Erjavčeva nova stranka Zaupanje: Nekateri potrdili sodelovanje, drugi se distancirajo

Karel Erjavec [Foto: Nebojša Tejić/STA/Wikimedia]

Erjavčeva nova stranka Zaupanje: Nekateri potrdili sodelovanje, drugi se distancirajo

Karl Erjavec, nekdanji dolgoletni predsednik stranke Desus in šestkratni minister, se pripravlja na ustanovitev nove politične stranke z imenom Zaupanje. Kljub načrtovanemu ustanovnemu kongresu, ki bo 27. novembra, ostaja mesec dni pred dogodkom še veliko vprašanj, predvsem kdo bo dejansko sestavljal jedro njegove stranke. Po navajanju N1 Erjavec računa na sodelovanje številnih izkušenih političnih figur, kot so nekdanji gospodarski minister Metod Dragonja, bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, nekdanji notranji minister Dragutin Mate, bivša okoljska ministrica Irena Majcen in bivši predsednik KPK Boris Štefanec.

Vendar pa ni še povsem jasno, ali bodo vsi povabljeni tudi dejansko pristopili k projektu, saj nekateri še niso potrdili svoje odločitve.

Dragonja in Mate še v razmisleku

Med potencialnimi člani nove stranke je Metod Dragonja, nekdanji gospodarski minister, ki se po navedbah N1 še ni odločil za sodelovanje. “Gospod Erjavec me je povabil na pogovor, jaz pa sem mu prisluhnil in rekel, da naj mi sporoči, kdo bodo ključne osebnosti te nove stranke in kakšen program pripravlja,” je pojasnil Dragonja in dodal, da se ne bo pridružil kar katerikoli politični skupini. Ob tem je poudaril, da mu pomanjkanje osebne motivacije predstavlja oviro pri ponovni aktivaciji v politiki.

Podobno se je na povabilo odzval tudi nekdanji notranji minister Dragutin Mate, ki je za N1 izjavil, da še razmišlja o sodelovanju. “Z gospodom Erjavcem se pogovarjamo, tega ne morem zanikati. Kako se bom odločil, pa bo znano do konca novembra,” je pojasnil Mate, ki je leta 2016 zapustil SDS.

Odzivi ostalih vabljenih: med neodločnostjo in distanco

Bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič je prejela povabilo, vendar še ni razkrila, ali bo sprejela Erjavčevo ponudbo. Po drugi strani pa sta nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar in ekonomist Jože P. Damijan že izrazila distanco do projekta. “To so samo izjave gospoda Erjavca. Enkrat sva se videla, ker se poznava. Zaenkrat ni nič na tem,” je povedal Arhar in dodal, da ne namerava sodelovati v novem političnem podvigu.

Damijan je po poročanju N1 potrdil, da mu je Erjavec naročil pripravo ukrepov za razvoj Slovenije, a izrazil, da mu bo svoje analize z veseljem posredoval, vendar brez posebne politične vezanosti. “Gospod Erjavec me je prosil, če mu lahko pripravim nabor ukrepov, ki bi bili potrebni za spodbujanje razvoja Slovenije. To pa z veseljem posredujem komurkoli,” je pojasnil Damijan.

Kljub tej zadržanosti Erjavec ostaja optimističen in verjame, da bo do ustanovitve stranke prišlo, ne glede na to, ali bodo Arhar in Damijan sodelovala.

Prikimala pa sta Majcen in Štefanec

Med povabljenimi pa sta sodelovanje potrdila nekdanja okoljska ministrica Irena Majcen in bivši predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec. Majcen je izrazila podporo Erjavcu, saj meni, da bi bilo koristno imeti novo politično opcijo z njegovim vodstvom. “Mislim, da potrebujemo stranko, ki bi jo vodil Karl Erjavec, ker ga cenim in ker mi je v spominu ostal kot zaupanja vreden človek. Jaz ga podpiram,” je dejala Majcen. Štefanec pa je poudaril, da ga trenutne politične razmere v državi ne zadovoljijo in da je prikimal Erjavčevi pobudi, potem ko so se projektu pridružile osebnosti, ki imajo kaj pokazati v svoji karieri.

Ime stranke v postopku rešitve

Medtem ko se pripravlja na ustanovni kongres, mora Erjavec rešiti še pravno vprašanje glede imena stranke. Kot je razvidno iz poročanja N1, je že obstoječa stranka Zaupanje, ki jo vodi Peter Bolčič, postala potencialna ovira za registracijo Erjavčeve stranke z enakim imenom. Zakon o političnih strankah namreč zahteva, da se mora ime nove stranke bistveno razlikovati od že obstoječih, da ne bi prišlo do zmede med volivci. “Mi smo Stranka Zaupanje, oni pa so Zaupanje. Kar se te težave tiče, sem že govoril s predsednikom njihove stranke. Rekel mi je, da bomo našli rešitev in da bomo lahko vpisali našo stranko v register z imenom, ki smo ga izbrali. Tukaj ne bo nobene ovire,” je poudaril Erjavec.

Bolčič je za N1 pojasnil, da še ni govoril z Erjavcem, vendar namerava sodelovati pri rešitvi, ki bi omogočila registracijo nove stranke, brez oviranja Erjavčeve politične ambicije. “Naša stranka še obstaja, bomo pa našli rešitev, da bo gospod Erjavec lahko kandidiral. Jaz mu ne bom stal na poti,” je dodal Bolčič.

Poleg Erjavčevega projekta pa na slovensko politično sceno vstopata tudi dve drugi pobudi. Poslanec Anže Logar, ki je zapustil SDS, in predsednik državnega sveta Marko Lotrič načrtujeta ustanovitev novih strank. Logar bo svoj ustanovni kongres Demokratov izvedel 16. novembra v Mariboru, Lotričeva nova stranka pa naj bi zaživela po novem letu.

Portal24; Foto: Nebojša Tejić/STA/Wikimedia