EPP nasprotuje razpravi o volitvah v Srbiji

ByAna Koren

13. januarja, 2024 , , , ,

EPP nasprotuje razpravi o volitvah v Srbiji

Evropska ljudska stranka (EPP), največja politična skupina v Evropskem parlamentu, je presenetila z nasprotovanjem razpravi o nedavnih volitvah v Srbiji in številnih ugotovljenih nepravilnostih. Kljub ostri kritiki vladajoče stranke v Srbiji in predsednika Aleksandra Vučića iz različnih evropskih krogov, EPP vztraja pri tem, da je treba počakati na končno poročilo Organizacije za evropsko varnost in sodelovanje (ODHIR), ki bo objavljeno šele konec februarja. To pomeni, da bi lahko razprava v Evropskem parlamentu potekala šele spomladi.

Številni viri iz Evropskega parlamenta so potrdili, da je EPP preprečila uvrstitev razprave na dnevni red Evropskega parlamenta. Poteza je sprožila ostre odzive. Mnogi namreč menijo, da bi morala Evropska unija hitro obravnavati vprašanja, povezana z nedavnimi volitvami v Srbiji.

Slovenski predstavnik liberalcev Klemen Grošelj in hrvaški predstavnik iz vrst socialistov in demokratov Tonino Picula sta potrdila, da EPP nasprotuje razpravi o volitvah v Srbiji. Grošelj je dejal, da ni treba čakati na končno poročilo ODIHR, saj je Evropski parlament že imel svojo opazovalno misijo na volitvah v Srbiji. To je po njegovem mnenju le poskus EPP, da kupi čas in omogoči, da postanejo izidi volitev dejstvo, ki ga mora opozicija sprejeti.

Tonino Picula je napovedal, da bo zahteval uvrstitev in razpravo o volitvah v Srbiji na ponedeljkovem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta.

Razočaranje opozicije

Slovaški predstavnik EPP Vladimir Bilčik, ki je poročevalec za Srbijo v Evropskem parlamentu, je skušal ovreči kritike, vendar je priznal, da so bili v EPP proti razpravi o tej temi. Bilčik je tudi razočaral opozicijo v Srbiji z izjavo, da ne pričakuje mednarodne preiskave volilnih nepravilnosti in da je treba čim prej oblikovati vlado na podlagi rezultatov volitev.

Stališča Evropske unije in Združenih držav Amerike do obtožb o nepravilnostih na volitvah v Srbiji so bila precej blaga. Poudarili so potrebo po zakoniti obravnavi očitkov o nepravilnostih.

Diplomati v Bruslju pa menijo, da podpora, ki jo Vučić prejema od EU in ZDA, temelji na pričakovanju, da bo še naprej izpolnjeval svoje obveznosti iz dialoga o normalizaciji odnosov s Kosovom, kar naj bi pomenilo tudi de facto priznanje neodvisnosti Kosova.

EPP je doslej zagotavljala zaščito Vučiću v Evropskem parlamentu, a znotraj stranke ni enotnega stališča glede tega vprašanja. Nekateri predstavniki iz vrst EPP so že izrazili kritiko do Vučićeve vlade v Srbiji, vendar pa ima pri tej zadevi glavno besedo srbski vladi naklonjeni Vladimir Bilčik.

vir; Foto: Zajem zaslona; Portal24