Evropska kampanja o pravni državi: Ozaveščanje o enakosti in pravni varnosti
Evropska komisija je začela vseevropsko kampanjo o pravni državi, s katero želi državljanom približati pomen tega ključnega koncepta in povečati ozaveščenost o njegovem vplivu na vsakdanje življenje. Kampanja bo potekala prek družbenih omrežij, osredotočala pa se bo na šest temeljnih načel pravne države: enakost pred zakonom, pravno varnost, preprečevanje samovolje, neodvisnost sodstva, zakonitost in delitev oblasti.
Osrednji poudarki kampanje
Namen kampanje je približati abstrakten pojem pravne države državljanom EU in poudariti njen oprijemljiv vpliv. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je ob začetku kampanje poudaril, da ljudje na pravno državo pogosto gledajo kot na nekaj oddaljenega ali težko razumljivega, čeprav je temelj evropske identitete in nas varuje pred nepravičnostjo. Pojasnil je: “Na pravno državo razmišljamo šele, ko gre kaj narobe. Ta kampanja želi pomagati vsem razumeti, kaj pomeni pravna država, kako jo vsakodnevno uporabljamo in zakaj je tako pomembna za družbo.”
Osrednji del kampanje predstavljajo animacije priznanega nemškega umetnika Christopha Niemanna, ki je koncept pravne države vizualiziral skozi športne metafore. Niemann je pojasnil, da je želel pravno državo primerjati s pravili, ki veljajo v športu, saj se ljudje zlahka povežejo s tem, kar poznajo iz vsakdanjega življenja. Po njegovih besedah pravila v športu omogočajo pošteno igro in uspeh, enako pa velja tudi za pravno državo.
Podatki za Slovenijo
V Sloveniji, podobno kot drugod po EU, državljani cenijo pomen pravne države, vendar se mnogi ne počutijo dovolj dobro obveščene o njenem delovanju. Raziskave kažejo, da kar 92 odstotkov Slovencev meni, da je nujno, da vse države članice EU spoštujejo temeljne vrednote EU, medtem ko jih le 49 odstotkov meni, da so o pravni državi dobro obveščeni. Ta podatek poudarja potrebo po tovrstni kampanji, saj je kljub splošni podpori konceptu pomembno, da državljani razumejo, kako pravna država vpliva na njihove pravice in zaščito pred morebitnimi krivicami.
Podatki za Evropo
72 odstotkov Evropejcev meni, da ima EU pomembno vlogo pri zagotavljanju pravne države v njihovi državi. 89 odstotkov jih pravi, da je zanje pomembno, da vse države članice EU spoštujejo temeljne vrednote EU, vključno s temeljnimi pravicami, pravno državo in demokracijo. Obenem jih 86 odstotkov pravi, da jim je pomembno, da lahko mediji in organizacije civilne družbe v vseh drugih državah članicah EU poleg lastne države delujejo svobodno in brez pritiskov, tudi ko so kritični. 53 odstotkov Evropejcev meni, da so obveščeni o pravni državi.
72 odstotkov Evropejcev meni, da ima EU pomembno vlogo pri zagotavljanju pravne države v njihovi državi.
89 odstotkov jih pravi, da je zanje pomembno, da vse države članice EU spoštujejo temeljne vrednote EU, vključno s temeljnimi pravicami, pravno državo in demokracijo.
86 odstotkov jih pravi, da jim je pomembno, da lahko mediji in organizacije civilne družbe v vseh drugih državah članicah EU poleg njihove lastne države delujejo svobodno in brez pritiska, tudi kadar so kritični.
53 odstotkov Evropejcev meni, da so obveščeni o pravni državi.
Evropska komisija upa, da bo kampanja pripomogla k boljšemu razumevanju pravne države in njenega pomena v vsakdanjem življenju. Reynders je zaključil, da je pravna država ključna za delovanje demokratične družbe in da je pomembno, da vsi državljani EU vedo, kaj jim prinaša in zakaj jo je treba braniti.
[Vir: europa.eu]; Portal24; Foto: Freepik