Finančni teden pred nami: Inflacija v EU, zaposlovanje v ZDA in volitve v Združenem kraljestvu
Ta teden bodo finančni trgi usmerjeni na več ključnih gospodarskih podatkovnih točk in političnih dogodkov, ki bi lahko močno vplivali na tržne trende. Med najpomembnejšimi dogodki bodo objava inflacijskih podatkov za območje evra, ključni podatki o delovnih mestih v ZDA in splošne volitve v Združenem kraljestvu.
Evropa
Evropska centralna banka (ECB) bo ta teden zaradi objave inflacijskih podatkov za evroobmočje in govora predsednice ECB Christine Lagarde na forumu ECB, precej v ospredju. Inflacija v Nemčiji, ki bo objavljena ta teden, je maja dosegla 2,4 odstotka, kar je največ v zadnjih petih mesecih. Stroški storitev so bili glavni dejavnik rasti cen. Po napovedih naj bi inflacija v Nemčiji junija ostala nestabilna, pričakovano povečanje je 0,2 odstotka v primerjavi z majem.
Prav tako bo Eurostat objavil oceno inflacije za celotno evroobmočje. Letna inflacija v evroobmočju se je maja povzpela na 2,6 odstotka, kar je največ v zadnjih treh mesecih. K temu je največ prispevala ponovna rast cen energentov. Napovedi kažejo, da bi se inflacija za junij lahko nekoliko znižala na 2,5 odstotka, medtem ko bi osnovna inflacija, brez hrane in energije, padla na 2,8 odstotka.
Predsednica ECB Christine Lagarde bo v sredo na forumu ECB podala smernice glede usmeritve obrestnih mer centralne banke in gospodarskih obetov. Njene izjave bodo ključne za razumevanje prihodnjih monetarnih politik ECB.
Združeno kraljestvo
Pozornost bodo pritegnile tudi splošne volitve v Združenem kraljestvu, ki bodo potekale v četrtek, 4. julija. Po zadnji anketi Politico vodi levosredinska laburistična stranka z 42-odstotno podporo, medtem ko je trenutna desnosredinska konservativna stranka močno zaostala z 20-odstotno podporo. Na tretjem mestu je desno populistična reformna stranka z 18-odstotno podporo. Padec konservativcev in porast podpore reformistom odražata nezadovoljstvo javnosti zaradi naraščajočih življenjskih stroškov.
ZDA
Na Wall Streetu bo teden zaradi praznika dneva neodvisnosti skrajšan. Ključni poudarek bo na trgu dela in zapisniku seje Odbora za odprti trg Feda (FOMC). Predsednik FED-a Jerome Powell bo prav tako spregovoril na forumu ECB, kar bo ključno za svetovne trge.
V sredo bodo objavljeni podatki JOLTS o prostih delovnih mestih za maj, ki bodo nakazovali splošno zdravje ameriškega trga dela. Aprila je število prostih delovnih mest padlo na nekaj več kot 8 milijonov, kar je najnižja raven od februarja 2021. Tem podatkom bo v petek sledilo poročilo o izplačanih plačah za nekmetijstvo za junij, ki bo ponudilo dodatne vpoglede v pogoje zaposlovanja.
V sredo bo objavljen tudi zapisnik sestanka FOMC, ki bo razkril smernice glede prihodnjih obrestnih mer. FED je na junijskem zasedanju ohranil obrestno mero v razponu od 5,25 do 5,5 odstotka in napovedal eno znižanje obrestne mere letos, namesto treh znižanj, predvidenih na prejšnjem zasedanju marca.
ZDA so maja ustvarile 272.000 novih delovnih mest, kar je več kot aprila, vendar se je stopnja brezposelnosti dvignila na 4 odstotke. Kljub temu ostaja trg dela napet, kar lahko odloži znižanje obrestnih mer. Napovedi kažejo, da bo junija dodanih 189.000 novih delovnih mest, stopnja brezposelnosti pa bo ostala pri 4 odstotkih.
Azija in Pacifik
V Aziji bo trg osredotočen na zapisnike sestankov avstralske centralne banke (RBA), avstralsko prodajo na drobno, japonski proizvodni in neproizvodni PMI Tankan ter kitajski PMI storitev Caixin. Zapisnik seje RBA je posebej pomemben, saj se pričakuje, da bo RBA avgusta znova zvišala obrestno mero zaradi naraščajoče inflacije. Terminski trg kaže 45-odstotno verjetnost, da bo banka zvišala obrestno mero na 4,6 odstotka. Kljub temu pa podatki o prodaji na drobno kažejo znake upočasnitve zaradi visokih obrestnih mer in višjih življenjskih stroškov.
Ta teden bo torej ključen za finančne trge po vsem svetu, saj bodo objavljeni pomembni gospodarski podatki in politični dogodki, ki bodo oblikovali prihodnje trende.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik