Evropska komisija pojasnjuje: Aretacija Durova ni posledica kršitev DSA

Bruselj, EU [Foto: Pixabay]

Evropska komisija pojasnjuje: Aretacija Durova ni posledica kršitev DSA

Evropska komisija je poudarila, da aretacija Pavla Durova, ustanovitelja in izvršnega direktorja aplikacije za sporočanje Telegram, nima nobene povezave z obveznostmi podjetja v skladu z zakonom EU o digitalnih storitvah (DSA). Durova so aretirali zaradi suma omogočanja kriminalnih dejavnosti na platformi, vendar Komisija izpostavlja, da kazenski pregon ni med možnimi sankcijami za kršitev DSA.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije je pojasnil, da DSA ne opredeljuje, kaj je nezakonito, in ne določa kaznivih dejanj, zato se nanj ne more sklicevati za aretacije. “Kazenski pregon ni med možnimi sankcijami za kršitev DSA. DSA ne opredeljuje, kaj je nezakonito, niti ne določa nobenega kaznivega dejanja,” je dejal. Komisija je dodala, da bo pozorno spremljala razvoj dogodkov v zvezi s Telegramom in je pripravljena sodelovati s francoskimi oblastmi, če bo to potrebno.

Durova, ki je rojen v Rusiji, so francoske oblasti aretirale na letališču Le Bourget blizu Pariza. Obtožen je omogočanja kriminalnih dejavnosti na Telegramu, zlasti zaradi pomanjkanja moderatorjev, kar naj bi omogočalo trgovanje z mamili in delovanje pedofilskih mrež. Telegram je zaradi šifriranih sporočil postal priljubljena platforma za prodajo prepovedanih substanc, kar organom pregona otežuje nadzor nad temi dejavnostmi.

Telegram in skladnost z DSA

Telegram, ki ima več kot 900 milijonov aktivnih mesečnih uporabnikov po vsem svetu, je februarja sporočil, da ima v EU 41 milijonov povprečnih mesečnih uporabnikov. Če bo ta številka presegla 45 milijonov, bo platforma v skladu z DSA obravnavana kot zelo velika spletna platforma (VLOP) in se bo soočila z najstrožjimi zahtevami glede preglednosti.

Trenutno kot manjša platforma Telegram mora izvajati ukrepe, kot so mehanizmi za pritožbe in reševanje sporov, preprečevanje nalaganja nezakonite vsebine ter izvajanje ukrepov za preglednost. V odzivu na aretacijo je Telegram poudaril, da spoštuje zakone EU, vključno z DSA, ter da je moderacija na platformi v skladu z industrijskimi standardi.

Telegram je maja Belgijo izbral za svoje pravno zastopstvo v EU, kar pomeni, da je nacionalni telekomunikacijski regulator BIPT zadolžen za nadzor nad skladnostjo platforme z DSA, dokler ne postane VLOP. Tiskovni predstavnik BIPT je poudaril, da regulator ni vključen v kazensko preiskavo francoskih oblasti, saj BIPT ni policijski ali sodni organ.

Komisija je julija začela postopek za ugotavljanje kršitev proti Belgiji, ker regulatorja ni pooblastila, kar je še vedno v postopku odobritve zaradi spremembe vlade po belgijskih volitvah junija. Poleg DSA veljajo za platforme tudi drugi zakoni, kot je uredba za obravnavanje širjenja teroristične vsebine na spletu, ki zahteva odstranitev takšne vsebine v eni uri po identifikaciji.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay