EU spremlja kitajski uvoz jekla in elektronike

[Foto: Pixabay/ ludex2014]

EU spremlja kitajski uvoz jekla in elektronike

Evropska unija (EU) je v stanju visoke pripravljenosti, saj se trgovinska vojna med Združenimi državami in Kitajsko zaostruje. Evropska komisija pozorno spremlja uvoz kitajskih izdelkov, kot so jeklo, elektronika in obnovljivi viri energije, saj pričakuje, da bo blago, prvotno namenjeno ameriškemu trgu, zaradi uvedbe visokih carin preusmerjeno na evropske trge. ZDA so na kitajski uvoz uvedle 54-odstotne kumulativne carine, kar je sprožilo zaskrbljenost v EU glede presežnih zmogljivosti, ki bi lahko preplavile evropske obale. Visoki uradnik EU je za Euronews pojasnil, da bi lahko države, ki ne morejo več izvažati v ZDA, poiskale alternativne trge, pri čemer je EU ena izmed očitnih destinacij.

Uradniki opisujejo to preusmerjanje trgovine kot »dinamično«, obenem pa poudarjajo, da EU ne namerava pasivno sprejemati presežnega blaga. »Pripravljeni smo braniti svoj trg. Ne bomo absorbirali kakršnih koli količin, ki bi ogrozile našo industrijo,« je dejal uradnik. Kitajska je v središču pozornosti, saj njen gradbeni sektor doma ne zmore porabiti vsega jekla, kar povečuje verjetnost, da se bo presežek prelil v EU, navaja Euronews. Poleg tega že veljajo 25-odstotne carine na kitajsko in evropsko jeklo, ki so stopile v veljavo marca letos, kar kaže na dolgotrajne napetosti v tem sektorju.

Rast presežnih zmogljivosti in tveganja za EU

Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) z dne 1. aprila 2025 se globalna presežna zmogljivost jekla povečuje. Leta 2024 je znašala 602 milijona ton, do leta 2027 pa naj bi narasla na 721 milijonov ton. To predstavlja več kot petkratnik letne proizvodnje jekla v EU, kar je zaskrbljujoče za evropsko jeklarsko industrijo, ki jo zastopa združenje Eurofer. Poleg jekla so v ospredju tudi drugi kitajski izdelki, kot so elektronske naprave, sončni paneli, vetrne turbine in električna vozila. Alicia García Herrero, strokovnjakinja iz bruseljskega možganskega trusta Bruegel, je opozorila, da ti sektorji prav tako predstavljajo tveganje za evropski trg. Za električna vozila že od novembra 2024 veljajo posebne tarife EU, kar nakazuje proaktivni pristop Komisije.

Evropska komisija namerava okrepiti nadzor nad svetovnimi trgi, še posebej po 5. in 9. aprilu, ko bodo začele veljati nove vzajemne ameriške carine na Kitajsko in druge države. Uradnik EU je spomnil na pretekle izkušnje: »Leta 2017, ko so ZDA zaprle svoj trg za kitajsko jeklo, smo sprejeli zaščitne ukrepe. To možnost imamo še vedno.« Ti ukrepi, skladni s pravili Svetovne trgovinske organizacije (STO), omogočajo omejitev uvoza v primeru nenadnega povečanja ponudbe na trgu. »Za jeklo to že uporabljamo. Za druge sektorje bomo videli, saj pozorno spremljamo razmere,« je dodal.

Portal24; Foto: Pixabay/ ludex2014