G7 in zavezniki opustili redno analizo cen ruske nafte
Dobro obveščeni viri poročajo, da je skupina vodilnih razvitih gospodarstev G7 skupaj z Evropsko unijo in Avstralijo opustila redne analize cenovne meje ruske nafte. Skupina je decembra sprejela omejitve cen ruske nafte. Zdaj pa se zdi, da se v bližnji prihodnosti s tem vprašanjem ne namerava ukvarjati.
G7 je decembra skupaj z EU in Avstralijo omejil ceno ruske nafte. Prevoznikom in zavarovalnicam so pri tem zagrozil s sankcijami, če bodo servisirali dražjo rusko nafto. Februarja so omejili tudi cene ruskih derivatov. Vendar pa se zdi, da se meja cenovne omejitve za rusko nafto ne bo spreminjala. Štirje dobro obveščeni viri so namreč potrdili, da G7 od marca še ni načrtovala sprememb.
Mehanizem omejitve cen je bil predlagan s strani Washingtona, da bi omejil prihodke Moskve za financiranje vojne v Ukrajini, hkrati pa preprečil motnje na trgu zaradi embarga EU na rusko nafto. Države EU naj bi mejno ceno redno analizirale v dvomesečnih presledkih. G7 pa naj bi morebitne spremembe višine preverjala po potrebi.
Kljub temu so ruski proizvajalci našli načine za prodajo nafte po višjih cenah, kupovali zavarovanja in transportne storitve od podjetij iz drugih delov sveta, kar je otežilo izvajanje omejitve. Trenutno so cene nafte na londonskem trgu dosegle 90 dolarjev. Slednje je povečalo stroške “črnega zlata” po svetu, tudi ruskemu Uralu.
Avgusta je rusko ministrstvo za finance sporočilo, da je povprečna cena soda Ural nafte znašala 74 dolarjev. V prvih šestih mesecih letos je sod Ural nafte povprečno stal 56 dolarjev. Rusija je po uvedbi omejitev cen morala zmanjšati izvoz nafte in izdelkov. Sčasoma pa je Rusija vseeno našla prevoznike, ki niso odvisni od zahodnih zavarovalnic.
Uradnik ameriškega ministrstva za finance je poudaril, da je zgornja meja cene še vedno v veljavi, saj je pomagala zmanjšati ruske prihodke. Kljub temu pa se skupina v bližnji prihodnosti ne načrtuje sprememb mehanizma.
Nekatere države EU so izrazile željo po nadaljnji analizi cen, vendar so ZDA in članice G7 pokazale malo zanimanja za spremembe, so po poročanju Reutersa povedali viri.
Foto: Pexels