Evropska varuhinja človekovih pravic o Komisiji: Inteligentni, a neizvoljeni ljudje “consiglieri”

Ursula von der Leyen [Foto: Wikimedia/EU parlament]

Evropska varuhinja človekovih pravic o Komisiji: Inteligentni, a neizvoljeni ljudje “consiglieri”

Evropska varuhinja človekovih pravic Emily O’Reilly je v nedavnem intervjuju za POLITICO’s EU Confidential podcast izrazila ostre kritike na račun delovanja Evropske komisije pod vodstvom Ursule von der Leyen. Po njenem mnenju je na vrhu Komisije prisotna močna neizvoljena in nepregledna kultura, za katero krivdo pripisuje predsednici Komisije.

O’Reilly, ki se bo februarja po več kot desetletju poslovila s položaja, je izpostavila, da se v svojem 11-letnem mandatu ni nikoli srečala z von der Leyen. Prav tako je priznala, da “nikoli ni bila sproščena” z močnimi svetovalci predsednice Komisije, ki jih je označila za “inteligentne, a neizvoljene ljudi.” Uporabila je celo izraz “consiglieri”, ki se pogosto nanaša na svetovalce mafijskih šefov, kar nakazuje na resnost njene kritike.

Nepreglednost postaja vse večji problem


Po besedah O’Reilly se je stopnja nepreglednosti v Evropski komisiji v zadnjih letih poslabšala. Izpostavila je zadržanost Komisije pri predaji dokumentov in opozorila, da se te prakse nadaljujejo kljub natančnemu sklicevanju na evropsko zakonodajo. O’Reilly je to označila za “frustrirajoče” in izrazila zaskrbljenost nad kulturo, ki po njenem mnenju izhaja neposredno iz vodstva Komisije.

“Če so informacije zadržane zaradi političnih razlogov, potem ta kultura prihaja z vrha,” je dejala in dodala, da predsednica von der Leyen skupaj s svojim kabinetom narekuje tovrstno kulturo. Opozorila je, da trenutni trendi nepreglednosti postajajo vse bolj zaskrbljujoči.

Vloga evropskega varuha človekovih pravic je podpiranje norm preglednosti in odpravljanje navzkrižij interesov, vendar so sodbe varuha nezavezujoče. Institucije EU lahko te sodbe po želji ignorirajo, kar dodatno otežuje prizadevanja za večjo preglednost.

O’Reilly je prav tako kritizirala Evropski parlament zaradi pomanjkanja pritiska na Komisijo. Izrazila je presenečenje, da so jo evroposlanci večkrat spraševali, kako naj Komisijo prisilijo k odgovornosti. “Če Parlament začne ponotranjiti idejo, da ne more izvajati ustreznega nadzora nad Komisijo, bomo priča resnim težavam,” je opozorila.

Menjava na vrhu institucije


O’Reilly bo februarja nasledila Teresa Anjinho, nekdanja portugalska pravosodna ministrica, ki jo je Evropski parlament potrdil z večino glasov. O’Reilly, ki je bila prva varuhinja človekovih pravic iz Irske, je ob odhodu izrazila upanje, da bo nova vodja institucije nadaljevala njeno delo in si prizadevala za večjo odgovornost institucij EU.

Nepreglednost, kot jo opisuje O’Reilly, ostaja ključni izziv za delovanje Evropske komisije in širše institucije EU, ki naj bi temeljile na načelih odgovornosti in transparentnosti.

Portal24; Foto: Wikimedia/EU parlament