Globalni padci delnic: Ljubljanska borza sledi svetovnemu trendu

Delniški trgi [Foto: Pexels]

Globalni padci delnic: Ljubljanska borza sledi svetovnemu trendu

Avgust se je za svetovne borze začel s slabimi novicami, saj so se delniški indeksi po vsem svetu znižali. Čeprav je upad na evropskih borzah manjši, se temu negativnemu trendu ni izognila niti Ljubljanska borza, kjer je indeks SBITOP izgubil štiri odstotke. Iz NLB Skladov so sporočili, da takšni padci niso nič neobičajnega za delniške trge.

Upravitelj delniških naložb v Generali Investments Aleš Lokar je za Radio Slovenija pojasnil, da so značilnosti današnjega dogajanja na borzah predvsem negotovost vlagateljev, umirjanje strasti in visoke vrednosti tehnoloških delnic. Sprožilec tega dogajanja se nahaja na Japonskem, kjer je tamkajšnja centralna banka zvišala obrestne mere. Posledično se je jen občutno okrepil, kar je negativno vplivalo na poceni posojila v jenih in vlaganje na borzo.

Globalna povezanost trgov

“Tisti svetovni vlagatelji, ki so se posluževali tega izposojanja, zdaj vračajo ta posojila in prodajajo delniške naložbe. Danes je svet zelo povezan, ko se to enkrat začne prodajati, se pozna povsod,” je komentiral Lokar. Opozoril je, da bi lahko nihanja trajala še nekaj dni ali tednov, pri čemer bi kakšen velik igralec lahko zašel v likvidnostne težave. Nekatere velike svetovne investicijske banke namreč rade hodijo po robu.

Bojan Ivanc, ekonomski analitik na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), meni, da ni vsebinskih razlogov za hkratni upad borznih indeksov po svetu. “Korekcija je močna predvsem pri tehnoloških delnicah, ki so v preteklosti največ pridobile. Pametnih vsebinskih razlogov, zakaj bi se ta korekcija zgodila, v danem trenutku ni videti,” je pojasnil Ivanc. Dodal je, da bi dogajanje na borzi lahko spodbudilo centralne banke k hitrejšemu znižanju obrestnih mer.

Mnenje NLB Skladov

Član uprave NLB Skladov Blaž Bračič je za Slovensko tiskovno agencijo ocenil, da so globoki padci na svetovnih borzah nekaj povsem normalnega na delniških trgih. “Korekcije se da po navadi dobro izkoristiti za kakšne dodatne nakupe delnic, ki so se pocenile. Kakršnekoli drastične poteze po nekih padcih, ki so, roko na srce, nekaj povsem normalnega na delniških trgih, pa bi odsvetoval,” je dejal Bračič.

Bračič je prav tako omenil dodatne dejavnike, ki so vplivali na današnje dogajanje na borzah, med drugim nekoliko slabše gospodarske podatke iz ZDA, zlasti glede trga dela. V ZDA so julija odprli 114.000 novih delovnih mest, medtem ko jih je bilo junija po popravljenih podatkih 179.000. Stopnja brezposelnosti se je zvišala za 0,2 odstotne točke na 4,3 odstotka, kar je najvišje po oktobru 2021.

Pričakovanja tehnoloških podjetij

Tretji razlog za padce so po Bračičevih besedah tehnološka podjetja, katerih delnice so letos močno porasle, a rezultati niso povsem dosegli pričakovanj. “Rezultati so sicer odlični, vseeno pa niso čisto dosegli pričakovanj in tudi zato smo zaznali kar nekaj korekcije,” je pojasnil.

Bračič meni, da omenjeni dejavniki ne bodo dolgoročno vplivali na borze, bodo pa prihodnja gibanja odvisna od dogajanja na Bližnjem vzhodu. “Če bi kaj eskaliralo v konfliktu med Izraelom in Iranom, je verjetno potencial, da se gre na borzah še nižje,” je ocenil.

Ljubljana in globalni trendi

Ljubljanska borza je sicer nekoliko izolirana od globalnih dogajanj, a dolgoročno sledi trendom v Evropi, zlasti v Nemčiji. “Slovenske delnice po navadi niso povezane z nekimi svetovnimi dejavniki, vsaj na kratek rok ne. Na dolgi rok pa se slovensko gospodarstvo, ki je majhno in odprto, ne more izogniti trendom v Evropi,” je zaključil Bračič. Indeks SBI TOP je trenutno 4,45 odstotka pod izhodiščem.

Bračič vlagateljem svetuje, naj ohranijo mirno kri in korekcije izkoristijo za dodatne nakupe delnic, ki so se pocenile, pri čemer odsvetuje drastične poteze.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels