Giorgia Meloni: Najvplivnejša političarka sodobne Evrope

ByAna Koren

11. decembra, 2024 , ,
Giorgia Meloni [Foto: EU/Wikimedia Commons]

Giorgia Meloni: Najvplivnejša političarka sodobne Evrope

Giorgia Meloni, predsednica italijanske vlade in vodja desničarske stranke Bratje Italije, postala ključna figura evropske politike. Kljub začetnim dvomom o njeni politični stabilnosti in ideoloških koreninah, povezanih z neofašizmom, je Meloni uspela preoblikovati svoj ugled in Italijo postaviti na politični zemljevid. Njena politična pot od ultranacionalistične aktivistke do ene najvplivnejših evropskih voditeljic je postala simbol desničarskega vzpona v Evropi.

Meloni je svojo politično kariero začela v mladinskem krilu neofašističnega italijanskega socialnega gibanja. Čeprav je sprva veljala za politično outsiderko, je v manj kot desetletju pridobila zaupanje volivcev in bila leta 2022 izvoljena za predsednico italijanske vlade. Po poročanju Politico so njene politike, ki vključujejo stroge omejitve glede migracij in nasprotovanje pravicam LGBTQ+ skupnosti, v preteklosti pogosto sprožale ostre kritike. Vendar pa je Evropska unija, namesto da bi se zoperstavila, sprejela Meloni kot novo politično realnost.

Italijanska premierka se je v tem obdobju uspela izogniti številnim pastem, ki so pogosto spremljale desničarske politike drugih evropskih držav, kot je Madžarska pod vodstvom Viktorja Orbána. Politico navaja, da Meloni s svojo strateško pragmatičnostjo ni samo utrdila oblasti doma, temveč je tudi osvojila zaupanje evropskih voditeljev, ki so jo začeli obravnavati kot pomembno zaveznico v kompleksnih političnih vprašanjih.

Stabilnost v Italiji: presenečenje za Evropo

Kljub temu, da Italija ostaja ena najbolj zadolženih držav v Evropi, s 137 odstotki dolga glede na BDP, je Meloni uspela vzpostaviti politično stabilnost. Politico poudarja, da njena vlada velja za eno najstabilnejših v povojni zgodovini Italije. S svojo neposredno in samozavestno držo, ki pogosto presega njeno fizično pojavo, je Meloni pridobila sloves odločne voditeljice. Njeni nasprotniki, tako v koaliciji kot v opoziciji, se ji večinoma izogibajo neposrednim konfliktom.

Meloni se je tudi uspešno spopadla z notranjimi političnimi nasprotji in utrdila svojo vladavino. Po besedah analitikov, ki jih navaja Politico, je njen pristop mešanica pragmatizma in populistične retorike, ki jo ohranja priljubljeno med volivci, hkrati pa sprejemljivo za evropske partnerje.

Kritike glede svobode medijev in pravic manjšin

Kljub uspehom na političnem prizorišču pa Meloni spremljajo obtožbe o eroziji demokratičnih pravic v Italiji. Po poročanju Politico je Meloni uporabila sodišča za utišanje kritikov in uvedla tožbe proti posameznikom, ki so jo označili za »fašistko« ali »neo-nacistko«. Poleg tega je njena vlada omejila pravice LGBTQ+ skupnosti, vključno s prepovedjo izdajanja rojstnih listov za otroke, rojene s pomočjo nadomestnega materinstva.

Podatki nevladne organizacije Arcigay kažejo, da so se kazniva dejanja iz sovraštva proti LGBTQ+ skupnosti znatno povečala od Melonijinega prihoda na oblast. Kljub temu pa evropski voditelji, kot poroča Politico, redko neposredno nasprotujejo njenim politikam in jih obravnavajo kot notranjo zadevo Italije.

Meloni kot evropska zaveznica

Na mednarodnem prizorišču je Meloni pokazala nepričakovano pragmatičnost. Čeprav vodi stranko kritično do EU, je svojo retoriko proti EU omejila in postala ključna zaveznica Bruslja. Politico izpostavlja, da je italijanska premierka ena najglasnejših zagovornic pomoči Ukrajini. Njen vpliv je bil ključen pri prepričevanju madžarskega premierja Orbána, da podpre paket pomoči Ukrajini, kar ji je prineslo pohvale evropskih uradnikov.

Meloni je prav tako preusmerila pozornost EU k strožjim politikam glede migracij. Skupaj s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen je nadzorovala sklenitev dogovorov z državami, kot so Tunizija, Mavretanija in Egipt, ki migrante zadržujejo izven Evrope. Ta pristop, znan kot “model Meloni”, je postal navdih tudi za druge evropske voditelje, kot sta Olaf Scholz in Keir Starmer.

Kompleksen odnos z ZDA

Meloni je v očeh evropskih in ameriških analitikov postala simbol desničarskega populizma, ki se širi čez Atlantik. Čeprav nima tesnih vezi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, je očitno priljubljena pri Elonu Musku, ki jo je opisal kot ključno politično osebnost sodobne Evrope. Politico ugotavlja, da je Melonijina sposobnost prilagajanja ključni razlog za njeno preživetje v politično razdrobljeni Evropi.

Kot navaja Politico, je Meloni s svojo preobrazbo iz ideološke outsiderke v osrednjo figuro evropske politike postavila temelje za prihodnje desničarske voditelje, kot je Marine Le Pen. Medtem ko se evropski politični sistem sooča z izzivi migracij, demokratičnih pravic in gospodarske stabilnosti, Meloni s svojo politično spretnostjo in močnim vodstvenim slogom ostaja pomembna figura na celini, ki se sooča s hitro spreminjajočo se politično krajino.

Portal24; Foto: EU/Wikimedia Commons