Gradite? Pripravite se na nove, ostrejše zahteve občin za komunalne prispevke!
Ministrstvo za naravne vire in prostor je pripravilo predlog novele zakona o urejanju prostora, ki bo v javni obravnavi do 30. avgusta. Novela zakona prinaša številne spremembe, zlasti na področju komunalnih prispevkov, ki so pomemben element pri načrtovanju in izvedbi gradbenih projektov. Med glavnimi spremembami so podaljšanje roka za izdajo odločbe o odmeri komunalnega prispevka, spremembe pri obračunavanju prispevkov za enostavne objekte ter uvedba novih pravil glede komunalnih prispevkov za neurejena zazidljiva zemljišča.
Komunalni prispevek za povečanje gradbene parcele
Ena izmed ključnih sprememb novele je možnost občin, da zaračunajo komunalni prispevek investitorjem ali lastnikom objektov tudi v primerih, ko se zaradi prizidave ali novogradnje ob obstoječi stavbi povečuje površina gradbene parcele. Ta sprememba bo veljala tako za novo kot tudi obstoječo komunalno opremo. Predlagatelji novele pojasnjujejo, da se s tem odpravlja pomanjkljivost sedanjega sistema, kjer odmera komunalnega prispevka v primeru povečanja gradbene parcele ni bila možna.
Poleg tega so predlagatelji novele podrobneje opredelili situacije, v katerih lastniki objektov ne bodo zavezani k plačilu komunalnega prispevka. To vključuje primere, kjer lastnik objekt energijsko in statično sanira, kar lahko povzroči rahlo povečanje bruto tlorisne površine, kot na primer pri vgradnji toplotne izolacije. Prav tako se prispevek ne bo odmeril, če objektu investitor prizida zunanje stopnice ali zunanje dvigalo, saj takšne spremembe ne vplivajo na obremenitev komunalne opreme.
Daljši rok za izdajo odmere komunalnega prispevka
Novela zakona podaljšuje rok za izdajo odločbe o odmeri komunalnega prispevka s sedanjih 15 na 30 dni. Plačilo komunalnega prispevka je namreč pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja, in podaljšanje roka ne bi smelo bistveno vplivati na čas do njegove pridobitve. Predlagatelji utemeljujejo podaljšanje roka z zmanjšanjem števila pritožb zoper odmerne odločbe, kar bi lahko posledično skrajšalo čas, v katerem odločba postane dokončna.
Po spremembi zakona se bo komunalni prispevek določil pred izdajo gradbenega dovoljenja, kar velja za novogradnje in spremembe namembnosti zahtevnega, manj zahtevnega in nezahtevnega objekta. Odmera bo izvedena na zahtevo investitorja, še preden bo izdano gradbeno dovoljenje. Pomembno je tudi, da se po trenutni zakonodaji z uveljavitvijo sistema eGraditev, ki je predviden za 5. januar 2026, komunalni prispevek plača pred prijavo začetka del in ne pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja.
Spremembe pri komunalnem prispevku za enostavne objekte
Za enostavne objekte bo občina še naprej odmerjala komunalni prispevek po uradni dolžnosti, vendar pa novela prinaša pomembno spremembo. Po novem bo občina komunalni prispevek po uradni dolžnosti odmerila le za tiste enostavne objekte, za katere je določeno, da je za njihovo postavitev obvezno soglasje občine. Po izdaji soglasja bo občina nato izdala tudi odločbo o komunalnem prispevku. V teh primerih bo občina morala izdati odmerno odločbo v 30 dneh od izdaje soglasja. Če občina tega roka ne bo upoštevala, bo veljalo, da je komunalni prispevek plačan.
Občine bodo imele tudi možnost, da v svojih občinskih uredbah določijo, da za določene enostavne objekte soglasje ni potrebno ali pa da so ti objekti oproščeni plačila komunalnega prispevka.
Komunalni prispevek za neurejena zazidljiva zemljišča
Ena izmed novosti, ki jo prinaša novela, je možnost, da občina odmeri akontacijo komunalnega prispevka za novo komunalno opremo tudi na neurejenih zazidljivih zemljiščih. To bo veljalo za zemljišča, ki so opremljena in ustrezajo kriteriju urejenega zazidljivega zemljišča skupaj s sosednjimi zemljišči v lasti istega lastnika. S tem bo omogočeno, da občina pobere več akontacije in tako hitreje dobi povrnjena sredstva za komunalno opremljanje.
Oprostitve in zaostritve pri komunalnih prispevkih
Pomembna novost je tudi, da bodo investitorji javnih najemnih stanovanj oproščeni plačila komunalnega prispevka za obstoječo in novo komunalno opremo, če je investitor država ali pravna oseba javnega prava, ki jo je ustanovila država. Vrednost oproščenega prispevka se bo poračunala tako, da bo investitor občini predal ustrezno število stanovanj brezplačno v last.
Novela prinaša tudi zaostritev pri priključevanju nelegalnih objektov na komunalno opremo. Lastniki bodo morali k zahtevi za odmero komunalnega prispevka priložiti dokazilo o legalnosti objekta ter soglasje upravljavca vode, iz katerega bo razvidno, da je priključitev možna.
Daljše obdobje obročnega odplačevanja komunalnega prispevka
Novela podaljšuje tudi obdobje obročnega odplačevanja komunalnega prispevka. Najdaljša dovoljena doba odplačevanja za novo komunalno opremo se podaljšuje s 24 na 48 mesecev, pri čemer je najnižji mesečni znesek plačila najmanj 200 evrov. Za izboljšanje komunalne opremljenosti pa se najdaljša doba odplačevanja podaljšuje s 36 na 60 mesecev, najnižji mesečni obrok pa je lahko 50 evrov.
[Vir: Žurnal24]; Portal24; Foto: Pixabay