Gen-I: Tomašič iz Prištine, gre za energetsko mafijo (video)

ByUredništvo

1. marca, 2023 ,
Boris Tomašič

O domnevnih sumljivih poslih podjetja Gen-I, ki ga je takrat vodil sedanji premier dr. Robert Golob, se je začelo poročati v aprilu 2022.

Razkritju, ki ga je prvi objavil raziskovalni novinar Luka Perš na portalu Prava.si, je nekaj dni kasneje sledila TV postaja Planet TV, kjer je sledilo še odmevnejše razkritje te afere mednarodnih razsežnosti.

Več o posameznih delih zgodbe na našem portalu si lahko preberete tudi TUKAJ

Letos 23. februarja, skoraj leto dni po razkritju, je tudi TV Slovenija na spored uvrstila pogovorno oddajo Tarča, kjer je beseda ponovno tekla o omenjenih domnevnih spornih poslih slovenske družbe Gen-I.

V kosovskem parlamentu npr. potekata kar dve parlamentarni preiskavi na to temo.

Kot zanimivost omenimo, da v Sloveniji (še) ne poteka preiskava na to temo. Opozicijska stranka NSI se ne želi pridružiti pobudi največje opozicijske stranke SDS. Ne želi namreč prispevati svojih podpisov po pobudo za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije na to temo.

Po odmevni oddaji Tarča na TV Slovenija letos, 23. februarja, kjer je beseda tekla o domnevnih nezakonitih poslih ene od osrednjih slovenskih energetskih družb Gen-I, se je na teren v Prištino podala tudi ekipa zasebne TV postaje Nova24 TV.

V nadaljevanju objavljamo povezavi na oddajo Kdo vam laže z zanimivim in poljudnim opisom situacije ter zgoraj omenjeno oddajo Tarča, kjer je prikazan potek spornih poslov.

Oddaja Kdo vam laže (27. 2. 2023)

Oddaja Kdo vam laže z voditeljem Borisom Tomašičem, v produkciji medijske hiše Nova24 TV, je bila na sporedu 27. februarja 2023, potem, ko se je ekipa Nove24 TV vrnila s Kosova.

Kot rečeno, je pred tem v oddaji Tarča, 23. februarja 2023, potekal pogovor o razkritjih domnevno spornih poslov.

Oddaja Tarča (TV Slovenija)

Osebna razsežnost afere je, da Robert Golob visokih transakcij v več mesecih ni pojasnil ne s podatki in ne z dokumenti. Namesto tega je odgovarjal z očitki, da gre za izmišljotine za obračun z njim in Gibanjem Svoboda.

Druga razsežnost afere pa je politična in mednarodna. Podatki tujih preiskovalnih organov so v javnost prišli tik pred našimi parlamentarnimi volitvami. Ni malo tistih, ki so prepričani o zlorabi uradnih institucij za pridobivanje podatkov zoper politične nasprotnike.

V oddaji Tarča 23. Februarja 2023 so bili gostje Maks Helbl, predsednik uprave Gen-I-jaZijad Bečirović, direktor IFIMES-a, lobist Miloš Čirič in nekdanji direktor urada za preprečevanje pranja denarja Klaudijo Stroligo. Predsednik vlade Robert Golob se je odločil, da v Tarči ne bo sodeloval. Oddajo je vodila Erika Žnidaršič.

Kako in kam je potoval denar

Ekipa Tarče je Prištini na Kosovu, na ulici Gustafa Majerja, iskala številko 16, torej uradni sedež kosovske podružnice podjetja Gen-I. Tam, kjer bi morala biti podružnica, je ekipa našla fotokopirnico.

Njen lastnik pa je povedal takole: “Tukaj ni Gena. Ni ga tu.” Na tem naslovu ni bilo niti poštnega nabiralnika podjetja, je poročal Žan Dolajš, preiskovalni novinar oddaje Tarča.

Manj kot kilometer stran je stavba in naslov, kjer je bilo v Prištini prijavljeno podjetje Martina Berishaja. Danes kosovskega veleposlanika v Zagrebu, ki ima tudi slovensko državljanstvo in veliko poznanstev v slovenskih političnih krogih.

Njegovo podjetje MB Consulting se je, po objavi seznamov transakcij, znašlo v središču afere zaradi milijonskih nakazil poslovnega sistema Gen-I. Gre za čas tik pred lanskimi parlamentarnimi volitvami, ko ga je vodil aktualni premier Robert Golob.

A nakazila Berishaju niso prišla iz kosovske podružnice Gena, ki je na uradnem naslovu tako ali tako ni bilo najti, ampak iz Srbije. Natančneje iz podjetja Gen-I Beograd s štirimi zaposlenimi, ki letno obrne več sto milijonov evrov in ki na stavbi, kjer je sedež, nima svojega napisa.

Nakazila podrobneje (vir)

Berishaj 14. januarja 2015 na Kosovu ustanovi podjetje MB Consulting.

Že čez manj kot mesec dni 11. februarja 2015 iz Beograda prvič pride denar.

Gen-I na pravkar odprto podjetje, v katerem je zaposlen samo Berishaj, nakaže zajetnih 66 tisoč evrov in pol. Dva dni za tem Berishaj 50 tisočakov dvigne z računa.

Čez mesec dni znova priliv iz Beograda dobrih sedem tisoč evrov. Berishaj dan po nakazilu dvigne slabe tri tisočake.

Aprila 2015 znova zajetnejše nakazilo: 22 tisočakov. Čez nekaj dni dvig 18 tisočakov.

In tako naprej. Nakazilo – dvig, nakazilo – dvig.

Še en primer: nakazilo februarja 2016 je znašalo kar 92 tisoč evrov.

Iz analiziranih seznamov transakcij izhaja, da je Gen-I Beograd samo kosovskemu podjetju MB Consulting nakazal skupaj kar 1,5 milijona evrov.

Z računa Berishajevega podjetja pa je bilo glede na analize Tarče dvignjenih za okoli 1,2 milijona evrov gotovine.

To pa ni bilo edino Berišajevo podjetje, na katerega je Gen-I iz Srbije nakazoval denar.

Med letoma 2019 in 2020 – ko so se nakazila iz Beograda kosovskemu podjetju zmanjšala – se je denar, glede na v medijih objavljene tabele, v večjem obsegu stekal na Berishajevo črnogorsko podjetje z istim imenom MB Consulting.

Nakazila so potekala vsak mesec, skoraj dve leti, mesečno pa tudi po več kot 50 tisoč evrov.

Kot izhaja iz dokumentov, se je v letih 2019 in 2020 nabralo skupaj za 566 tisoč evrov nakazil iz srbske podružnice Gen-I-ja.

Kot so ob objavljenih tabelah zapisali domnevno srbski finančni organi, naj bi tudi iz črnogorske podružnice Berishaj dvigoval velike vsote denarja.

Iz dokumenta je razbrati, da je na različne načine dvignil kar 596 tisoč evrov.

Objavljenih milijonskih transakcij ni do danes zanikal nihče, niti Berishaj niti plačnik, torej skupina Gen-I. Dvigovanje velikih zneskov gotovine pa je sprožilo špekulacije o pranju denarja.

“Poročali so, ne pa tudi potrdili, da je nekaj denarja vrnil v Slovenijo, kjer so ga poslali različnim mednarodnim borzam, da bi se za njim izgubila sled. Berishaj je igral vlogo mule. Drugi del denarja je ostal na Kosovu. Z njim so financirali kampanje dveh političnih strank. To sta stranki, ki imata na Kosovu vso moč,” je za oddajo Tarča dejal Lirim Mehmetaj. Gre za urednika zasebnega, do kosovskih oblasti kritičnega medija Albanian post, ki že skoraj leto dni obravnava primer Gen-I-jevih nakazil Berišaju.

“Transakcij ni zanikal. Rekel je, so mu plačali za svetovanje. To je nenavadno, saj se družba Gen-I ukvarja z električno energijo, Berishaj pa je profesor političnih znanosti. Ko smo ga o tem povprašali, ni imel odgovora. Prav tako ni povedal, kam je poslal denar, ki ga je dvignil, in kako ga je porabil,” je dodal Mehmetaj.

Zanimivo, v igri tudi še nekateri Slovenci

Iz podjetja MB Consulting je šel denar – okoli 8500 evrov – tudi na kosovsko podjetje Myloja. Tam sta bila poleg Berishaja solastnika še Slovenca Anton Černe in Janez Bukovnik, oba dolgoletna vodilna na Športni loteriji Slovenije.

O Bukovniku se je veliko pisalo ob odhodu v pokoj, ko naj bi prejel astronomsko, več kot 150.000 evrov visoko odpravnino. Po telefonu je Tarči povedal, da v podjetje na Kosovu ni vlagal denarja. “Pred leti smo ga na pobudo Berishaja odprli za za vsak primer, če bi na stara leta kaj s tem podjetjem počeli.” Z Berishajem pa da nima stikov in da mu je ta lani spomladi sporočil le, da bo podjetje na Kosovu zaprl.

Tudi v četrtem, nekoč Berishajevem podjetju Zaslon Kosova je najti Slovenca. Kar 85-odstotni lastnik je, glede na uradno dostopne podatke, znani slovenski poslovnež Erazem B. Pintar.

Ta je za TV Slovenija v telefonskem pogovoru zatrdil, da se ne spomni, da bi imel na Kosovu podjetje, in da on podjetja ni ustanovil. Berishaja pa da je srečal samo enkrat v življenju.

Berishaj se na povabila pred kamero ne odziva

Ekipa Tarče je z Berishajem poskusila stopiti v stik na več načinov. Tudi pred kamero so mu želeli zastaviti vprašanja o visokih nakazilih slovenskega državnega podjetja in gotovinskih dvigih.

Ni se odzval na zasebno elektronsko pošto niti na sporočila, poslana na kosovsko veleposlaništvo v Zagrebu. Prav tako se ni oglasil na družbenih omrežjih, neodgovorjeni so ostali klici po telefonu. Ekipa Tarče ga je zaman iskala na njegovem naslovu v Ljubljani, kjer je zvonec zvonil v prazno.

“Veleposlanik Berishaj ni nikoli govoril z mediji – kljub obljubljeni konferenci kosovskega zunanjega ministra. Govoril je le pred parlamentarno komisijo na Kosovu,” je pojasnil Mehmetaj.

Tam je izjavil: “Seveda poznam Gen-I. To je podjetje, ki je v 25 državah sveta. […] Tam sem bil svetovalec. Delal sem tudi kot predavatelj. V Sloveniji živim že od otroštva. Svetoval sem jim, kako naj podjetje politično ukrepa.”

Zatrdil je tudi, da je bil v podjetju zaposlen samo on. Na vprašanje predsedujočega komisiji, ali je kot doktor političnih znanosti imel ekspertizo za trgovanje z energijo, je odgovoril: “Nisem se ukvarjal s prodajo energije. Posredoval sem jim politični pogled na strategije, ki jih ima neka država v določeni situaciji.”

Je dva milijona evrov res plačilo le za svetovalne usluge? Kaj konkretno je za slovensko energetsko podjetje počel Berishaj na Balkanu?

Od podjetja v skoraj 100-odstotni državni lasti je TV Slovenija zahtevala z Berishajem sklenjene pogodbe in fakture za opravljene posle. Dokumentov in odgovorov do začetka oddaje niso posredovali.

Gen-I Beograd in večino drugih podjetij Gen-I-ja na Balkanu je v času spornih nakazil vodil Igor Koprivnikar, ki je na vrhu Gen-I-ja, po posredovanju sodišča, nasledil Roberta Goloba.

S Koprivnikarjem je Tarča želela govoriti o poslih – najprej za kamero.

A se z ekipo Tarče ni želel sestati niti neformalno.

Le nekaj dni po klicih in sporočilih na Gen-i Tarče pa je bil Koprivnikar iz vrha podjetja odstavljen. Koprivnikarju naj ne bi pomagal niti sestanek z Golobom, ki se je po informacijah virov TV Slovenija zgodil letos.

Iz kabineta predsednika vlade so danes (četrtek) informacijo potrdili, da je premierjev dolgoletni sodelavec pred koncem mandata prišel na kratko srečanje. Vrh Gen-I-ja pa je pretekli teden zavzel Maks Helbl, mož generalne sekretarke Golobove vlade Barbare Kolenko Helbl, ki je do pred kratkim vodil Gen-I-jevo pravno službo.

Čeprav ima afera tudi politično razsežnost, pa premier v vseh teh mesecih sumov nikoli ni jasno ovrgel z vsebinskimi odgovori in številkami. “Ne morem in ne bom privolil v to, da bom za človeka, ki ga nikoli nisem videl, z njim nikoli sodeloval, dajal odgovore. In vse medijske objave na Balkanu, o katerih govorite, so v resnici poslane in citirajo vir iz Slovenije,” je denimo izjavil v državnem zboru januarja letos.

Iz kabineta predsednika vlade so na dan oddaje za TV Slovenija sporočili, da je premier podal že vsa potrebna pojasnila, in znova pripisali, da Martina Berishaja ne pozna, da gre za izmišljotine stranke SDS in poskuse diskreditacije predsednika vlade.

Razvoj dogajanja okoli spornih poslov Gen-I na Balkanu bomo spremljali tudi v prihodnje.

Miha Kovač