Gripa, RSV in COVID-19: Kako sočasno kroženje virusov vpliva na zdravje?

Prehlad [Foto: Pexels]

Gripa, RSV in COVID-19: Kako sočasno kroženje virusov vpliva na zdravje?

Zimski meseci s seboj prinašajo številne izzive za zdravstvene sisteme po Evropi. Sočasno kroženje različnih virusov, med katerimi so najpogostejši gripa, respiratorni sincicijski virus (RSV) in COVID-19, postavlja zdravstvene ustanove pred kompleksno nalogo obvladovanja povečanega števila obolelih. Antoine Flahault, direktor Inštituta za globalno zdravje na univerzi v Ženevi, opozarja na velik vpliv teh bolezni na zdravstveni, družbeni in gospodarski ravni.

Glede na poročilo Evropskega povzetka nadzora nad respiratornimi virusi (ERVISS) število obiskov zdravnikov zaradi bolezni dihal ostaja pričakovano za ta letni čas. V nekaterih evropskih državah so opazili tudi porast aktivnosti virusov, navaja Euronews. Po besedah Rika Malleyja, zdravnika na bostonski otroški bolnišnici, pandemija COVID-19 še vedno vpliva na vzorce širjenja dihalnih bolezni. Slednje pa otežuje napovedovanje prihodnjih valov.

Tako sočasno kroženje več virusov, kot sta gripa in RSV, povečuje pritisk na zdravstvene sisteme. Čeprav možnost “trojne epidemije” ostaja nizka, strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko posamezniki zboleli za več različnimi okužbami v relativno kratkem časovnem obdobju.

Najpogostejši zimski virusi in njihovi učinki

Med najpogostejše zimske viruse spada gripa, ki povzroča sezonske epidemije predvsem v zmernem podnebju. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se okužbe z virusom gripe trenutno pojavljajo na nizki ravni, vendar nekatera območja že poročajo o naraščanju primerov. Gripa lahko povzroči resne zaplete pri ranljivejših skupinah, kot so starejši, kronični bolniki in majhni otroci.

RSV, ki je pogost vzrok za prehladu podobne simptome, je še posebej nevaren za dojenčke in starejše odrasle. Evropski centri za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) napovedujejo, da bo število okužb z RSV v prihodnjih tednih verjetno naraščalo.

COVID-19, ki ostaja stalna grožnja, trenutno beleži upad primerov po jesenskem vrhuncu. Kljub temu virus zaradi svoje stalne prisotnosti v populaciji pogosto sovpada z drugimi sezonskimi epidemijami. Poleg teh treh virusov krožijo tudi drugi respiratorni virusi, kot so metapnevmovirus, adenovirus in norovirus, ki povzročajo različne zdravstvene težave, vključno z bruhanjem in drisko.

Zakaj so zime čas za bolezni dihal?

Zimski meseci ustvarjajo pogoje, ki omogočajo večje širjenje virusov. Zaprti prostori, slabša prezračenost in povečana uporaba centralnega ogrevanja prispevajo k ugodnemu okolju za prenos okužb. Antoine Flahault pojasnjuje, da manj UV svetlobe in povečana onesnaženost zraka prav tako vplivata na pogostost respiratornih bolezni.

Strokovnjaki zato priporočajo izboljšanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih in nošenje mask FFP2, zlasti tam, kjer je kakovost zraka slaba. Na ta način lahko zmanjšamo širjenje virusov, kot so COVID-19, gripa, RSV ter celo norice in ošpice.

Kako se zaščititi pred zimskimi boleznimi?

Cepljenje ostaja eden najučinkovitejših načinov za zaščito pred hudimi oblikami gripe in COVID-19. Piotr Kramarz, glavni znanstvenik pri ECDC, poudarja, da je za preprečevanje hospitalizacij in smrti ključno povečanje precepljenosti med ranljivimi skupinami. Prav tako so pomembni osnovni preventivni ukrepi, kot so pogosto umivanje rok, prezračevanje prostorov in ostajanje doma ob pojavu simptomov bolezni.

Svetovna zdravstvena organizacija za Evropo priporoča nošenje mask v situacijah, kjer obstaja tveganje za težji potek bolezni, ter izogibanje stiku z ranljivimi osebami, kadar obstaja sum okužbe.

Portal24; Foto: Pexels