EU: Danes pomembno glasovanje o migracijskem paktu

Evropski parlament [Foto: Pexels]

EU: Danes pomembno glasovanje o migracijskem paktu

Evropska unija (EU) stoji na prelomnici v svojem dolgotrajnem prizadevanju za reformo migracijske in azilne politike, saj se parlament pripravlja na pomembno glasovanje, ki bo potekalo to sredo popoldne. V središču pozornosti je novi migracijski pakt, ki obsega pet zakonov, namenjenih urejanju sprejema in premestitve prosilcev za azil. Ta pakt, ki je bil prvič predstavljen septembra 2020, je doživel številne vzpone in padce ter obdobja zastojev, ki so dvomili v njegovo realizacijo.

Začasni dogovor med Parlamentom in Svetom, ki je bil dosežen lani, predstavlja ključni prelomni trenutek v dolgotrajni zgodbi paktov. Kljub opaznim razlikam med institucijama, je dogovor vrnil upanje v uspešno izvedbo reforme, ki je še vedno predmet zadnje odobritve.

Aprilski termin za glasovanje je še posebej kritičen zaradi bližajočih se parlamentarnih volitev, kar pomeni, da je to zadnja priložnost za poslance, da dajo svoj glas za novi migracijski pakt. Ob visokih pričakovanjih je napetost v parlamentu narasla, ko so poročevalci, pristojni za zakone, izrazili zadržanost glede enotnosti med strankami.

Argumenti za in proti reformi so popolnoma različni

Tomas Tobé iz Evropske ljudske stranke in Birgit Sippel iz Socialistov in demokratov sta izpostavila, da so argumenti za in proti reformi popolnoma različni, pri čemer so v igri tudi volilne strategije. Nasprotovanje paktu prihaja tako iz tradicionalno desničarskih kot tudi iz levičarskih taborov, s posebnim poudarkom na članih madžarskega Fidesza, skrajno desničarske skupine Identiteta in demokracija, in nasprotovanje znotraj glavnih sil, vključno z nekaterimi člani italijanskega Partito Democratico.

Italijanski člani Parlamenta so izpostavili, da predlagani kompromis ne naslavlja ključnih vprašanj, kot so človekove pravice in evropska solidarnost, pri čemer Italijo pušča izolirano in ne zagotavlja ustrezne zaščite za najbolj ranljive. Podobno, Gibanje petih zvezd kritizira pakt kot škodljiv za pravice migrantov.

Medtem ko se nekateri strinjajo, da bi bilo brez kompromisa še slabše, je jasno, da je razkol v Parlamentu velik. Nasprotovanje prihaja tudi iz skupin levice in Zelenih, ki menijo, da bo pakt poslabšal kakovost azilnega postopka in spodbudil kršitve temeljnih pravic.

V luči teh izzivov je še posebej pomembno, da se glasovanje o petih zakonih obravnava kot nedeljiv paket, kjer bi propad enega zakona lahko sprožil domino efekt, ki bi ogrozil celoten pakt. Parlament se bo ponovno sestal konec aprila, kar bo morda zadnja priložnost za ponovno glasovanje o paktu, če ta teden ne bo uspešno sprejet.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels