Evropska komisija Nizozemski svetovala razlastitev kmetov

Kmetijstvo [Foto: Pexels]

Evropska komisija je zaradi krize z dušikom Nizozemski priporočila, da razlasti kmete

Evropska komisija je Nizozemski svetovala, naj v ti. dušikovi krizi kmete prisilno razlasti. Nasvet o razlastitvi je uradnikom Ministrstva za kmetijstvo, naravo in kakovost hrane, med sestankom novembra lani, dal nekdanji vodja PvdA Diederik Samson, zdaj vodja kabineta evropskega komisarja Fransa Timmermansa.

Obvezni odkupi kmetij so v nizozemski politiki zelo občutljiva tema. Kmečka stranka BBB, ki bo po veliki zmagi prejšnji teden na deželnih volitvah kmalu največja stranka v senatu, skupaj z večino v parlamentu razlastitvam ostro nasprotuje. Sedanja nizozemska politika o dušiku obvezne odkupe določa kot zadnjo možnost.

Evropska komisija medtem meni, da je prisilni odkup najboljši izhod iz te krize, je, v pogovoru z najvišjimi nizozemskimi predstavniki novembra, povedal Samson. Dejal je, da je Nizozemska obtičala in da manjše prilagoditve ne bodo pomagale. Poudaril je, da je npr. gradnja cest popolnoma zastala, ker nizozemska narava ne prenese več dušikovih padavin.

Samson je poudaril, da shema prostovoljnega odkupa že nekaj časa čaka na odobritev v Bruslju. Evropska komisija je do takšnih shem običajno precej stroga, bolj popustljiva pa je, ko gre za prisilno razlastitev. To bi kmetom, ki so bili prisiljeni prodati, omogočilo več denarja ali druge ugodne pogoje, je dejal Samson.

Samson je dejal, da ima Nizozemska v Evropski komisiji zelo malo prostora za zamude ali prilagodljivost. Ministrica za dušik Christianne van der Wal je pred tem dejala, da mora Nizozemska “najprej nekaj zagotoviti”, preden lahko pričakuje večjo popustljivost Evrope. Samson: “V tem pogledu ima Van der Wal bolj prav, kot si misli.”

Evropska komisija medtem formalno preverja, ali države članice spoštujejo vsa evropska pravila, vendar v veliki meri prepušča državam samim, kako. NOS je Samsoma vprašal o njegovem pogovoru z uradniki za kmetijstvo. Povedal je, da je le izpostavil različna evropska pravila o razlastitvah in odkupih. “Izbira med obema instrumentoma na podlagi drugih vidikov je seveda prepuščena državam članicam,” je dejal.

vir Foto: Pexels (fotografija je simbolna)