Evropski trgi v vzponu zaradi kitajskih ukrepov spodbujanja
[Vir: Euronews] – Kitajski ukrepi spodbujanja, objavljeni v zadnjem tednu, so povzročili močno rast delniških trgov po vsej Evropi. Največje koristi so imeli sektorji, ki so bolj izpostavljeni kitajskemu povpraševanju, zlasti luksuzne in avtomobilske delnice. Ključni evropski delniški indeksi, kot sta Euro Stoxx 600 in DAX, so dosegli nove rekordne vrednosti, medtem ko so sektorji luksuznega blaga in avtomobilizma izstopali s posebej visokimi dobički.
Spodbudno razpoloženje na globalnih trgih se je nadaljevalo po znižanju obrestne mere s strani ameriške centralne banke (Fed) prejšnji teden. Kombinacija tega ukrepa in znatnih spodbujevalnih politik Kitajske je pozitivno vplivala na svetovne trge, kar je bilo še posebej vidno v Evropi. Kitajska je napovedala dodatno sproščanje denarne politike, kar je okrepilo sektorje, ki so močno odvisni od kitajskega povpraševanja, med njimi luksuzne dobrine in avtomobilska industrija.
Rast surovin in padec cen nafte
Na področju surovin je prišlo do znatnega povečanja cen kovin, pri čemer je zlato doseglo nove najvišje vrednosti, srebro in baker pa sta prav tako zabeležila rast. Povečano povpraševanje po surovinah na Kitajskem je povzročilo optimizem med vlagatelji, kar je spodbudilo rudarske delnice, kot so Rio Tinto, Glencore in Anglo American.
Nasprotno pa so cene surove nafte padle na najnižjo raven v zadnjih dveh tednih. Razlog za ta padec je novica, da bo OPEC+ nadaljeval z načrtovanim povečanjem proizvodnje decembra. Zaradi padca cen nafte so delnice energijskih podjetij, kot so Shell, BP in TotalEnergies, zabeležile izgube.
Ključni evropski delniški indeksi so pokazali močno rast. Euro Stoxx 600 se je v zadnjih petih trgovalnih dneh zvišal za 0,93 odstotka, nemški DAX pa je zrasel za 2,77 odstotka. Francoski indeks CAC 40 je zabeležil 3,22-odstotno rast, medtem ko je britanski FTSE 100 pridobil 0,67 odstotka. Tako Euro Stoxx 600 kot DAX sta v četrtek dosegla nove najvišje vrednosti, kar je rezultat pozitivnih gibanj v luksuznem potrošniškem in avtomobilskem sektorju.
Močne rasti v luksuznem sektorju in tehnoloških delnicah
V luksuznem sektorju so delnice podjetij, kot so LVMH, Hermès in L’Oréal, dosegle izjemno rast. LVMH je v tednu dni pridobil 11,5 odstotka, Hermès kar 13,63 odstotka, medtem ko je L’Oréal zrasel za 9,91 odstotka. Pozitivna gibanja so bila opažena tudi v tehnološkem sektorju, kjer je ASML zrasel za 5,38 odstotka, medtem ko je Micronova napoved višjih prihodkov spodbudila rast ameriških proizvajalcev čipov.
Rudarske delnice so prav tako zabeležile pomembno rast. Rio Tinto je pridobil 11,28 odstotka, Glencore je zrasel za 8,10 odstotka, Anglo American pa je zabeležil 11,70-odstotno rast. Naraščajoče cene kovin so spodbudile vlagatelje, saj Kitajska povečuje povpraševanje po teh surovinah.
Kljub pozitivnim trendom v večini sektorjev pa so delnice energijskih podjetij trpele zaradi padca cen nafte. Shell je v zadnjih petih trgovalnih dneh padel za 6,45 odstotka, BP za 7,49 odstotka. TotalEnergies pa je zabeležil 4,37-odstotni padec.
Premiki v bančnem sektorju
Delnice nemške Commerzbank so zrasle na novo 12-letno najvišjo vrednost po tem, ko je italijanski posojilodajalec UniCredit povečal svoj delež v Commerzbank na 21 odstotkov. To je povečalo špekulacije o morebitnem popolnem prevzemu banke. Nemška vlada še vedno ohranja 12-odstotni delež v Commerzbank, kar bi lahko imelo pomemben vpliv na nadaljnji razvoj dogodkov.
Na gospodarski ravni se je poslovna aktivnost v evrskem območju septembra močno zmanjšala tako v proizvodnem kot v storitvenem sektorju. Slabi gospodarski podatki so povečali pričakovanja, da bo Evropska centralna banka prisiljena pospešiti zniževanje obrestnih mer v prihodnjih mesecih, da bi spodbudila gospodarsko rast.
Pregled trgov v ZDA
Ameriški delniški trgi so prav tako beležili rast, saj so vlagatelji pozitivno sprejeli nadaljnje zniževanje obrestnih mer s strani Feda. V zadnjih petih trgovalnih dneh se je industrijsko povprečje Dow Jones povečalo za 0,27 odstotka, indeks S&P 500 za 0,75 odstotka. Nasdaq Composite pa je višje za 1,35 odstotka.
Na sektorski ravni je šest od enajstih sektorjev zabeležilo dobičke, pri čemer so prednjačili materiali, ki so se povečali za 3,04 odstotka. Rast cen kovin je prispevala k tej rasti. Tehnološki in potrošniški diskrecijski sektor sta bila prav tako med vodilnimi, z rastjo 2,4 odstotka oziroma 4,61 odstotka. Nasprotno pa je energetski sektor zaradi padca cen nafte zabeležil 3,48-odstotni padec.
Azijski trgi in vpliv kitajske politike
V azijsko-pacifiški regiji so kitajski trgi močno zrasli zaradi spodbujevalnih ukrepov Ljudske banke Kitajske (PBOC). Kitajski indeksi, vključno z indeksom Hang Seng in kitajskim A50, so v tednu dni narasli za več kot 10 odstotkov. Kitajska centralna banka je znižala obrestne mere in stopnjo obveznih rezerv, hkrati pa omogočila finančnim institucijam nakupe delnic s posojili centralne banke. Ti ukrepi so spodbudili vlagatelje, kar je pripomoglo k rasti trga.
Japonski indeks Nikkei 225 je zrasel za več kot 4 odstotke. Slednje je posledica šibkosti jena v primerjavi z ameriškim dolarjem. Po drugi strani pa je avstralski trg zaostal, saj je centralna banka Avstralije ohranila gotovinsko obrestno mero nespremenjeno pri 4,35 odstotka in napovedala nadaljevanje restriktivne denarne politike za zajezitev inflacije.
Portal24; Foto: Pixabay