Evropa predlaga “Sky Shield” za zaščito ukrajinskega neba

ByAna Koren

6. marca, 2025 , , , , ,
Vojna letala [Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna]

Evropa predlaga “Sky Shield” za zaščito ukrajinskega neba

Evropski vojaški strokovnjaki so pripravili predlog “Sky Shield”, ambiciozen načrt za zaščito ukrajinskega zračnega prostora pred ruskimi napadi, ki bi deloval ločeno od Nata. Načrt predvideva napotitev 120 bojnih letal evropskih zračnih sil, ki bi varovala ključna območja Ukrajine, kot so mesta Kijev, Odesa in Lvov ter tri delujoče jedrske elektrarne, piše The Guardian.

Po mnenju zagovornikov bi “Sky Shield” lahko deloval kot del “premirja na nebu”, ki ga je pred kratkim predlagal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Namen pobude je zaustaviti ruske napade s križarskimi raketami in brezpilotnimi letali na civilno infrastrukturo, pri čemer bi se izognili neposrednemu spopadu z Rusijo in širšemu konfliktu.

Dokument, ki je bil nedavno objavljen, poudarja, da bi “Sky Shield” lahko dosegel večji vojaški, politični in družbenoekonomski učinek kot napotitev 10.000 evropskih kopenskih enot. Območje varovanja ne bi zajemalo frontnih črt ali vzhodnih delov Ukrajine, temveč bi se osredotočilo na strateško pomembna območja.

Predlog je pridobil podporo uglednih osebnosti, kot so nekdanji vrhovni poveljnik Nata v Evropi Philip Breedlove, nekdanji namestnik vrhovnega poveljnika Nata Sir Richard Shirreff, nekdanji poljski predsednik Aleksander Kwaśniewski ter nekdanji litovski zunanji minister Gabrielius Landsbergis. Slednji je izjavil, da bi izvedba projekta pomembno okrepila evropsko varnost in učinkovito zaščitila Ukrajino.

Nov zagon po spremembah v ameriški politiki

Ideja o “Sky Shieldu” ni nova, saj se o podobnih predlogih razpravlja že od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022, vendar doslej ni bilo pravega napredka. Nov zagon je načrt dobil po zadnjem srečanju Zelenskega z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki je potekalo prejšnji petek. Po tem srečanju so ZDA ustavile vojaško pomoč Ukrajini in omejile izmenjavo obveščevalnih podatkov, kar je evropske voditelje prisililo k hitremu ukrepanju.

V Evropi se vse bolj zavedajo, da bo morala celina prevzeti vodilno vlogo pri zagotavljanju podpore Ukrajini, še posebej v luči nadaljevanja vojne in morebitnih mirovnih pogajanj, kjer bi “Sky Shield” lahko igral ključno vlogo pri zagotavljanju varnostnih jamstev.

Načrt so zasnovali nekdanji načrtovalci britanskega kraljevega letalstva (RAF) v sodelovanju z ukrajinskimi oboroženimi silami, predstavljen pa je bil evropskim obrambnim ministrstvom. Kljub temu so evropski voditelji doslej pokazali malo pripravljenosti za odobritev patruljiranja ukrajinskega neba, saj se bojijo neposrednega spopada z Rusijo. Zadnji dogodki, vključno z ruskim napadom v sredo, ko je bilo izstreljenih 181 brezpilotnih letal in štiri rakete, pa medtem kažejo na nujnost ukrepanja. V tem napadu je bila v Odesi ubita ena oseba, poškodovana pa je bila tudi infrastruktura v regiji.

Tveganja in prednosti “Sky Shielda”

Zagovorniki “Sky Shielda” poudarjajo, da bi bilo tveganje za pilote minimalno, saj Rusija od začetka invazije leta 2022 ni pošiljala svojih bojnih letal onkraj frontnih črt. Po načrtu bi bila dejanska ločitev med ruskimi in evropskimi letali več kot 200 kilometrov, kar zmanjšuje možnost neposrednega spopada. Kljub temu zahodni politični krogi ostajajo zaskrbljeni, da bi vključitev letal iz držav članic Nata lahko privedla do eskalacije konflikta, še posebej, če bi bilo katero od letal napadeno ali sestreljeno.

Rusija redno izvaja napade z izstrelki in brezpilotnimi letali dolgega dosega, kar močno obremenjuje ukrajinsko zračno obrambo. Sistemi, kot so ameriški prestrezniki Patriot, so ključni za obrambo, a je njihova oskrba trenutno omejena zaradi odločitve Bele hiše. “Sky Shield” bi lahko razbremenil to breme z lovskimi patruljami, ki bi nevtralizirale grožnje, preden dosežejo cilje. Ukrajina sicer uporablja rakete, kot so ameriške Atacms in angleško-francoske Storm Shadow, za napade na ruske cilje, a ima manj sredstev kot Rusija, kar poudarja potrebo po dodatni zračni podpori.

Portal24; Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna