Evropska turistična sezona 2023: Od okrevanja do izzivov in prilagajanja

ByAna Koren

27. avgusta, 2023 , ,
Obala [Foto: Pixabay]

Evropska turistična sezona 2023: Od okrevanja do izzivov in prilagajanja

Letošnje poletje je v Evropi prineslo spodbudne novice glede turistične sezone 2023, saj se je število turistov skoraj povsem povrnilo na raven pred pandemijo. Po napovedih ekonomistov je bil to “popolno okrevanje turizma” za države po vsej Evropi. V drugem četrtletju 2023 je bilo število turistov na 95 odstotkih ravni iz leta 2019, kar je bil zadnji “normalni” turistični leto pred covidom.

Brian Garrod, profesor trženja v turizmu na univerzi Swansea, je izrazil zadovoljstvo nad uspešno prodajo počitnic v turistični industriji: “Ljudje, ki so bili leta 2020 in 2021 omejeni pri potovanju, ter tisti, ki so bili leta 2022 nekoliko nervozni, so se letos vrnili na trg.”

Zapleti – od vročine do požarov

Kljub obetavnim začetkom pa turistična sezona ni minila brez zapletov. Poletje 2023 je prineslo visoke temperature in vročinske valove, ki so ogrožali turiste na različnih destinacijah. V Grčiji so ob Akropoli postavili šotore za nujno pomoč. Temperature so tam namreč dosegale nevzdržne 44 °C, kar je privedlo do zaprtja te znane turistične atrakcije. V Italiji so se soočili z visokimi temperaturami, ki so na Siciliji presegale 47 °C.

Poleg vročine so turistične destinacije doletele tudi naravne katastrofe, kot so gozdni požari. Na otoku Rodos v Grčiji je večdnevni požar prisilil v evakuacijo 30.000 ljudi. Turisti pa so svoje izkušnje opisali kot “živo nočno moro”. Tudi druge evropske države, kot so Francija, Španija, Italija in Hrvaška, so morale evakuirati turiste zaradi nevarnosti gozdnih požarov.

Poleg naravnih katastrof so se turisti srečevali tudi s težavami prezasedenosti. Mesta, kot je Portofino, so postala izjemno obljudena, kar je privedlo do vprašanj glede trajnosti in varovanja kulturne dediščine. Veliko število turistov je v nekaterih krajih povzročilo vandalizem in škodo na znamenitostih.

V odziv na izzive je več mest in držav uvedlo nove ukrepe in pravila. Amsterdam je prepovedal pristajanje ladjam za križarjenje, Rim je omejil dostop do znanih znamenitosti, kot je fontana Trevi. Nekatera mesta pa so razmišljala o uvedbi turističnih taks.

Pričakovano je, da se bodo turistični izzivi nadaljevali tudi v prihodnjih letih. Kljub uspešnemu okrevanju in vrnitvi turistov se bodo morda morali navade turistov prilagoditi, predvsem glede izbire destinacij, obiskov v izvensezonskih obdobjih ter bolj načrtnega potovanja.

Vseeno pa je jasno, da turizem v Evropi ostaja ključna gospodarska panoga, ki se bo še naprej prilagajala novim izzivom in spreminjajočim se okoliščinam.

vir Foto: Pexels Portal24