EU zaradi dobave balističnih raket Rusiji zaostruje sankcije proti Iranu
[Euronews] – Evropska unija je v ponedeljek napovedala nov sveženj sankcij proti Iranu. Sankcije se nanašajo na dobavo balističnih raket Rusiji, kar Rusija izkorišča v svoji vojni proti Ukrajini. Sankcije so bile sprejete na srečanju zunanjih ministrov držav članic EU v Luksemburgu. Sankcije bi naj tako prizadele tri iranske letalske družbe, vključno s Saha Airlines, Mahan Air in Iran Air, ter sedem posameznikov, med njimi iranski namestnik obrambnega ministra Seyed Hamzeh Ghalandari. Prav tako so bile sankcije usmerjene proti podjetjem, ki so vpletena v proizvodnjo in dobavo brezpilotnih letal (UAV) ter pogonskih goriv za izstrelke.
Vse tarče sankcij se soočajo z zamrznitvijo sredstev in prepovedjo potovanja v EU. Poleg tega je subjektom in posameznikom znotraj EU prepovedano neposredno ali posredno poslovanje z njimi. Evropska komisija je ostro obsodila podporo iranskega režima ruski vojni proti Ukrajini, pri čemer je predsednica Ursula von der Leyen poudarila, da je iransko sodelovanje nesprejemljivo in da je potrebnega več ukrepov proti njim. V svojem sporočilu na platformi X (nekdanji Twitter) je poudarila, da mora podpora Rusiji s strani Irana prenehati.
Nadaljnja pomoč Ukrajini in razprava o sankcijah
Ministri so v Luksemburgu razpravljali tudi o nadaljnji pomoči Ukrajini. Med ključnimi točkami je bil predlog visokega predstavnika Josepa Borrella, da se prepreči madžarski veto na 6,6 milijarde evrov vojaške pomoči. Ukrajinski zunanji minister Andrii Sybiha se je srečanju pridružil virtualno in pozval k močnemu odzivu na ruske napade na civilna plovila in pristanišča, ki ogrožajo globalno varnost preskrbe s hrano. Prav tako je opozoril na potrebo po povečani energetski pomoči Ukrajini pred zimo.
David O’Sullivan, posebni odposlanec za izvajanje sankcij EU, je izpostavil potrebo po nadaljnjem zatiranju izogibanja sankcijam, ki omogočajo Moskvi dostop do ključne tehnologije in sredstev za financiranje vojne. Latviška zunanja ministrica Baiba Braže je izpostavila, da kljub sankcijam nekatera evropska podjetja še vedno izvažajo blago v Rusijo, kar ni v skladu z veljavnimi omejitvami. Dodala je tudi, da se rusko vojno gospodarstvo v veliki meri obnavlja, zato je potrebna pospešitev naslednjega svežnja sankcij proti Rusiji.
EU je do zdaj uvedla že 14 paketov sankcij proti Rusiji zaradi vojne proti Ukrajini, pri čemer so omejitve osredotočene na izvoz nafte in prepoved izvoza blaga z dvojnim namenom ter luksuznih izdelkov.
Portal24; Foto: Pixabay