Evropske delnice višje, azijski trgi nižje
V četrtek so evropske delnice doživele občutno rast, kar je sledilo padcu prejšnjih dni, medtem ko so azijski trgi beležili negativne trende. Obseg trgovanja je bil zmanjšan zaradi praznovanja zahvalnega dne v ZDA, kar je vplivalo na globalne finančne tokove.
Evropski indeks STOXX 600 je zrasel za 0,48 odstotka, kar je odraz okrevanja po dveh zaporednih padcih, ki so skupaj znašali 0,75 odstotka, navaja Reuters. V Aziji je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske padel za 0,52 odstotka, medtem ko se je japonski indeks Nikkei povečal za 0,56 odstotka.
Na ameriškem trgu so bile borze in trgovanje z zakladnimi vrednostnimi papirji zaprte, terminske pogodbe za indeks S&P 500 pa so beležile rast za 0,24 odstotka po sredinem padcu za 0,38 odstotka. Evropske delnice so spodbudile predvsem tehnološke delnice, saj je poročilo Bloomberga nakazalo, da bi lahko Bidnova administracija sprejela manj stroge omejitve glede kitajskih žetonov, kot je bilo prvotno pričakovano.
Makroekonomski podatki in njihovi učinki
Najnovejši podatki iz ZDA kažejo, da se je oktobra potrošnja potrošnikov povečala, medtem ko je inflacija, ki jo spremlja ameriška centralna banka, narasla na 2,3 odstotka z 2,1 odstotka v prejšnjem mesecu. Solidna potrošnja in naraščajoča inflacija bi lahko zmanjšali možnosti za znižanje obrestnih mer v naslednjem letu.
Ekonomistka Kristina Clifton iz Commonwealth Bank of Australia je izrazila pričakovanje, da bo Zvezni odbor za odprti trg (FOMC) decembra znižal obrestno mero za 25 bazičnih točk. Vendar je opozorila, da bi lahko nadaljnja rast inflacije za november omajala prepričanje odbora, da se inflacija vrača proti ciljni stopnji dveh odstotkov.
Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriške valute glede na šest drugih valut, je v četrtek pridobil 0,1 odstotka in dosegel vrednost 106,2. To sledi sredinemu padcu za 0,7 odstotka, ki ga je, po mnenju Chrisa Turnerja iz ING, povzročilo unovčevanje dobičkov ameriških vlagateljev pred zaključkom meseca.
Francoske obveznice in evropska inflacija pod drobnogledom
Cene evropskih obveznic so se zvišale, kar je povzročilo padec donosov. To je bilo dobrodošlo za Francijo, ki je v sredo beležila najvišje stroške izposojanja v primerjavi z Nemčijo od leta 2012. Francoski finančni minister Antoine Armand je nakazal, da je vlada pripravljena popustiti glede proračunskih vprašanj, ki so sprožila kritike na obeh političnih polih.
Vlagatelji so pozorno spremljali podatke o inflaciji v evrskem območju in Nemčiji, saj bodo ti vplivali na petkove celotne rezultate za območje evra.
Na surovinskih trgih so cene nafte v četrtek zrasle. Terminske pogodbe za nafto Brent so se zvišale za 0,37 odstotka na 73,1 dolarja za sod. Rast je bila deloma posledica izjav Izraela o domnevni kršitvi premirja s Hezbolahom.
Zlato se je podražilo za 0,14 odstotka in doseglo ceno 2.639 dolarjev za unčo. Kljub temu je na poti k skoraj štiriodstotnemu padcu v mesecu novembru, kar predstavlja najslabšo mesečno uspešnost v več kot letu dni