Fides stavka: “Videti je, kot da si vlada reform ne želi”
Stavka zdravniškega sindikata Fides, ki z vlado še vedno išče skupni jezik glede reševanja stavkovnih zahtev poteka že od 15. januarja. Kljub intenzivnim prizadevanjem obeh strani in mediacijskemu procesu, ki je trajal več tednov, je prišlo do zastoja v pogajanjih. Mediacijski proces se je zaključil brez uspeha, kar je na novinarski konferenci razočarano sporočil predsednik Fidesa, Damjan Polh: “Danes se je končal proces mediacije, žal neuspešno. Na tem mestu bi rad izrazil minuto molka za javno zdravstvo v Sloveniji.”
Na drugi strani, ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel izraža obžalovanje, da kljub velikim upom v dogovor, pogajanja niso privedla do želenih rezultatov: “Zelo mi je žal, da dogovor med pogajalskima skupinama, se pravi vladno pogajalsko skupino in pogajalsko skupino Fides, ni bil dosežen.”
Kljub trenutnim izzivom ministrica zagotavlja, da Slovenija še vedno razpolaga z dobrim javnim zdravstvom in da so storitve dostopne, ko ljudje te potrebujejo. Poudarila je, da je cilj narediti javno zdravstvo še bolj kakovostno, učinkovito in dostopno. Kot nadaljnji korak je napovedala pripravo novele zakona o zdravniški službi, ki bo zagotovila minimum storitev s strani zdravnikov tudi v času stavke. Po njenih besedah, kljub stavki, v mesecu aprilu ne pričakujejo večjih izpadov zdravstvenih programov.
Z naše strani smo se tudi trudili, približevali, kolikor se je dalo, žal je na koncu vlada odločila, da zadeve ostanejo brez zavez in da so ponudbe, ki so jih dajali, enake tistim, ki so se pojavile na začetku stavke. Z naše strani je precejšnje razočaranje, gremo naprej, delali bomo tako kot do zdaj v času stavke, to je edino, kar lahko povem državljankam in državljanom Slovenije.
Damjan Polh
Ministrica poziva k pogajanjem
Ministrica za zdravje je ponovno pozvala Fides k pridružitvi krovnim pogajanjem, saj verjame, da bi sistemski ukrepi, ki jih načrtujejo na ministrstvu, imeli hitrejši in boljši učinek, če bi bili izvedeni v sodelovanju z vsemi akterji. “Vsi sistemski ukrepi, ki jih na ministrstvu načrtujemo, bi imeli hitrejši učinek, boljši učinek, če bi bili izvedeni v sodelovanju z vsemi akterji,” je še dodala ministrica Prevolnik Rupel.
Srečali smo se petkrat, skupno število ur je bilo 24, to so izračunali mediatorji, dokler smo v stavki, smo se dolžni pogajati. Verjamem, da se bomo srečevali na pogajanjih, kakšen bo izkupiček, pa vam žal ne morem povedati. Videti je, kot da si vlada reform ne želi, in se bojim, da zadeve ne bodo šle v pravo smer.
Damjan Polh
Mediacija med sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Fides ter vladno pogajalsko skupino je bila po besedah predsednika Fidesa Polha izvedena izjemno profesionalno, kljub težavam, ki so jih povzročile izjave predsednika vlade pred začetkom. Polh je pohvalil tako mediatorje odvetniške zbornice kot vladno pogajalsko skupino za njihovo delo, a je izpostavil, da so predhodne izjave premierja negativno vplivale na proces.
Predsednik Fidesa je izrazil razočaranje nad končnim izidom pogajanj, saj vlada ni sprejela nobenih zavez in je ponudila rešitve, ki so bile enake tistim na začetku stavke. “Gremo naprej, delali bomo tako kot do zdaj v času stavke,” je dejal Polh, nakazujoč nadaljevanje stavkovnih aktivnosti.
Kar se pa tiče zakona o stavki, morate vedeti, da imamo enega najbolj, če ne celo najbolj restriktivnega zakona o stavki, ki nam v bistvu na veliko omejuje to stavko v pravem pomenu besede, zato je lahko tudi ta stavka tako dolgotrajna, kot je, če nam bodo izglasovali še novelo zakona o zdravniški službi, kjer bodo praktično prepisali odlok, ki je na presoji pred ustavnim sodiščem, potem nam bodo otežili stavkanje, vendar ohranjanje stavke pomeni določene pravice in teh si ne bomo pustili vzeti. Gre za neke vrste protest proti vladi, ki trmasto vztraja pri svojih izhodiščih in se noče premakniti.
Damjan Polh
V petih srečanjih, ki so skupaj trajala 24 ur, je bilo po besedah Polha jasno, da so bili pogajalci dolžni nadaljevati dialog med stavko. Vendar pa je izrazil zaskrbljenost, da vlada morda ne želi resničnih reform, kar bi lahko pomenilo, da pogajanja ne bodo prinesla želenih rezultatov.
Na vprašanje o nadaljevanju stavke in želji članstva Fidesa po nadaljevanju, je Polh odgovoril, da je to odvisno od posameznika, vendar opažajo, da se ljudje vse bolj zavedajo pomena prostega časa in da ni večjega interesa za soglasje k čezmernemu delu.
Stališča Fidesa so nespremenjena
Na poti je tudi zakon o stavki, ki bi lahko po besedah predsednika sindikata Fides Polha dodatno omejil možnosti za stavko. “Imamo enega najbolj, če ne celo najbolj restriktivnega zakona o stavki,” je izjavil Polh, dodajajoč, da bi lahko predlagane spremembe zakona o zdravniški službi še dodatno otežile organizacijo stavk. Kljub morebitnim omejitvam Polh poudarja, da bo sindikat vztrajal pri stavki kot obliki protesta proti vladnim izhodiščem, ki po njegovem mnenju ne prispevajo k rešitvam.
Polh je tudi poudaril, da se Fides, dokler stavka traja, ne namerava udeleževati krovnih pogajanj s sindikati javnega sektorja, saj meni, da bi s tem lahko ogrozili reševanje stavkovnih zahtev. “Naše stališče je nespremenjeno, dokler ne rešimo stavkovnih zahtev oziroma ne prekinemo stavke, se teh pogajanj ne bomo udeleževali,” je dejal.
Mediacijski proces med vlado in Fidesom, ki poteka pod okriljem Odvetniške akademije Odvetniške zbornice Slovenije, je bil začet pred dvema tednoma z namenom nadaljevanja pogajanj o stavkovnih zahtevah. Kljub temu, da je bil rok za zaključek mediacije sprva določen za prejšnji četrtek, sta se strani odločili za njeno podaljšanje. V izjavi, ki so jo posredovali z mediacijskega centra, sta vlada in Fides poudarila zavezo k nadaljevanju pogajanj.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels