Evropski trgi kljub pretresom v ZDA mirni

Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Evropski trgi kljub pretresom v ZDA mirni

Evropski trgi so ponedeljkov trgovalni dan zaključile brez večjih sprememb, saj so optimistične novice iz podjetij izravnale nervozo, ki jo je povzročilo presenetljivo znižanje bonitetne ocene ameriškega dolga. Vseevropski indeks STOXX 600 je po začetnih padcih dan končal z rahlim porastom za 0,1 odstotka, s čimer je ohranil raven blizu sedemtedenskega vrha, doseženega v petek.

Trgi so se soočili z globalno negotovostjo po tem, ko je bonitetna agencija Moody’s v petek znižala oceno ameriškega dolga, kar je sprožilo zaskrbljenost zaradi naraščajočega državnega dolga ZDA, ki znaša 36 bilijonov dolarjev.

Optimizem v evropskih podjetjih blaži vpliv globalnih pretresov

Kljub padcem na Wall Streetu, kjer so se glavni indeksi znižali, in rasti donosov dolgoročnih ameriških obveznic, so evropski trgi pokazali odpornost. Lale Akoner, globalni tržni analitik pri eToro, je za Reuters poudaril, da znižanje bonitetne ocene odraža že znana tveganja, povezana z novim fiskalnim režimom v ZDA, ki ga opredeljujejo varčevalni ukrepi in tarife.

 “Zgodovina kaže, da takšne odločitve pogosto zaostajajo za temeljnimi dejavniki,” je dodal. Pozitivne novice iz evropskih podjetij so prav tako prispevale k stabilnosti. Delnice potovalnih in prostočasnih podjetij so bile med najuspešnejšimi, pri čemer je Ryanair zrasel za 4,8 odstotka po napovedi močnega povpraševanja in okrevanja cen vozovnic.

Podobno sta Lufthansa in EasyJet pridobila 2,6 oziroma 3,2 odstotka. Francoska banka BNP Paribas je prav tako zrasla za 3,4 odstotka po objavi načrta za odkup delnic v vrednosti 1,08 milijarde evrov.

Mešani signali iz luksuznega sektorja in nemške avtomobilske industrije

Medtem ko so nekateri sektorji beležili rast, so delnice luksuznih podjetij občutile pritisk zaradi razočarajočih podatkov o kitajski maloprodaji za april. Moncler je izgubil 2,2 odstotka, LVMH pa 1,1 odstotka, kar je vplivalo na širši indeks luksuznih dobrin, ki je padel za 1 odstotek.

Volkswagen je doživel največji padec na indeksu STOXX 600, saj je njegova vrednost upadla za 5,2 odstotka zaradi trgovanja brez izplačila dividend. Po drugi strani je nemški indeks DAX dosegel rekordno raven, kar je deloma posledica deeskalacije tarifnih napetosti med ZDA in Kitajsko ter pričakovanj o morebitnem znižanju obrestnih mer s strani Evropske centralne banke.

Poleg tega je Velika Britanija dosegla pomemben dogovor z Evropsko unijo, ki vključuje prenovo obrambnih in trgovinskih vezi po brexitu. Dogovor prinaša varnostni pakt, manj omejitev za britanske izvoznike hrane in nov sporazum o ribolovu, kar je dodatno okrepilo zaupanje vlagateljev.

Kljub tem pozitivnim signalom pa so vlagatelji ostali previdni zaradi negotovosti, povezanih z ameriškimi tarifnimi grožnjami in njihovim vplivom na globalno trgovino, kot je v intervjujih poudaril ameriški finančni minister Scott Bessent.

Ana Koren

Portal24; Foto: Vecteezy