EU: Zaradi zakonodajne vrzeli se testiranje kozmetike na živalih še vedno izvaja
Testiranje kozmetike na živalih ostaja vroča tema, kljub temu da je Evropska unija leta 2013 sprejela zgodovinsko odločitev o prepovedi testiranja kozmetičnih izdelkov in njihovih sestavin na živalih. Kljub prelomni zmagi za živali v laboratorijih, se testiranje kozmetičnih sestavin na živalih še vedno izvaja, in sicer zaradi vrzeli v zakonodaji, predvsem zaradi uredbe o kemikalijah REACH. Poslanka Evropskega parlamenta Tilly Metz (Zeleni, Luksemburg) opozarja, da je treba te vrzeli odpraviti in uvesti popolno prepoved testiranja kozmetike na živalih.
REACH spodkopava dosežke prepovedi testiranja
Tilly Metz izpostavlja, da je bila zmaga leta 2013 pomembna, vendar je bilo leto kasneje, leta 2014, izdano skupno mnenje Evropske komisije in Evropske agencije za kemikalije (ECHA), ki dovoljuje testiranje kozmetičnih sestavin na živalih, če obstaja možnost izpostavljenosti delavcev. To pomeni, da se lahko sestavine, ki se uporabljajo izključno v kozmetiki, še vedno testirajo na živalih. Ta izjema je oropala živali zaščite, ki jim je bila obljubljena, potrošniki pa so v prepričanju, da kupujejo kozmetiko brez krutosti, dejansko zavedeni.
Metz poudarja, da so živali, ki se uporabljajo v teh testih, podvržene neizmernemu trpljenju, kljub temu, da so njihove biološke razlike z ljudmi tako velike, da so rezultati testov pogosto malo pomembni za človeško zdravje. Poleg tega javnost v veliki meri nasprotuje testiranju kozmetike na živalih. Leta 2022 je kar 1,2 milijona ljudi podpisalo evropsko državljansko pobudo “Rešimo kozmetiko brez surovosti – Zavežimo se Evropi brez testiranja na živalih”, s katero so želeli jasno izraziti nasprotovanje takšni praksi.
Potrebno je ukrepanje za popolno zaščito živali
Metz izpostavlja potrebo po združevanju zakonodaje, saj se uredbi REACH in o kozmetičnih izdelkih pogosto spopadata. Njena vizija je jasna – zagotoviti je treba popolno prepoved testiranja kozmetike na živalih, brez izjem. Hkrati pa poudarja, da mora Evropska komisija potrošnikom ponuditi več preglednosti in jasno priznati, da trenutna zakonodaja ne ščiti več v enaki meri, kot je bilo prvotno obljubljeno.
Poleg tega meni, da je treba okrepiti vlaganja v alternativne metode, ki ne vključujejo uporabe živali. Tilly Metz obljublja, da bo septembra gostila srečanje s predstavniki nevladnih organizacij in strokovnjaki, da bi razpravljali o tem, kako lahko dosežejo popolno prepoved testiranja kozmetike na živalih. Njeno prizadevanje pa vključuje tudi spremljanje evropske državljanske pobude, da zagotovi, da glasovi volivcev ne bodo prezrti. Evropska komisija mora vključiti REACH in zakonodajo o kozmetičnih izdelkih v svoj prihodnji delovni program, kar se še ni zgodilo, čeprav bi moralo biti že pred dvema letoma.
Tilly Metz se zavezuje, da bo nadaljevala s pritiskom na Evropsko komisijo, da sprejme odgovornost in se zavzame za živali. Pri tem pa poziva tudi vse posameznike, naj podprejo pobudo PETA, ki od Evropske komisije zahteva preklic politike, ki dovoljuje testiranje kozmetičnih sestavin na živalih. Po njenem mnenju ne smemo dopustiti, da se mejnik v zaščiti živali, ki je bil dosežen leta 2013, spodkopava.
[Vir: Euractiv]; Portal24; Foto: Pixabay/ChiemSeherin