Finančno ministrstvo pripravlja zakon o individualnih naložbenih računih

Foto: Pixabay

Finančno ministrstvo pripravlja zakon o individualnih naložbenih računih

Na finančnem ministrstvu pripravljajo zakon o individualnih naložbenih računih, katerega cilj je spodbuditi Slovence k dolgoročnemu varčevanju na kapitalskih trgih in s tem povečati investicije v slovensko gospodarstvo. Po poročanju MMC RTV SLO gre za pomemben korak k večji konkurenčnosti Slovenije, saj trenutna raven investicij ne zadostuje za spodbujanje razvoja novih podjetij in zeleni ter digitalni prehod.

Državna sekretarka Nikolina Prah poudarja, da je trenutni sistem varčevanja omejen zaradi nizkih donosov in davčnih bremen. Cilj novega zakona je ustvariti ugodnejše pogoje za vlagatelje. “Ta račun bi moral biti preprostejši in imeti določene davčne spodbude,” pojasnjuje Prah.

Varnejše varčevanje z davčnimi spodbudami

Individualni naložbeni račun naj bi omogočal, da donosi, kot so dividende in obresti, ne bodo obdavčeni sproti, ampak šele ob izplačilu sredstev, navaja MMC RTV SLO. Po določenem času morda sploh ne bi bili obdavčeni. Prav tako bi bila davčna stopnja za takšne račune ugodnejša. “Trenutno predvidena davčna stopnja po osnutku zakona je 15 odstotkov, ampak to je še stvar debate in javne obravnave,” dodaja Prah.

Za varnost malih vlagateljev bo poskrbljeno z omejitvijo naborov finančnih instrumentov, s katerimi bi se lahko trgovalo na teh računih. “Vsi ti instrumenti morajo kotirati na organiziranih trgih, ki imajo določena pravila, nadzorne organe in nadzorne postopke in nudijo največjo varnost za vlagatelje,” poudarja državna sekretarka.

Omejitve vplačil za večjo dostopnost

Zakon predvideva tudi omejitve vplačil na individualne naložbene račune, da bi bili ti dostopni predvsem malim vlagateljem. Prvo vplačilo bi bilo omejeno na 20.000 evrov, nato na 5000 evrov letno. “Naslednje leto pa na 5000, ker smo presodili, da je to približno 400 privarčevanih evrov na mesec. Ob povprečni plači v Sloveniji je 5000 evrov tisti znesek, za katerega smo ocenili, da bi bil zadosten,” pojasnjuje Prah.

Predlog zakona je še vedno v začetni fazi in ga čaka široka javna razprava. Kot ugotavljajo na finančnem ministrstvu, je to le eden od korakov za spodbujanje investicij, ki so nujno potrebne za razvoj Slovenije in celotne Evrope. Evropska unija namreč za zeleni in digitalni prehod potrebuje do 800 milijard evrov.

Portal24; Foto: Pixabay