Evropski parlament sprejel reformo trga s plinom in elektriko

Evropski parlament sprejel reformo trga s plinom in elektriko

Evropski parlament je potrdil obsežno reformo predpisov EU na področju trga s plinom in elektriko. Cilj nove zakonodaje je pospešiti prehod na čisto energijo in vključiti ukrepe, ki bi lahko omejili zmožnosti Rusije za prodajo zemeljskega plina v Evropo. Poslanci so s široko podporo političnih strank sprejeli sveženj ukrepov, ki med drugim vključujejo krepitev energetske varnosti in zaščito potrošnikov pred visokimi nihanji cen energije, ki so bila značilna za energetsko krizo leta 2022.

Reforma uvaja tudi nove regulative za trgovanje z vodikom in omogoča državam članicam, da omejijo uvoz vodika, s poudarkom na zmanjšanju odvisnosti od ruskega plina. Med sprejetimi ukrepi je tudi spodbujanje proizvodnje biometana iz odpadnih organskih snovi ter cilj letne proizvodnje 35 milijard kubičnih metrov biometana do leta 2030.

Poleg tega zakonodaja omogoča razvoj infrastrukture za distribucijo vodika, kar je ključnega pomena za razogljičenje težke industrije, ki je trenutno odvisna od fosilnih goriv. S tem se načrtuje postopno odmikanje od fosilnih goriv in prehod na pline z nizko vsebnostjo ogljika s pomočjo tehnologije zajemanja in shranjevanja ogljika (CCS).

Zakonodaja prav tako daje pristojnost državam članicam, da enostransko blokirajo uvoz plina iz Rusije in Belorusije, kar vključuje omejitve na vnaprejšnje ponudbe za zmogljivosti na vstopnih točkah v EU. Kljub temu nekaterim državam, ki so močno odvisne od ruskega plina, kot so Madžarska, Slovaška in Avstrija, ni bilo uvedenega embarga na uvoz ruskega plina, zato se dobava LNG od ruske invazije povečuje.

Elektrika

Reforme trga z električno energijo so vključevale številne odzive na skokovito naraščajoče račune za elektriko, ki so bili opaženi med energetsko krizo leta 2022, ko je zasnova trga v EU pomenila, da je veleprodajna cena megavatne ure sledila ceni plina, tudi ko je bilo omrežje polno teoretično brezplačnih obnovljivih virov energije. Odjemalci bodo imeli pravico do izbire pogodbe s fiksno ceno, ponudnikom električne energije pa bo prepovedano odklopiti ranljive odjemalce, ki v času visokih cen ne morejo plačevati.

Osnovni sistem oblikovanja cen električne energije na trgu ostaja v veljavi, vendar bo EU lahko razglasila regionalno ali vseevropsko cenovno krizo električne energije, kar bo vladam omogočilo, da začasno omejijo cene za mala podjetja in energetsko intenzivne industrije. Reforma tudi podaljšuje do leta 2028 odstopanje od omejitve emisij CO2 za proizvodnjo električne energije, ki lahko prejme državno podporo prek tako imenovanih mehanizmov zmogljivosti, kar dejansko omogoča državno subvencionirane elektrarne na premog in plin.

Obnovljiva in jedrska energija

Zakon prav tako določa uporabo dvosmernih pogodb za razliko v shemah državne podpore za obnovljivo in jedrsko energijo, kar je odgovor na ogromne nepričakovane dobičke nekaterih energetskih podjetij. Tako kot zdaj bi vlada zagotovila zajamčeno najnižjo veleprodajno ceno s povečanjem prihodkov, če padejo pod vnaprej določeno raven. Bodo pa proizvajalci v prihodnje morali državi vrniti denar, če bo veleprodajna cena presegla dogovorjeno ‘izpadno ceno’.

Parlament je sprejel tudi zakon o omejitvi emisij metana, ki zahteva od naftnih, plinskih in premogovnih sektorjev, da zmanjšajo uhajanje metana, z močnimi omejitvami na izpuste od leta 2030. Novi zakon bo vplival na uvoz plina, z največjimi zahtevami za proizvajalce iz tretjih držav, kar bi lahko vplivalo na uvoz iz Rusije in ZDA.

Nemški poslanec Zelenih Michael Bloss, ki je bil glavni pogajalec svoje skupine o reformi, je pozdravil določbe o varstvu potrošnikov in nova pravila, ki državljanom olajšajo izkoriščanje sončne energije in drugih razpršenih proizvodnih zmogljivosti v omrežje. Obžaloval pa je pomanjkanje širše reforme za pospešitev prehoda na obnovljivo energijo.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik