Ljudmila Novak o medijski svobodi: Poslanci naj pometejo pred lastnim pragom
Evropski poslanci Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič, so v luči nedavnih uredniških in novinarskih menjav ter ukinitve oddaj kritičnih do vlade na RTV Slovenija, na Evropsko komisijo naslovili prednostno poslansko vprašanje. Poslanci iz skupine Evropske ljudske stranke želijo opozoriti na potencialno ogrožanje svobode medijev v državi.
Portal Domovina je Ljudmilo Novak, članico Evropske ljudske stranke (EU poslanka NSi) vprašal, zakaj se ni pridružila svojim kolegom v postavljanju tega vprašanja Evropski komisiji. Novak je svoje stališče pojasnila po objavi članka na portalu. V svojem odgovoru je poudarila pomen objektivnega poročanja in upravičene kritike oblasti kot temeljnih vrednot demokracije. Izpostavila je, da je svoboda medijev ključna za ohranjanje demokratičnih vrednot in ugleda Slovenije.
Ljudmila Novak omenjenega poslanskega vprašanja ni podpisala, saj meni, da je ogrožanje medijske svobode v Sloveniji zgodovinsko prisotno, ne glede na to, kdo je na oblasti. Poudarila je, da bi podprla vprašanje Evropski komisiji o ohranjanju integritete javnih medijev, če bi bilo v njem izpostavljeno, da je ta problematika v Sloveniji prisotna ne glede na politične razmere. Novakova je zaključila z mnenjem, da bi morali mediji poročati resnico in ne ustvarjati delitev v družbi na podlagi lažnih novic ali pristranskosti. Podpisnike pa je poslanka pozvala, naj prevzamejo odgovornost za izboljšanje razmer v medijskem prostoru, preden kritizirajo druge.
Objektivno poročanje medijev na podlagi dejstev in upravičena kritika oblasti sta dve temeljni vrednoti, ki bi ju morali spoštovati mediji in oblast. Čeprav smo politiki z mediji večkrat na nasprotnih bregovih, je svoboda medijev nekaj, kar je nujno za obstoj demokratičnih vrednot. Od tega je odvisen tudi ugled Slovenije. Vprašanje Evropski komisiji v zvezi z dogajanjem na RTV SLO, ki sta ga podpisala evropska poslanca in evropska poslanka iz skupne liste strank SDS in SLS, nisem podpisala, ker se, zgodovinsko gledano, medijsko svobodo načenja vedno, ne glede na to, kdo je na oblasti, zaradi česar je zdajšnje dogajanje na javni RTV na žalost nekaj običajnega.
Pismo oziroma vprašanje Evropski komisiji, kako preprečiti tovrstne poskuse podrejanja javnega medija, bi podpisala, če bi bilo v njem jasno razbrati, da gre za problematiko, ki v naši domovini obstaja že od nekdaj, ne glede na barvo aktualne oblasti. Predvsem pa menim, da bi morali mediji, državni, zasebni in strankarski, pisati resnico, ne pa deliti ljudi na naše in vaše, leve in desne ter na podlagi lažnih novic ali natolcevanj delati zgodbe, s katerimi diskreditirajo politične nasprotnike. Podpisniki morajo najprej pomesti pred lastnim pragom, preden kažejo s prstom na druge.
Ljudmila Novak