Finančna stiska pritiska: Volkswagen razmišlja o zaprtju nemških tovarn

Finančna stiska pritiska: Volkswagen razmišlja o zaprtju nemških tovarn

Volkswagen, eden največjih svetovnih proizvajalcev avtomobilov, se sooča z izjemno težko finančno situacijo, zaradi katere razmišlja o drastičnih ukrepih, vključno z zaprtjem tovarn v Nemčiji in odpuščanjem. Ta korak bi bil prvi v 87-letni zgodovini podjetja, kar kaže na resnost težav, s katerimi se trenutno sooča avtomobilski velikan, poroča Financial Times.

Izvršni direktor Volkswagen, Oliver Blume, je v ponedeljek opozoril na poslabšanje gospodarskega okolja v Evropi, ki ga označuje za “zelo resne razmere”. Blume je poudaril, da proizvodnja v Nemčiji postaja vse manj konkurenčna, kar je posledica težjih gospodarskih pogojev in naraščajoče konkurence, predvsem s strani kitajskih proizvajalcev električnih vozil, kot je BYD, ki si prizadevajo za vstop na evropski trg.

Neuspeh varčevalnega programa in nova grožnja za zaposlene

Volkswagen je že lani uvedel varčevalni program z namenom zmanjšanja stroškov za 10 milijard evrov do leta 2026. Kljub temu so se ti načrti izkazali za nezadostne, saj je podjetje ostalo daleč od zastavljenih ciljev. VW je bil prisiljen sprejeti odločitev, da se odmakne od svoje obljube, da ne bo zmanjšal delovnih mest v Nemčiji do leta 2029, kar bi pomenilo trk s svojim močnim svetom delavcev.

Daniela Cavallo, predsednica sveta delavcev VW, je v ponedeljek v obvestilu zaposlenim opozorila, da vodstvo podjetja razmišlja o zaprtju nemških tovarn, kar bi lahko imelo hude posledice za zaposlene. Cavallo je izrazila zaskrbljenost, da bi vodilna znamka VW lahko padla v rdeče številke, in opozorila, da izvršni odbor dvomi v prihodnost nemških tovarn, interne kolektivne pogodbe o plačah ter program varnosti zaposlitve, ki naj bi trajal do konca leta 2029.

Cavallo je jasno povedala, da se bo VW soočil z močnim odporom, če bo poskušal zapreti tovarne. “Z mano ne bo zaprtja tovarne VW!” je odločno sporočila zaposlenim, kar kaže na napetosti med vodstvom podjetja in predstavniki delavcev.

Zmanjšano povpraševanje in nejasna prihodnost

Volkswagen se v zadnjem času sooča z zmanjšanim povpraševanjem na domačem trgu in na Kitajskem, kjer prodaja večino svojih vozil. To dodatno otežuje že tako zahtevno gospodarsko ozadje, kjer se podjetje bori za konkurenčnost na globalnem trgu, predvsem v segmentu električnih vozil, kjer se sooča z vedno večjim pritiskom novih konkurentov.

Blume je poudaril, da je treba sprejeti odločne ukrepe, da bi podjetje ostalo konkurenčno v vse bolj neugodnem gospodarskem okolju. Slednje vključuje prestrukturiranje in morebitno zaprtje določenih tovarn, kar bi bilo v nasprotju s prejšnjimi dogovori s sindikati in bi lahko vodilo do dodatnih konfliktov znotraj podjetja.

[Vir: Financial Times]; Portal24; Foto: Freepik