EU načrtuje olajšave za prekinitev pogodb o ruskem plinu

ByAna Koren

15. aprila, 2025 , , , , ,
[Foto: Pixabay/USA-Reiseblogger]

EU načrtuje olajšave za prekinitev pogodb o ruskem plinu

Evropska unija pripravlja nove korake za zmanjšanje odvisnosti od ruskega plina, pri čemer Evropska komisija preučuje možnost, da bi evropskim podjetjem omogočila prekinitev dolgoročnih pogodb z Rusijo brez plačila kazni. Po poročanju Financial Timesa, ki se sklicuje na tri uradnike, seznanjene z načrtom, naj bi komisija razmišljala o uvedbi pravila, ki bi uvoznikom dovoljevalo razglasitev višje sile. To bi jih razbremenilo finančnih obveznosti ob prekinitvi pogodb, kar je del širše strategije EU za popolno opustitev ruskih fosilnih goriv do leta 2027.

Načrt, ki naj bi bil uradno predstavljen 6. maja po več zamudah, odraža zavezo EU, da zmanjša svojo energetsko odvisnost od Rusije. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že prejšnji mesec poudarila, da je postopna opustitev ruskega plina “absolutna obveznost”. Leta 2022 so voditelji EU obljubili konec odvisnosti od ruske nafte in plina, saj obstaja široka zaskrbljenost, da ti prihodki financirajo rusko agresijo v Ukrajini. Kljub temu podatki kažejo, da je EU lani uvozila 52 milijard kubičnih metrov ruskega plina, kar je manj kot 150 milijard kubičnih metrov iz leta 2021, a še vedno znatno. Poleg tega je uvoz ruskega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) lani dosegel rekordno raven, kar je porast za 18 odstotkov, navaja energetski thinktank Ember.

Povečan uvoz kljub načrtom za opustitev

Kljub ciljem EU za zmanjšanje odvisnosti od Rusije se uvoz plina nadaljuje. Tudi po izteku tranzitnega dogovora za plin prek Ukrajine 1. januarja 2025 se je pretok plina nadaljeval prek drugih poti, kot je plinovod Turški tok, ki je februarja 2025 dnevno dostavil 56 milijonov kubičnih metrov plina, kar pomeni 11-odstotno mesečno povečanje. Ember opozarja, da takšna povečanja, zlasti pri LNG, ogrožajo cilj opustitve ruskega plina do leta 2027. Medtem ZDA ostajajo največji dobavitelj LNG v Evropi, povpraševanje po njihovem plinu pa se je še povečalo po vrnitvi Donalda Trumpa na položaj predsednika ZDA.

V energetskem sektorju se pojavljajo tudi glasovi, ki zagovarjajo nadaljevanje uvoza ruskega plina. Didier Holleaux, izvršni podpredsednik francoskega Engieja, je dejal, da bi se ob “razumnem miru” v Ukrajini uvoz lahko vrnil na raven 60 do 70 milijard kubičnih metrov letno. V Nemčiji, kjer je ruski plin nekoč predstavljal 55 odstotkov dobave, nekateri vidijo ponovno odprtje cevovodov kot način za znižanje cen energije. Christof Guenther, generalni direktor kemičnega parka InfraLeuna, je poudaril, da bi to bolj znižalo cene kot trenutni programi subvencioniranja, čeprav priznava, da je tema v javnosti občutljiva.

Po poročanju Bloomberga so se tokovi surove nafte iz ruskih pristanišč v štirih tednih do 13. aprila zmanjšali na 3,13 milijona sodov na dan, kar je najmanj od februarja, medtem ko je bruto vrednost pošiljk padla za približno 80 milijonov dolarjev (na 1,29 milijarde dolarjev na teden, kar je najmanj od sredine julija 2023.

Portal24; Foto: Pixabay/USA-Reiseblogger