EU: Plinska platforma bi lahko dovolila uvoz iz Rusije

ByAna Koren

23. septembra, 2023 , ,
Skladišče plina [Foto: Pexels]

EU: Plinska platforma bi lahko dovolila uvoz iz Rusije

V okviru prizadevanj Evropske unije (EU) za vzpostavitev trajne skupne platforme za nakup zemeljskega plina se je pojavila zaskrbljenost glede potencialnega uvoza iz Rusije. Slednje pa bi lahko spodkopalo osnovno idejo te pobude. Po osnutku, ki ga je pridobil POLITICO, bi lahko nova ureditev Rusiji omogočila dostop do platforme, ki je bila uvedena za uravnoteženje cen zemeljskega plina v regiji z zmanjšanjem odvisnosti od ruskega plina.

Ambasadorji EU so na srečanju v petek izrazili zaskrbljenost in pozvali Španijo, ki trenutno predseduje Svetu, da naslovi to vrzel in Rusiji prepreči dostop do platforme. Njihov glavni argument je bil, da je prvotna ideja platforme izključevala Moskvo s prepovedjo nakupov na določenih vstopnih točkah, ki jih Rusija uporablja za izvoz plina.

Platforma, ki je začela veljati aprila in poteče decembra, je namenjena zmanjšanju cen plina z izkoriščanjem skupne kupne moči članic EU ter povezovanjem kupcev in prodajalcev. Vendar predlog za novo stalno ureditev odpravlja omembo prepovedanih vstopnih točk. Slednje pomeni “odprto povabilo Rusom, da vstopijo in prodajajo” svoj plin v EU, kot je dejala Aura Sabadus, višja analitičarka pri podjetju ICIS.

Še večja odvisnost od ruskega plina

Diplomati iz nekaterih držav EU, kot so Poljska, Estonija, Latvija in Litva, so izrazili zaskrbljenost, da bi to lahko, kljub ciljem EU, da do leta 2027 postopoma preneha z uvozom iz Rusije, povzročilo večjo odvisnost od ruskega plina. Nekatere države, kot so Madžarska in Avstrija, še vedno kupujejo ruski plin prek cevovodov. Španija in Francija pa utekočinjeni naravni plin uvažata prek ladij.

Eden od večjih izzivov, s katerim se sooča EU, je, da bi prepoved trgovine na določenih vstopnih točkah v stalni zakonodaji lahko kršila pravila Svetovne trgovinske organizacije. V tem kontekstu se od Španskega predsedstva Sveta pričakuje, da bo pripravilo osnutek posebnih zakonskih sprememb, da bi odpravili te težave.

Skeptičnost glede platforme prihaja v trenutku, ko so bile izvedene skoraj 29 milijard kubičnih metrov plina (bcm) transakcij, čeprav Komisija nima dostopa do pogodbenih pogojev, ko so pogodbe podpisane. Kljub temu je podpredsednik Komisije Maroš Šefčovič nedavno dejal, da platforma zagotavlja “nekaj boljšega od tistega, kar običajno lahko dobite na trgu.”

Za EU je reševanje tega vprašanja zelo pomembno, saj mora zagotoviti uspešno delovanje platforme, medtem ko ohranja svoje strateške energetske interese in zmanjšuje odvisnost od ruskega plina. Članice EU so Španskemu predsedstvu naročile, naj zagotovi, da je sodelovanje v platformi prostovoljno. Predvideva pa naj tudi revizijo sheme do leta 2030, kot je razvidno iz notranjega pogajalskega dokumenta.

vir Foto: Pexels (fotografija je simbolna) Portal24