Evropska komisija za Slovenijo zvišala napoved gospodarske rasti in inflacije
Evropska komisija je Sloveniji februarja napovedala enoodstotno rast BDP-ja za letos, vendar ji zdaj napoveduje 1,2-odstotno rast. Za prihodnje leto napovedujejo 2,2-odstotno rast BDP-ja, ki je višje od prejšnje napovedi 2-odstotne rasti. Slovenija ima tako napovedano rast BDP-ja nad povprečjem evropskega območja in EU-ja. Za letos se pričakuje 1,1-odstotna rast v evropskem območju in enoodstotna rast v EU-ju. Rast za prihodnje leto v evropskem območju bi naj znašala 1,6 odstotka, v EU-ju pa 1,7 BDP-ja .
Evropska komisija pričakuje, da se bo zasebna poraba v Sloveniji v letih 2023–2024 še naprej povečevala za od 1,75 do dva odstotka. To je bolj zmerno v primerjavi z zadnjima dvema letoma, a bo še vedno podpiralo porabo nadaljnje rasti zaposlenosti in plač. Pričakujejo, da bo rast porasta letos pospešila na 7,7 (v primerjavi z lanskimi 4,3 odstotki) in dosegla 5,3 v prihodnjem letu. Brezposelnost naj bi se letos zmanjšala na 3,9 in 3,8 v letu 2024, medtem ko bi se najvišja rast zaposlenosti zmanjšala.
Javne naložbe
Javne naložbe v Sloveniji bodo še naprej visoke, predvsem zaradi ukrepov, financiranih iz sklada za okrevanje ob pandemiji covida-19 in kohezijskih sredstev. Po pričakovanjih Evropske komisije bo Slovenija skupaj z Italijo in Grčijo med državami, ki bodo v obdobju do leta 2024 povečale najboljšo vrednost javnih investicij. Kljub temu, da bodo pogoji za financiranje podjetja vlagali v tehnologije za povečanje produktivnosti, pri čemer so na voljo delovne sile omejene, plače pa bodo hitro rasle.
Glede na oceno Bruslja naj bi prispevek zunanje trgovine Slovenije ostal bolj ali manj nevtralen, a se pričakuje, da se bodo gibanja po začetku tega leta nadaljevala. Zaradi gibanj v blagovni menjavi se Slovenija vrača k presežku na tekočem računu plačilne bilance, saj se pogoji menjave izboljšujejo.
Za letos napovedana 7-odstotna inflacija
Napoved inflacije je Evropska komisija za Slovenijo nekoliko zvišala. Za letos ji je namreč februarja napovedala 6,1-odstotno inflacijo, zdaj pa napoveduje sedemodstotno. Izrazitejše umirjanje inflacije s sedanjimi ravni blizu desetih pozna v Bruslju pričakujejo šele v drugem polletju. Za prihodnje leto se je komisija napoved inflacije povečala s 3,5 na 3,8. Javnofinančni primanjkljaj naj bi se s tremi znanimi BDP letos povečal na 3,7 zadetka.
Delež javnofinančnih prihodkov v BDP naj bi bil ostal na lanskih ravneh, pri čemer naj bi pričakovano nižjo rast davčnih prihodkov kompenziral večji dotok evropskih sredstev. Kljub napovedim vlade v predlogu rebalansa državnega proračuna, da bo obseg pomoči zaradi draginje precej manjši od predvidevanj, bo po ocenah Bruslja ostal pri visokih 0, 9 doseže BDP.
Lani je dosegel en odstotek BDP. V letu 2024 naj bi se javnofinančni primanjkljaj ob umiku podpor zaradi draginje znižal na 2,9 odstotno BDP. Javni dolg naj bi se letos z 69,9 indeks BDP ob koncu leta 2022 letos znižal na 69,1, v letu 2024 pa na 66,6 indeks BDP. V evropskem območju v EU-ju za letos nekoliko višja napoved rasti, a tudi napoved višje inflacije
Višja napoved gospodarske rasti in inflacije
Evropska komisija je napoved gospodarske rasti EU-ja za letos v primerjavi s februarsko napovedjo povišala z 0,8 na 1,0 naprej, za evropsko območje pa z 0,9 na 1,1 točk. Zvišala je tudi napoved inflacije, ki naj bi letos v evropskem območju znašala 5,8, prihodnje leto pa 2,8. Nižje cene energentov, uspešno reševanje težav pri dobavah in močan trg dela, kar v prvem četrtletju letos omogoči zmerno gospodarsko rast.
V februarski napovedi je Evropska komisija za gospodarstvo EU za letošnje leto napovedala 0,8-odstotno rast. Za območje evra pa je napovedala 0,9-odstotno rast. Vendar pa trenutne napovedi kažejo, da je bo rast EU znašala 1,0 uspešno. Rast na evropskem območju bo 1,1. Za prihodnje leto pa Evropska komisija za gospodarstvo EU napoveduje 1,7-odstotno rast. Napoved za evropsko območje znaša 1,6 odstotka. Ti podatki predstavljajo povečanje za 0,1 odstotne točke glede na februarsko napovedjo.
Bruselj je prav tako zvišal napoved inflacije. V februarju je bila napoved inflacije za letošnje leto 5,6 uspešno na evropskem območju. Zdaj ta napoved znaša 5,8. Za leto 2024 se je napoved inflacije povečala z 2,5 na 2,8.
vir Foto: Pexels