Francija in ZDA si prizadevata za 21-dnevno prekinitev ognja v Libanonu

Vojna letala [Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna]

Nova pobuda sredi naraščajočih napetosti

[Vir: The Guardian] – Francija in ZDA z novim diplomatskim prizadevanjem poskušata doseči začasne prekinitve ognja med Izraelom in Hezbolahom v Libanonu. S skupnim predlogom želita doseči 21-dnevno prekinitev sovražnosti, kar bi omogočilo pogajanja o dolgoročni rešitvi in zmanjšanje civilnih žrtev na obeh straneh. Pobuda prihaja v času naraščajočih napetosti med ZDA in evropskimi zavezniki glede pristopa do Izraela in njegove vojaške ofenzive proti Hezbolahu.

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) António Guterres je na zasedanju Varnostnega sveta ZN opozoril, da se v Libanonu “odpira pekel”. Njegova izjava je poudarila resnost situacije, saj se število žrtev povečuje in obstaja vse večja nevarnost regionalnega konflikta.

Izraelski odziv in priprave na kopensko operacijo

Med pogovori o premirju, izraelski vojaški vrh že pripravlja možnost kopenske operacije v Libanonu. Izraelski general je napovedal, da so izraelske sile pripravljene na morebitno invazijo, če bo to potrebno. Pretekli trije dnevi so v intenzivnih bombardiranj zahtevali več kot 600 življenj. Izraelska vojaška akcija je sprožila strah pred nadaljnjo eskalacijo, ki bi lahko zajela širšo regijo.

V skupni izjavi, ki sta jo podala ameriški predsednik Joe Biden in francoski predsednik Emmanuel Macron, sta poudarila potrebo po prekinitvi ognja, da bi preprečila širitev konflikta. Dejala sta: “Čas je za poravnavo na meji med Izraelom in Libanonom, ki bo zagotovila varnost civilistom in omogočila njihovo vrnitev v domove.” Izmenjava ognja, ki traja od 7. oktobra, po njunih besedah ogroža veliko širši konflikt, ki bi imel hude posledice za civilno prebivalstvo.

Predlog za 21-dnevno prekinitev ognja sta podprli tudi številne druge države, vključno z Veliko Britanijo, Avstralijo, Kanado, Evropsko unijo, Savdsko Arabijo, Združenimi arabskimi emirati in Katarjem. Ameriški uradniki pričakujejo, da se bosta tako Izrael kot Libanon na poziv odzvala v kratkem.

Izjema za konflikt med Izraelom in Hamasom

Pomembno je poudariti, da predlog za 21-dnevno prekinitev ognja velja izključno za konflikt med Izraelom in Hezbolahom, medtem ko konflikt med Izraelom in Hamasom v Gazi ostaja nerešen. Hezbolah je sicer izrazil pripravljenost na umiritev napetosti, če bi Hamas privolil v prekinitev ognja v Gazi, vendar do zdaj ni bilo znakov, da bi obe strani dosegle dogovor.

Kljub prizadevanjem za premirje pa med zavezniki ostajajo razlike glede pristopa. Medtem ko Velika Britanija, pod vodstvom zunanjega ministra Davida Lammyja, podpira takojšnjo prekinitev ognja, ZDA ostajajo previdne pri brezpogojnem pozivu. Ameriški diplomati opozarjajo, da bi lahko takšna poteza bila razumljena kot sprejetje moralne enakovrednosti med Izraelom in Hezbolahom, kar bi lahko zmanjšalo izraelsko podporo premirju.

Iranska vloga v konfliktu

Iranski vpliv v regiji je prav tako ključna tema v razpravah. Iranski zunanji minister Abbas Araqchi je v svojem nagovoru opozoril, da so ZDA in Združeno kraljestvo z neomajno podporo Izraelu prispevale k nadaljnjemu zaostrovanju konflikta. Iran ostaja ključni podpornik Hezbolaha, ki ga ZDA označujejo kot teroristično skupino.

Ameriški odposlanec Robert Wood je opozoril, da bo diplomacija, če se konflikt še dodatno zaostri postala še težja. Kljub temu je poudaril, da morajo biti vsa prizadevanja usmerjena v iskanje dolgoročne rešitve, ki bo zagotovila stabilnost v regiji in preprečila ponovitev uničujočih vojn iz preteklosti, kot je bila vojna iz leta 2006 med Izraelom in Hezbolahom.

Portal24; Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna