Evropska komisija načrtuje prepoved kajenja na prostem
Evropska komisija bo predlagala prepoved kajenja in uporabe elektronskih cigaret (vaping) na prostem. Prepoved bi tako bi vključevala tudi terase kavarn, avtobusna postajališča in živalske vrtove, izhaja iz osnutka dokumenta, ki ga je pridobil Euronews. Predlog je del širših prizadevanj za zmanjšanje izpostavljenosti javnosti škodljivim kemikalijam, ki jih oddajajo cigarete in novi tobačni izdelki, kot so elektronske cigarete. Gre za razširitev obstoječih pravil iz leta 2009, ki so namenjena zaščiti javnosti pred pasivnim kajenjem v zaprtih javnih prostorih. Evropska komisija zdaj predlaga, da se ta prepoved razširi tudi na zunanje javne prostore.
Razširitev prepovedi
Novi predlogi Evropske komisije vključujejo ne samo tradicionalne cigarete, temveč tudi sodobne tobačne izdelke, kot so ogrevani tobačni izdelki in elektronske cigarete. Pomembno je, da se to nanaša tako na izdelke z nikotinom kot brez njega. V dokumentu je poudarjeno, da ti izdelki kljub temu, da se tržijo kot manj škodljivi, še vedno izpostavljajo mimoidoče nevarnim kemikalijam. Komisija poudarja, da znanstveni dokazi, ki podpirajo uporabo teh novih izdelkov kot pomoč pri opuščanju kajenja, še niso prepričljivi.
Namen novih smernic je zagotoviti, da se javni prostori očistijo vseh aerosolov in ne samo cigaretnega dima. Izpostavljenost aerosolom iz elektronskih cigaret, tako z nikotinom kot brez njega, je povezana z določenimi tveganji, saj vsebujejo škodljive delce in onesnaževalce, ki lahko negativno vplivajo na zdravje ljudi.
Nova območja prepovedi
Predlog Komisije prinaša pomembno razširitev prepovedi kajenja in vapinga na zunanje prostore, kjer trenutno ni enotnih pravil. Med predlaganimi območji prepovedi so terase restavracij in kavarn, avtobusna postajališča ter letališča. Poleg tega bi prepoved veljala tudi za zunanja območja v povezavi z delovnimi mesti, bolnišnicami in domovi za ostarele. Prav tako bi bila prepoved uvedena na javnih igriščih, bazenih, zabaviščnih parkih in drugih rekreacijskih prostorih, kjer se zadržujejo otroci.
Poudariti je treba, da te smernice niso pravno zavezujoče, zagotavljajo pa okvir, ki ga morajo države članice upoštevati pri oblikovanju svojih politik. Komisija navaja, da so prve smernice iz leta 2009 že pripeljale do pomembnega zmanjšanja izpostavljenosti ljudi škodljivim učinkom pasivnega kajenja v javnih prostorih.
Pritisk tobačne industrije in dvomi o učinkovitosti
Predlog Komisije, ki je bil sprva načrtovan za januar, je bil zaradi različnih razlogov prestavljen, kar je povzročilo dvome o zavezanosti EU k boju proti tobaku. Pojavile so se tudi obtožbe o vplivu tobačne industrije na odločitve, saj je bila reforma povezane direktive o obdavčitvi tobačnih izdelkov prestavljena na leto 2025. Poleg tega je EU-jev varuh človekovih pravic v poročilu iz decembra 2023 kritiziral Komisijo, ker ni bila transparentna glede srečanj z lobisti tobačne industrije.
Kljub temu pa komisarka za zdravje, Stella Kyriakides, vztraja, da je nadgradnja smernic ključna za prihodnost Evrope brez tobaka. V svoji izjavi ob svetovnem dnevu brez tobaka je poudarila, da uporaba tobaka in zasvojenost z nikotinom nimata mesta v prihodnosti EU.
Cilji za generacijo brez tobaka
Revidirane smernice so del širšega načrta Komisije za boj proti raku, katerega cilj je do leta 2040 ustvariti “generacijo brez tobaka”. Do leta 2025 namerava EU zmanjšati uporabo tobaka za 30 odstotkov. Dolgoročno pa želi EU delež kadilcev v Evropski uniji zmanjšati na samo 5 odstotkov. Ta ambiciozni načrt zahteva odločne ukrepe in dosledno izvajanje politik, ki bodo zaščitile javno zdravje.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik