstavljajo vsako od 27 držav članic. Njihova naloga je usmerjanje dela Komisije in oblikovanje ter izvajanje politik EU. Za Ursulo von der Leyen je zagotavljanje enakosti spolov eden od prioritet, kar je jasno poudarila tudi v svojem nagovoru Evropskemu parlamentu, ko je dejala, da si bo prizadevala za enak delež moških in žensk za komisarsko mizo.
Rok za predložitev imen kandidatov je 30. avgust
Rok za predložitev imen kandidatov je 30. avgust, kar pomeni, da imajo države članice še nekaj časa, da pretehtajo svoje odločitve. Von der Leyen bo nato začela z intervjuju z nominiranci in jim dodelila politične resorje, o katerih bo Evropski parlament glasoval septembra in oktobra.
Medtem ko so se ženske v prejšnjem mandatu precej bolj uveljavile, je trenutni seznam kandidatk precej skromen. Doslej so bile nominirane le štiri ženske poleg von der Leyen, ki je bila izvoljena za predsednico, in Kaje Kallas, nekdanje estonske premierke, ki naj bi postala visoka zunanjepolitična predstavnica EU in ena od podpredsednic Komisije. Med ostalimi štirimi nominirankami so Dubravka Šuica iz Hrvaške, ki naj bi nadaljevala svoj mandat, Teresa Ribera iz Španije, ministrica za okolje, Jessika Roswall iz Švedske, ministrica za zadeve EU, in Henna Virkunnen iz Finske, evropska poslanka.
Na drugi strani pa moški še vedno prevladujejo v nominacijah. Države, kot so Danska, Portugalska in Luksemburg, so predlagale moške kandidate ali pa so v postopku odločanja med moškimi kandidati. V nekaterih drugih državah, kot so Belgija, Bolgarija, Ciper, Italija, Litva in Romunija, je situacija podobna, saj so ženske kandidatke redke ali pa se o njih sploh ne govori.
Resen izziv
Ta situacija predstavlja resen izziv za von der Leyen, ki si je zastavila cilj enakopravne zastopanosti spolov v Komisiji. Njena odhajajoča Komisija je bila doslej najbolj enakovredna glede spolov v zgodovini, z razmerjem 14 moških in 13 žensk. Vendar pa njena zahteva, da države članice predlagajo oba spola, ni pravno zavezujoča, kar pomeni, da je uspeh njenega prizadevanja odvisen od politične volje posameznih držav.
Čeprav je Ursula von der Leyen prva ženska na čelu izvršnega organa EU in je v prejšnjem mandatu dosegla pomemben napredek pri zastopanosti žensk, se njena verodostojnost kot zagovornice pravic žensk znajde pod vprašajem, če ji ne bo uspelo zagotoviti ravnovesja v lastni ekipi. V prejšnjih mandatih so bile ženske v Komisiji izrazito premalo zastopane, kar je dodatno oteževalo prizadevanja za enakost spolov v Evropski uniji.
Poleg prizadevanj za enakost spolov v Komisiji je von der Leyenova obljubila tudi razvoj “Načrta za pravice žensk” v svojem drugem mandatu, ki bi vključeval odpravo razlik v plačah in pokojninah med spoloma, boj proti nasilju nad ženskami ter usklajevanje skrbi za družino in kariero.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay