Francija vložila tožbi proti Evropski komisiji

EU zastava [Foto: Pixabay]

Francija vložila tožbi proti Evropski komisiji

Francija je vložila dve pomembni tožbi pred Splošnim sodiščem EU proti Evropski komisiji, zaradi domnevnih kršitev na področju zaposlovanja. Po besedah francoskega diplomata gre za diskriminacijo neangleško govorečih kandidatov, ki so bili pri izbiri za zaposlitev v Komisiji deležni kandidaturnih testov, izvedenih izključno v angleščini. Tožbi po mnenju uradnega Pariza predstavljata kršitev temeljnih pogodb EU, ki zagotavljajo enakost vseh državljanov EU, ne glede na narodnost in jezik.

“Gre za diskriminacijo vseh neanglofonskih kandidatov. To pa ne zadeva le Francije, temveč tudi druge države članice EU,” je povedal francoski diplomat. V Evropski uniji je 24 uradnih jezikov, in v skladu z osnovnimi pravili EU bi morali vsi govorci teh jezikov uživati enako obravnavo. Pravilnik o izvajanju kandidacijskih postopkov za zaposlene v evropski upravi izrecno prepoveduje diskriminacijo na podlagi jezika, razen v izjemnih primerih. Kljub temu pa Evropska komisija v praksi uporablja le tri “delovne jezike” – francoščino, angleščino in nemščino, pri čemer angleščina prevladuje.

Francozi poudarjajo, da trenutno Komisija zaposluje nove uradnike na ključnih področjih, kot so vesoljski program, obramba in gospodarstvo, pri čemer se izvajajo kandidaturni testi le v angleščini. To po njihovem mnenju postavlja neangleško govoreče kandidate v neenakopraven položaj.

Odločitev v naslednjem letu

Splošno sodišče EU, ki razsoja o sporih, v katere so vpletene evropske institucije, naj bi odločitev o teh tožbah sprejelo v naslednjem letu. V preteklih podobnih primerih je Višje sodišče EU že odločilo v korist drugih držav članic, kot sta Italija in Španija.

Francozi so svoj napad na tako imenovano Evroangleščino, poenostavljeno angleščino, ki jo uporabljajo tuji evropski uradniki, uskladili z domačo politično razpravo o svetovnem vplivu Francije. Kritiki trdijo, da država izgublja svoj vpliv, vendar pa francoski predsednik Emmanuel Macron še vedno močno podpira uporabo francoskega jezika v mednarodnem okolju in je poudaril pomen frankofonije.

Pariz se intenzivno zavzema, da bi francoščina ostala lingua franca v EU. Med njihovim predsedovanjem EU v prvem polletju leta 2022 so se odločili, da bodo vsi pripravljalni sestanki in gradiva izvedeni v francoščini. To je le eden od korakov, ki jih Francija namerava storiti, da ohrani svojo vlogo v evropski in svetovni politiki.

vir

Foto: Pixabay

Portal24