Evropska vesoljska misija Proba-3 bo ustvarjala umetne sončne mrke
[Vir: The Guardian] – Evropski znanstveniki se pripravljajo na izstrelitev edinstvene vesoljske misije, katere cilj je ustvariti popolne sončne mrke na zahtevo. Gre za projekt Evropske vesoljske agencije (ESA), ki bo v prihodnjih tednih izstrelila robotsko vesoljsko plovilo Proba-3. Misija bo vključevala let para satelitov v tesni formaciji okoli Zemlje, pri čemer bo eno plovilo blokiralo pogled na sonce za drugo plovilo. S tem bodo ustvarili umetne sončne mrke, ki bodo trajali več ur.
Kako deluje misija Proba-3?
V osrčju misije Proba-3 je par satelitov, ki bosta lebdela na oddaljenosti 144 metrov drug od drugega, natančno usklajena z laserji in svetlobnimi senzorji. Ena od sond bo blokirala sonce in tako ustvarila učinek mrka, kar bo znanstvenikom omogočilo opazovanje sončne atmosfere, znane kot korona. Korona je zunanja plast sončeve atmosfere, ki je vidna le med popolnimi sončnimi mrki, ko luna blokira sončevo svetlobo.
Popolni sončni mrki so redki dogodki, ki se na Zemlji zgodijo približno vsakih nekaj let. Ker trajajo le nekaj minut, je za znanstvenike preučevanje sonca med temi kratkimi mrki zelo omejeno. Proba-3 pa bo omogočila ustvarjanje daljših mrkov, ki bodo trajali do šest ur na dan. Slednje pa bo znanstvenikom dalo veliko več časa za podrobna opazovanja.
“To je izredno obetavna tehnologija,” pravi solarni fizik Francisco Diego z University College London. “Je tudi zelo tehnično zahtevno. Narediti to prav ne bo enostavno, vendar bo zelo koristno.”
Namen misije: preučevanje sončne korone
Eden glavnih ciljev misije je poglobiti razumevanje sončeve korone, ki je znana po svoji izjemno visoki temperaturi. Medtem ko je sončeva površina relativno hladna pri okoli 6000 °C, se temperatura v koroni dvigne na približno 1 milijon stopinj. Ta temperaturni paradoks je že dolgo skrivnost, ki jo znanstveniki želijo razrešiti.
“Pričakovali bi, da se bo z oddaljevanjem od sonca temperatura zniževala, a ni tako,” pojasnjuje Andrej Žukov, vodilni znanstvenik koronskega eksperimenta na Probi-3. “S pomočjo te misije bomo lahko natančno preučevali notranjo korono in morda končno pojasnili to nenavadno obnašanje sončeve atmosfere.”
Zmožnost ustvarjanja daljših mrkov bo omogočila znanstvenikom, da se osredotočijo na preučevanje korone skozi daljša obdobja in pridobijo več podatkov, ki so potrebni za razumevanje, zakaj je korona tako vroča. To razumevanje pa bi lahko imelo pomembne posledice za napovedovanje vesoljskega vremena, kar je ključno za zaščito tehnologije na Zemlji.
Vpliv sonca na vesoljsko vreme in tehnologijo na Zemlji
Sončeve aktivnosti, kot so izbruhi koronalne mase, lahko pomembno vplivajo na tehnologijo na Zemlji. Ko sonce v vesolje izbruhne ogromne oblake plazme, lahko ti dogodki, ko dosežejo Zemljo, povzročijo motnje v GPS signalih, električnih omrežjih in satelitih. Znanstveniki so zaskrbljeni, da bi močan izbruh koronalne mase lahko povzročil resne posledice, kot so obsežne motnje v energetskih sistemih.
“Zemljo ščitita atmosfera in Van Allenovi sevalni pasovi, ki obkrožajo planet,” pravi Diego. “Vendar v globokem vesolju ni take zaščite, in če želimo poslati človeške posadke na Luno ali Mars, moramo bolje razumeti, kako se sončeva korona obnaša, da zaščitimo astronavte pred nevarnim sevanjem.”
Uporaba tehnologije Proba-3 za prihodnje misije
Misija Proba-3 ne bo samo prispevala k razumevanju sončeve korone in vesoljskega vremena, temveč bo delovala tudi kot iskalec poti za prihodnje vesoljske misije. Uporaba več manjših satelitov, ki skupaj delujejo kot eno veliko vesoljsko plovilo, bi lahko odprla nove možnosti za preučevanje različnih astronomskih pojavov.
“Tehnike, razvite za delovanje Probe-3, bi lahko izkoristili za številne druge astronomske misije,” pravi Damien Galano, vodja projekta Proba-3. “Lahko bi preučevali črne luknje, eksoplanete, gravitacijske valove in druge vesoljske pojave. Celoten pristop k vesoljskim poletom z več manjšimi sateliti ima veliko potenciala.”
Revolucija v raziskovanju vesolja
Proba-3 predstavlja naslednji korak v razvoju vesoljskih tehnologij. Z ustvarjanjem daljših sončnih mrkov na zahtevo bo omogočila boljše preučevanje sonca in vesoljskega vremena, kar je ključno za zaščito naše tehnologije na Zemlji. Poleg tega bo misija prispevala k razvoju novih metod vesoljskih poletov, ki bi lahko imele široko uporabo pri raziskovanju vesolja.
ESA verjame, da bi tehnologija, ki jo razvijajo za Probo-3, lahko postala temelj novih vesoljskih misij, ki bodo vključevale letenje formacij satelitov. Našteto pa bi znanstvenikom omogočilo bolj natančna in daljša opazovanja, kot jih omogočajo trenutni teleskopi na Zemlji.
Foto: Pexels/fotografija je simbolna