Globalni trgi nihajo med pričakovanji rezultatov Nvidie in napetostmi na Bližnjem vzhodu

Globalni trgi nihajo med pričakovanji rezultatov Nvidie in napetostmi na Bližnjem vzhodu

Azijske borze so v torek zabeležile padec, saj so vlagatelji po vsem svetu začeli razmišljati o morebitnem znižanju obrestnih mer v Združenih državah Amerike. Hkrati so nestrpno čakali na finančne rezultate podjetja Nvidia, enega vodilnih podjetij na področju umetne inteligence, ki je trenutno v središču pozornosti. Razpoloženje na trgih je dodatno poslabšalo naraščanje geopolitičnih napetosti na Bližnjem vzhodu ter zaskrbljenost glede ponudbe nafte, kar je vplivalo na rast cen surove nafte.

Evropske borze so v torek pokazale mešane trende, potem ko so se odprle nekoliko višje. Londonska borza je po prazničnem ponedeljku nadaljevala trgovanje, kar je vplivalo na aktivnosti v regiji.

Terminske pogodbe na Eurostoxx 50 so zrasle za 0,08 odstotka, kar kaže na rahlo pozitivno razpoloženje na trgih. Podobno so se terminske pogodbe na nemški DAX povečale za 0,13 odstotka, medtem ko so se terminske pogodbe na FTSE, ki spremljajo glavne britanske delnice, povečale za 0,35 odstotka.

Kljub tem rahlim dobičkom pa splošna negotovost ostaja prisotna na evropskih trgih, saj vlagatelji še naprej spremljajo globalne geopolitične napetosti, razvoj dogodkov v zvezi z obrestnimi merami v ZDA in potencialni vpliv Nvidijinih rezultatov na širši tehnološki sektor.

Azijski delniški trgi se soočajo z izgubami

MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je v torek padel za 0,48 odstotka, kar pomeni umik z enomesečnega vrha, doseženega v prejšnji trgovalni seji. Kitajski modri delniški indeks CSI300 je prav tako zabeležil padec, in sicer za 0,61 odstotka, medtem ko je hongkonški indeks Hang Seng izgubil 0,27 odstotka vrednosti. Padec v Hongkongu je bil povezan s slabšimi rezultati nekaterih podjetij zaradi zmanjšane potrošnje potrošnikov, kar je povzročilo dodatne skrbi glede stanja gospodarstva.

Na tržno razpoloženje je negativno vplivala tudi Kanada, ki je po vzoru Združenih držav Amerike in Evropske unije uvedla sto odstotne carine na uvoz kitajskih električnih vozil ter petindvajset odstotne carine na uvoz jekla in aluminija iz Kitajske. Ta poteza je dodatno obremenila že tako napete odnose med Kanado in Kitajsko ter povečala negotovost na svetovnih trgih.

Powellov govor prinaša nekaj olajšanja, a negotovost ostaja

V petek je nestrpno pričakovani govor predsednika Federal Reserve, Jeromea Powella, prinesel trgom nekaj upanja. Powell je podprl skorajšnji začetek zniževanja obrestnih mer, kar je vlagateljem prineslo olajšanje. Vendar pa je hkrati opozoril, da bo prihodnje znižanje obrestnih mer odvisno od prejetih podatkov in razvoja tveganj v svetovnem gospodarstvu. Njegova izjava je dala trgom nekaj stabilnosti, a negotovost glede prihodnjih ukrepov Federal Reserve ostaja.

Jen in dolar ostajata stabilna kljub geopolitičnim napetostim

Na valutnem trgu je jen dosegel vrednost 144,645 za dolar, kar je nižje od najvišje vrednosti 143,45 za dolar, ki jo je dosegel v prejšnji trgovalni seji. Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriške valute v primerjavi s košarico šestih glavnih svetovnih valut, se je rahlo spremenil in dosegel vrednost 100,84, kar je blizu trinajstmesečnega najnižjega nivoja 100,53.

Cene nafte se po močnem skoku umirjajo

Cene nafte so se v zgodnjem torkovem trgovanju nekoliko umirile, potem ko so se v prejšnji trgovalni seji dvignile za tri odstotke zaradi skrbi glede ponudbe, ki so jo povzročile naraščajoče napetosti na Bližnjem vzhodu in zmanjšanje proizvodnje v Libiji. Terminske pogodbe za surovo nafto Brent so bile nižje za 0,21 odstotka in so znašale 81,26 ameriških dolarjev za sod. Kljub temu pa so bile te cene še vedno blizu dvotedenske najvišje vrednosti, ki je znašala 81,58 dolarja za sod. Terminske pogodbe za ameriško surovo nafto so se prav tako znižale za 0,32 odstotka na 77,17 dolarja za sod, vendar so ostale blizu enotedenske najvišje vrednosti 77,60 dolarja za sod, dosežene prejšnjo noč.

Cena zlata se rahlo zniža, ostaja blizu rekordne vrednosti

Cena zlata je v torek padla za 0,39 odstotka in dosegla 2.507,12 dolarja za unčo, kar je tik pod rekordno vrednostjo 2.531,60 dolarja, doseženo 20. avgusta. Zlato, ki je pogosto videno kot varno zatočišče v časih negotovosti, še naprej privablja vlagatelje, zlasti ob naraščajočih geopolitičnih napetostih in finančnih negotovostih. Kljub rahlemu padcu ostaja vrednost zlata blizu zgodovinsko visokih ravni, kar odraža nadaljnje iskanje varnosti med vlagatelji.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik