Goriva v torek cenejša, če vlada ne zviša dajatev
V torek se nam obeta znižanje cen goriv, če vlada ne poseže v dajatve, navaja portal Moje Finance. Napovedovanje sprememb cen goriv je postalo izjemno nepredvidljivo zaradi pogostih sprememb formule za določanje cen. Kljub temu pa trenutna gibanja na sredozemskih trgih nafte kažejo, da bi cene goriv v torek morale biti nižje, razen če vlada nepričakovano poviša dajatve. Če torej do vladnih sprememb ne bo prišlo, lahko vozniki pričakujejo cenejše polnjenje rezervoarjev.
Na svetovnih trgih je 159-litrski sod nafte brent od septembra, ko je doživel najnižjo ceno po začetku ukrajinske vojne, ponovno narasel za skoraj 10 odstotkov. Rast cen analitiki pripisujejo naraščajočim napetostim na Bližnjem vzhodu ter nepričakovanemu znižanju obrestnih mer v ZDA, kar bi lahko pozitivno vplivalo na povpraševanje po nafti. Kljub temu so povprečne cene na sredozemskih trgih v zadnjih 14 dneh nižje kot v prejšnjem obdobju, kar ob nespremenjenih dajatvah vlade odpira prostor za znižanje reguliranih cen goriv.
Kakšne cene goriv pričakujemo?
Po poročanju portala Moje finance so se v zadnjih dveh letih cene bencina in dizla močno spreminjale. Trenutno opažamo padec cen na trgih, vendar se to v slovenskih reguliranih cenah le delno odraža. Kljub dvigom dajatev so trenutne cene nižje kot v prvem delu poletja. Če vlada ne poseže v dajatve, bi lahko liter bencina v torek stal približno 1,45 evra, kar je primerljivo z najnižjo ceno v juniju.
Tudi cena dizla in kurilnega olja bi se lahko znižala. Pričakuje se, da bo cena dizla upadla za približno tri cente, kar pomeni, da bo liter dizla po več mesecih ponovno padel pod 1,50 evra. V poletnih mesecih je bil dizel celo dražji od bencina, vendar napovedi kažejo, da bi se cene teh dveh goriv v prihodnjih dneh ponovno zbližale. Seveda je vse to odvisno od predpostavke, da vlada ne spremeni formule za določanje cen.
Po navedbah portala Moje finance, marža v ceni bencina in dizla znaša približno 6,9 odstotka pri bencinu in 6,6 odstotka pri dizlu. Preostanek cene, kar okoli 60 odstotkov pri bencinu in 55 odstotkov pri dizlu, predstavljajo različne dajatve državi. V zadnjih mesecih je delež dajatev v skupni ceni goriv narasel za približno pet odstotnih točk, kar je posledica vladnih ukrepov in sprememb cenovne formule.
[Vir: Moje finance]; Portal24; Foto: Vecteezy