Greenpeace evropske naftne in plinske družbe, obtožil zanemarjanja energetskega prehoda
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je ostro napadla evropske naftne in plinske družbe, jih obtožila pasivnosti pri energetskem prehodu ter kršenja svojih podnebnih zavez. V svojem nedavno objavljenem poročilu, naslovljenem “Dirty Twelve”, so razkrili, da so podjetja, kot so BP, TotalEnergies in Shell, dosegla le zanemarljivih 0,3 odstotka celotne proizvodnje iz obnovljivih virov energije.
Greenpeace je poudaril, da so naložbe v zeleno energijo predstavljale le 7,3 odstotka celotnih vlaganj teh dvanajstih podjetij. Preostalih 92,7 odstotkov je bilo financiranih v dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi. To vključuje proizvodnjo plina in nafte, ki sta znana po sproščanju ogljikovega dioksida v ozračje ter posledičnem segrevanju podnebja. Nekatera podjetja so se celo zavezala, da bodo do leta 2050 odpravila svoje emisije CO2. Greenpeace medtem izpostavlja, da večina teh družb namerava še naprej povečevati proizvodnjo fosilnih goriv vsaj do leta 2030.
Izvršni direktor Greenpeacea, Jakub Gogolewski, je opozoril, da kljub trditvam o sodelovanju pri energetskem prehodu, evropske naftne in plinske družbe dejansko ne izkazujejo aktivnega angažmaja na tem področju. Aktivisti organizacije so v znak protesta postavili maketo naftne vrtine v poslovni četrti La Defense v Parizu, sedežu podjetja TotalEnergies.
Greenpeace poziva evropske vlade, naj prevzamejo odgovornost in uredijo delovanje energetskih podjetij, ki so se izkazala za neuspešna pri izpolnjevanju podnebnih zavez. Organizacija se zavzema za uvedbo obveznih ciljev zmanjšanja porabe nafte. Greenpeace opozarja, da samoregulacija ne bo zadostovala za reševanje podnebne krize.
Poročilo “Dirty Twelve” je združilo podatke iz letnih poročil šestih vodilnih mednarodnih naftnih družb s sedežem v Evropi, kot so Shell, TotalEnergies, BP, Equinor, Eni in Repsol, ter šestih nacionalnih naftnih in plinskih podjetij, kot so OMV, PKN Orlen, MOL, Wintershall Dea, Petrol Group in INA. Poročilo razkriva nezadostno angažiranost teh družb v boju proti podnebnim spremembam ter potrebo po hitrih ukrepih za preusmeritev v trajnostno energetsko prihodnost.