Evropsko računsko sodišče opozarja na pomanjkljiv nadzor porabe kohezijskih sredstev EU
Najnovejše poročilo Evropskega računskega sodišča (ECA) razkriva resne pomanjkljivosti v nadzoru porabe kohezijskih sredstev EU, namenjenih zmanjšanju socialnih in gospodarskih razlik med regijami. Tako Komisija kot države članice namreč ne uspejo ustrezno nadzirati njihove porabe.
Poročilo, objavljeno danes, 8. julija, v Luksemburgu, opozarja, da nadzorni sistem EU, ki nadzira več kot tretjino proračuna, ni uspel občutno zmanjšati napak pri porabi kohezijskih sredstev. Revizorji ugotavljajo, da se ta sredstva ne porabljajo v skladu z EU in nacionalnimi pravili.
“Vidimo, da sistemska preverjanja Komisije in držav članic niso dovolj robustna,” je za Euronews povedala glavna revizorka Helga Berger. V proračunskem ciklu 2014–2020 se je stopnja napak sicer zmanjšala s 6 na 4,8 odstotka, vendar to še vedno presega 2 odstotni prag. “Sistem bi moral preprečevati napake, če pa se napake zgodijo, bi moral sistem pomagati pri njihovem odkrivanju in odpravljanju,” je opozorila Berger.
Nadzor kohezijskih sredstev EU poteka na treh ravneh: najprej jih preverjajo nacionalni organi upravljanja, nato revizijski organi držav članic in na koncu Komisija, ki je odgovorna za izvrševanje proračuna EU. Kljub temu so revizorji odkrili 171 dodatnih napak, od katerih bi jih 170 lahko preprečili že revizijski organi.
Španija, Nemčija in Portugalska imajo nesorazmerno veliko napak
Poročilo razkriva, da imajo Španija, Nemčija in Portugalska nesorazmerno veliko napak glede na prejeta sredstva. “Menimo, da morajo te tri države okrepiti zmogljivost odkrivanja napak svojih revizijskih organov ob podpori Komisije,” navaja poročilo.
Revizorji so identificirali tri temeljne vzroke nepravilnosti: neustrezno upravljanje s strani držav članic, malomarnost ali namerno neupoštevanje pravil s strani upravičencev in težave pri razlagi pravil. “Organi upravljanja so tu zelo odločni,” je poudarila Berger. Revizorji ocenjujejo, da bi nacionalni organi upravljanja lahko preprečili več kot tretjino napak, ugotovljenih med letoma 2017 in 2022.
Predsednica Komisije Ursula von der Leyen sicer obljublja poenostavitev proračuna EU, odpravo odpuščanj in večjo učinkovitost. Vendar pa revizorji opozarjajo, da mora Komisija izboljšati orodja za odkrivanje, preprečevanje in popravljanje napak pri porabi kohezijskih sredstev. Slednja trenutno znašajo 392 milijard evrov. Priporočajo zagotavljanje jasnejših smernic za države članice, poenostavitev pravil in izvajanje več pregledov skladnosti.
“Komisija se trenutno osredotoča na številne pisarniške revizije,” je dejala Berger. Berger je opozorila tudi, da te niso dovolj za odkrivanje napačne porabe in poudarila potrebo po več revizijah skladnosti. Ponujajo namreč večjo vrednost, vendar je trenutno število omejeno.
Tako Komisija kot države članice bi morale sodelovati z vsemi akterji na tem področju, da bi izboljšale sistem, je zaključila Berger. Evropski komisiji sicer ni treba uradno odgovoriti na pregled, vendar se kljub nekaterim nestrinjanjem glede trdnosti nadzornega sistema strinja, da je stopnja napak nad 2 odstotnim pragom.
[Vir: Euronews]; Portal24;
Foto: Pexels