Fajon: Vojna na Bližnjem vzhodu postaja vse bolj neizogibna
[MMC RTV SLO] – Na omizju o razmerah na Bližnjem vzhodu, ki je potekalo v kongresni dvorani Narodnega muzeja Slovenije, je zunanja ministrica Tanja Fajon izpostavila, da se razmere v regiji močno zaostrujejo. V debati, ki jo je organiziral evropski poslanec Matjaž Nemec, so sodelovali še novinarka in pravnica Kristina Božič, predavatelj Primož Šterbenc ter predstojnica Katedre za mednarodno pravo na ljubljanski Pravni fakulteti Vasilka Sancin.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je poudarila, da je dialog ključnega pomena za reševanje konflikta, a obenem priznala, da je stanje daleč od optimističnega. “Dialog in politične rešitve morajo zamenjati orožje,” je dejala Fajon in dodala, da kljub pripravljenosti arabskega sveta na pogovore o priznanju Izraela in rešitvi dveh držav, še vedno nismo blizu prekinitvi ognja v Gazi.
Ministrica je ob tem izrazila svoje zaskrbljene poglede na prihodnje dogajanje: “Nisem optimistična glede razmer na Bližnjem vzhodu. Nekateri govorijo, da je vojna širših razsežnosti v regiji pravzaprav neizogibna. Čutim izjemen nemir v arabskem delu sveta, ki pa se na neki način, kar je mogoče spodbudna novica, povezuje v iskanju rešitve.”
Sancin: Palestinci so žrtev svetovnih konfliktov
Vasilka Sancin, predstojnica Katedre za mednarodno pravo na ljubljanski Pravni fakulteti, je opozorila na dolgotrajno nepravičnost, ki jo doživljajo Palestinci. Po njenem mnenju so bili Palestinci ena od žrtev druge svetovne vojne, saj jim doslej še ni bila priznana pravica do samoodločbe. “To je od ustanovitve Združenih narodov ena največjih krivic,” je poudarila Sancin.
Ob tem je opozorila, da bo mednarodna skupnost morala prisluhniti prebivalstvu in ne zgolj politikom, ki vodijo države. “Velesile se morajo zavedati, da razvoj dogodkov, ki smo mu zdaj priča, ne vodi v stanje, ki bo komur koli v korist,” je še dodala.
Spomnila je tudi na nedavno odločitev Izraela, ki je generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa razglasil za persono non grata, kar je ocenila kot nadaljevanje dolgoletne politike zavračanja predstavnikov ZN na izraelsko ozemlje.
Šterbenc: Iran je zadnja resna ovira izraelski hegemoniji
Primož Šterbenc, predavatelj na Fakulteti za management Univerze na Primorskem, je izpostavil, da si Izrael prizadeva za hegemonijo na Bližnjem vzhodu in nevtralizacijo držav, ki bi lahko ogrozile njegovo prevlado. “Cilj Izraela je osvajanje ozemelj, vode in hegemonija na Bližnjem vzhodu,” je dejal Šterbenc in dodal, da Iran s svojimi zavezniki ostaja edina resna ovira izraelski hegemoniji.
Kljub temu pa je Iran vojaško šibek, kar Izraelu omogoča, da stopnjuje pritisk na Hezbolah, zavezniško silo Irana. “Iran je vojaško precej nemočna, šibka sila, je pod sankcijami, ima zelo zastarelo letalstvo. Tisto, s čimer lahko zastrašuje Izrael, je ravno Hezbolah,” je pojasnil Šterbenc.
Opozoril je tudi na dolgotrajno izraelsko politiko zavajanja mednarodne skupnosti, pri čemer Izrael vztrajno zagovarja, da si prizadeva za mir, medtem ko hkrati nadaljuje z etničnim čiščenjem.
Novinarka in pravnica Kristina Božič je poudarila, da je mir za Palestince pogosto povezan z izraelskim nasiljem in krajo ozemelj. “Mir v Palestini ima v resnici zelo grenak priokus. To ne pomeni, da si Palestinci ne želijo miru, ampak niso pripravljeni za ceno miru žrtvovati dostojanstva, človečnosti in svobode,” je dejala Božič. Zaključila je, da trenutna situacija v Gazi za Palestince ne prinaša pravih rešitev, temveč zgolj nadaljevanje dolgoletne represije.
Portal24; Foto: EU/GOV