Gana zvišujeodkupno ceno kakava za skoraj 45 odstotkov
Gana, ena največjih pridelovalk kakava na svetu, bo v sezoni 2024/2025 znatno zvišala zajamčeno odkupno ceno kakavovih dreves. Po navedbah dveh virov bo nova cena znašala 48.000 cedijev (2.784 EUR) na tono, kar predstavlja skoraj 45-odstotno povišanje. Ta ukrep je namenjen predvsem podpori pridelovalcem kakava in preprečevanju tihotapljenja te dragocene surovine, ključne za proizvodnjo čokolade.
Ganski odbor za cene kakava je za sezono 2024/2025 določil ceno 48.000 cedijev na tono ali 3000 cedijev (174 EUR) za 64 kilogramov kakava. Nova cena bo začela veljati sredi septembra, ko se običajno začne nova sezona. Sklep bo zdaj poslan vladi, ki bo po ocenah virov verjetno sprejela predlog odbora. Pomembno je, da odkupna cena ne preseže 48.000 cedijev na tono, da bi preprečili morebitne izgube za Cocobod Board of Trade.
Sledenje zgledu Slonokoščene obale
Gana se z dvigom cene sredi sezone sledi zgledu svoje sosede, Slonokoščene obale, ki je pridelovalcem v sezoni 2023/2024 prav tako zvišala ceno na 1.500 frankov (2,55 USD) za kilogram. Tako Gana kot Slonokoščena obala usklajujeta cene kakava, da bi pomagali kmetom in zaščitili gojenje. Kljub temu pa je ganski odbor Cocobod opustil načrt za prestavitev začetka sezone na 1. september, kar naj bi omejilo tihotapljenje kakava zaradi nizkih cen in zamud pri plačilih kmetom.
Gana in Slonokoščena obala skupaj proizvedeta več kot 60 odstotkov svetovnega kakava. Vendar so letos zaradi bolezni in neugodnih vremenskih razmer pridelovalci zabeležili slabšo letino, kar je povzročilo dvig cen kakava. Mednarodna organizacija za kakav je prejšnji teden zvišala oceno primanjkljaja v sezoni 2023/2024 na 462.000 ton, kar pomeni, da trg beleži najnižjo raven zalog v zadnjih 45 letih.
Zaradi trenutnih razmer je Združenje proizvajalcev kakava zmanjšalo ciljno proizvodnjo na 650 tisoč ton. Vse to vodi k povečanju povpraševanja, ki presega ponudbo, kar dodatno pritiska na cene na svetovnem trgu. Ganski in slonokoščeni proizvajalci se tako soočajo z velikim izzivom, kako ohraniti stabilnost trga kakava, hkrati pa zagotoviti pravične cene za pridelovalce.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Freepik