Evropski poslanci desnice nezadovoljni: Elon Musk brez finalne nominacije za nagrado Saharova
[Euronews] – Elon Musk, izvršni direktor Tesle, SpaceX-a in lastnik platforme X (nekdanji Twitter), se ni uspel prebiti v ožji izbor za nagrado Saharova za svobodo misli 2024. Gre za prestižno priznanje, ki ga Evropska unija podeljuje posameznikom in organizacijam za izjemen prispevek k obrambi človekovih pravic, zlasti svobode misli in izražanja.
Kljub temu, da sta Muska za to nagrado sprva predlagali dve desni politični skupini v Evropskem parlamentu (Patrioti za Evropo in Evropa suverenih narodov, ki jo vodi nemška stranka Alternativa za Nemčijo) Musk ni dosegel finalnega kroga izbora. Desni evropski poslanci, ki so bili ključni pri njegovi nominaciji, so po razglasitvi rezultatov izrazili dvome glede postopka glasovanja in končnih rezultatov.
Nagrada Saharova in njen pomen
Nagrada Saharova za svobodo misli je najvišje priznanje Evropskega parlamenta na področju človekovih pravic, ki se podeljuje posameznikom ali organizacijam, ki so s svojim delom znatno prispevali k zaščiti svobode misli in izražanja. Med prejemniki nagrade so nekatere odmevne osebnosti, kot sta Nelson Mandela in ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni. Muskova nominacija je v preteklosti že naletela na kritike, a so njegovi zagovorniki trdili, da si priznanje zasluži zaradi svojega neomajnega stališča glede svobode govora.
Med ključnimi zagovorniki Muskove kandidature je bil Thierry Mariani, francoski poslanec Evropskega parlamenta, ki je svojo podporo javno izrazil prek platforme X. Mariani je poudaril, da je Musk primeren kandidat, saj v sodobnem času svoboda misli in izražanja ostajata pomembni vrednoti, ki ju je treba braniti pred “totalitarnimi ideologijami,” kot sta wokeizem in islamizem.
Po objavi finalistov za nagrado Saharova so se pojavili dvomi glede preglednosti glasovalnega postopka. Mariani je izrazil svoje nezadovoljstvo in razočaranje nad rezultati ter dvomil o poštenosti postopka. Rezultate glasovanja je opisal kot “presenetljive, zagrenjene in vprašljive”. Kritike so se nanašale tudi na pomanjkanje informacij glede procesa izbora finalistov, kar je po mnenju nekaterih evropskih poslancev še dodatno spodkopalo legitimnost postopka.
Musk in njegovi zapleti z EU
Elon Musk je že večkrat bil v središču pozornosti zaradi sporov z različnimi regulatornimi organi po svetu, tudi z Evropsko unijo. Njegovo upravljanje platforme X, zlasti glede vprašanj svobode govora in moderiranja vsebin, je večkrat sprožilo napetosti z Evropsko komisijo. Te napetosti so se še povečale po uvedbi novega Zakona EU o digitalnih storitvah (DMA), ki od tehnoloških podjetij zahteva večjo odgovornost pri moderiranju vsebin in preprečevanju širjenja dezinformacij.
Na primer, avgusta letos je britanska neprofitna organizacija Center for Countering Digital Hate objavila poročilo, v katerem je opozorila, da so lažne in zavajajoče izjave Elona Muska o ameriških volitvah dosegle skoraj 1,2 milijarde ogledov na platformi X. Poleg tega se je Musk soočil tudi s težavami v Braziliji, kjer je vrhovno sodišče začasno suspendiralo delovanje X, ker platforma ni odstranila lažnih informacij.
Finalisti za nagrado Saharova 2024
Kljub temu, da Musk tudi letos ni uspel priti v ožji izbor za nagrado Saharova, je njegova nominacija sprožila zanimivo razpravo o svobodi govora in politični angažiranosti tehnoloških velikanov. Med letošnjimi finalisti so vidni posamezniki in organizacije, ki so se izkazali v boju za človekove pravice. Med njimi so Gubad Ibadoghlu, protikorupcijski aktivist iz Azerbajdžana; María Corina Machado, voditeljica venezuelskega demokratičnega gibanja; ter “Women of the Sun”, neodvisno združenje palestinskih žensk.
Končno odločitev o zmagovalcu bo sprejela konferenca predsednikov Evropskega parlamenta 24. oktobra, s čimer bo odločila, kdo bo prejel nagrado Saharova za leto 2024.
Portal24; Foto: Wikimedia/Daniel Oberhaus