Evropska komisija poziva k odpravi zastoja pri reformi obdavčitve energentov

ByAna Koren

19. februarja, 2025 , , , ,
Elektrika [Foto: Pixabay/blickpixel]

Evropska komisija poziva k odpravi zastoja pri reformi obdavčitve energentov

Evropska komisija je v razkritem osnutku akcijskega načrta za cenovno dostopno energijo pozvala k odpravi zastoja pri davčni reformi, ki bi lahko znižala stroške za evropske potrošnike. Dokument predvideva znižanje zelenih dajatev in DDV na energente. Pogajanja o spremembah direktive o obdavčitvi energije, ki je bila predlagana že leta 2021, medtem ostajajo v mrtvem teku.

Reforma je zaradi davčne zakonodaje EU, ki terja soglasno podporo vseh 27 držav članic zahtevna. Ključna točka nesoglasja je vprašanje, ali naj letalski in ladijski sektor ohranita neobdavčena fosilna goriva. Kljub večletnim prizadevanjem za uskladitev obdavčitve energentov z energetsko in podnebno politiko EU, reforma ostaja nedokončana.

Predlogi za reformo in ključne spremembe

Osnutek besedila poudarja nujnost zaključka revizije direktive o obdavčitvi energije (ETD), ki bi uskladila obdavčitev energentov s cilji podnebne politike in odstranila obstoječe izjeme, ki še vedno podpirajo uporabo fosilnih goriv, navaja Euronews. Ena izmed ključnih predlaganih sprememb je davčna olajšava za gospodinjstva z nizkimi dohodki.

Odbor Evropskega parlamenta za industrijo in energijo je že sprejel stališče, ki poziva k dodatnim ukrepom za spodbujanje lokalne samoproizvodnje, shranjevanja in porabe obnovljive energije. Kljub temu je njegova vloga zgolj svetovalna, saj mora odločitev sprejeti Svet EU, kjer pa reformni proces ostaja blokiran.

Alternativni ukrepi za zmanjšanje stroškov energije

Osnutek načrta predvideva smernice za vlade držav članic, kako znižati dajatve na elektriko v okviru veljavnih predpisov. Predlog zajema tudi ukrepe, ki ne temeljijo na obdavčitvi, kot je zmanjšanje povpraševanja za preprečevanje skokov cen v obdobjih največje porabe električne energije. Poleg tega Komisija preučuje tržne pristope za izboljšanje energetske učinkovitosti.

Med predlaganimi rešitvami je tudi združevanje povpraševanja po uvozu utekočinjenega zemeljskega plina, kar bi evropskim državam omogočilo boljše pogajalske pogoje v skupnih nabavnih sporazumih. Komisija predlaga tudi uporabo tako imenovanega “japonskega modela”, po katerem bi evropske države vlagale v izvozne objekte v državah proizvajalkah plina, da bi vzpostavile neposredne povezave z dobavitelji.

Vpliv tržne zasnove na cene električne energije

Energetska kriza leta 2022 je razkrila paradoksalno situacijo, v kateri so cene električne energije dosegle rekordne vrednosti, kljub prevladi obnovljivih virov, kot sta veter in sonce, v energetskem omrežju. Vzrok je tržni mehanizem, kjer najdražja sestavina energetske mešanice določa končno ceno električne energije.

Čeprav so bile v času krize sprejete nujne reforme, ki so uvedle cenovne zgornje meje in omogočile vladno posredovanje, osnutek akcijskega načrta nakazuje, da temeljne zasnove trga ne bo bistveno spreminjal. Komisija se osredotoča na zmanjšanje povezave med cenami elektrike in cenami plina, pri čemer načrtuje olajšanje dolgoročnih pogodb o nakupu električne energije z operaterji obnovljivih virov. V ta namen bo pred poletjem vzpostavljeno sodelovanje z Evropsko investicijsko banko, ki naj bi zagotovila finančna sredstva za projekte obnovljivih virov energije.

Portal24; Foto: Pixabay