Evropska komisija pozvala k okrepitvi cepljenja
Evropska komisija je države članice pozvala k okrepitvi cepljenja proti dvema ključnima cepivoma, ki lahko preprečita virusne okužbe, povezane z rakom. Gre za cepivo proti humanemu papiloma virusu (HPV) in virusu hepatitisa B (HBV). Priporočilo je del širšega evropskega načrta za boj proti raku, ki igra ključno vlogo v okviru Evropske zdravstvene unije, saj se ocenjuje, da je kar 40 odstotkov primerov raka v EU mogoče preprečiti.
Priporočilo, ki ga je izdala Evropska komisija, je del širšega načrta za boj proti raku, ki predstavlja pomemben steber Evropske zdravstvene unije. Po ocenah je približno 40 odstotkov primerov raka v EU mogoče preprečiti s pravočasnim cepljenjem in drugimi preventivnimi ukrepi.
Najnovejše poročilo pa razkriva, da so države članice EU leta 2021 namenile za preventivne ukrepe v zdravstvu namenile le okoli 5 odstotkov vseh izdatkov. Slednje kaže na potrebo po povečanju naložb v preventivo.
Komisarka za zdravje, Stella Kyriakides, je poudarila, da je preprečevanje vedno boljše od zdravljenja. Vsako leto v EU zaradi raka materničnega vratu umre skoraj 14.000 ljudi. Poroča se tudi o več kot 16.000 novih okužbah s hepatitisom B. Cepiva proti HPV in HBV predstavljajo zgodovinsko priložnost za izkoreninjenje teh vrst raka.
Cilj je 90-odstotno stopnjo precepljenosti proti HPV
Evropski načrt za boj proti raku si prizadeva doseči cilj, da države članice do leta 2030 dosežejo 90-odstotno stopnjo precepljenosti proti HPV pri deklicah ter znatno povečajo precepljenost dečkov. Hkrati načrtuje tudi zagotavljanje dostopa do cepiva proti HBV, še posebej za preprečevanje raka jeter, kar je ključnega pomena za varovanje javnega zdravja in krepitev odpornih zdravstvenih sistemov.
Trenutno je precepljenost proti HPV v večini držav članic EU manjša od 50 odstotkov pri deklicah, podatkov o precepljenosti dečkov pa je zelo malo. Prav tako primanjkuje podatkov o stopnjah cepljenja proti HBV. Zato Komisija priporoča, da države članice omogočijo brezplačno cepljenje ali povračilo stroškov ter olajšajo dostop do cepiva za posebej ciljne skupine in ranljivo ali visoko rizično populacijo. Poleg tega se predlaga, da države članice vključijo cepljenje v svoje nacionalne načrte za boj proti raku.
Poleg tega je boljša komunikacija ključna za boj proti dezinformacijam in dezinformacijam o cepljenju, kar lahko pripomore k povečanju zaupanja v cepiva in spodbudi več ljudi k cepljenju.
Evropska komisija poudarja, da je čas za odločne ukrepe in večjo predanost preprečevanju raka ter za izkoristek priložnosti, ki jih ponujajo varna in učinkovita.