EU: Skoraj polna skladišča plina zagotavljajo stabilnost zimske oskrbe

ByAna Koren

18. avgusta, 2023 , ,

EU: Skoraj polna skladišča plina zagotavljajo stabilnost zimske oskrbe

Skladišča plina po vsej Evropi so dosegla ključno točko, saj so zdaj napolnjena z nekaj manj kot 90-odstotno zmogljivostjo. S tem dosežkom je Evropska unija uresničila obvezni cilj, ki zagotavlja, da bo celina samozadostna z energijo vse skozi zimo, ob tem pa bo imela mesece rezerve.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije: “Dobra novica je res, da je od danes shramba napolnjena s 89,89 odstotka plina, kar je res odlična vest.” Kljub temu pa vse države članice EU še niso v celoti izpolnile zahteve glede 90-odstotne zmogljivosti. Tiskovni predstavnik Komisije je optimističen. “Države članice razumejo pomen ponovnega polnjenja naših skladišč plina in smo zelo na pravi poti,” je dodal.

Cilj napolniti skladišča plina do 90-odstotne zmogljivosti do 1. novembra 2023 je bil postavljen lani, po ruski invaziji na Ukrajino. Cene energije so takrat močno narasle, kar je povzročilo strahove pred prekinjeno dobavo plina. Zaradi tega je Evropska unija zagnala napore za doseganje večje energetske samozadostnosti.

Nenadna prekinitev plinske povezave z Rusijo je vzbudila zaskrbljenost glede morebitnih zimskih izpadov elektrike. Vlade so bile takrat pripravljene na najslabše scenarije. Te skrbi so omilile blaga zima in zmanjšana poraba energije. Zmanjšana poraba je bila sicer bilo deloma posledica tudi višjih cen energije.

Skladišča plina so se ob koncu kurilne sezone, torej v začetku aprila, napolnjena do 56 odstotkov, kar je precej nad petletnim povprečjem. Evropska komisija se je, da bi preprečila ponovitev leta 2022, ko so države članice tekmovale za uvoz plina od drugih dobaviteljev, odločila pravočasno ukrepati. S tem namenom je vzpostavila skupno platformo za nakup plina. Slednje bi povečalo tržno moč unije in znižalo cene za potrošnike.

Čeprav so se cene plina na trgih držale pod mejo 40 EUR na megavatno uro, pa EU še vedno ostaja občutljiva na nihanja cen, saj je odvisna od tujih dobaviteljev plina. Kljub temu pa ima unija solidno skladiščno zmogljivost, ki znaša 100 milijard kubičnih metrov, z dodatnimi 30 bcm v Ukrajini. Ta dosežek postavlja Evropo na trdno pot k energetski stabilnosti in neodvisnosti.

vir Foto: Zajem zaslona Portal24