Grožnja deložacije stanovalcev Doma na Krasu sprožila pozive k zakonodajnim spremembam
Strokovnjaki in izvajalci socialnega varstva so opozorili na resno problematiko v zvezi z odločbo Inšpektorata RS za naravne vire in prostor, ki zahteva deložacijo šestih stanovalcev Doma na Krasu iz stanovanjske stavbe v Solkanu, poroča MMC RTV SLO. Javnost so pozvali k nujnim zakonodajnim spremembam za ureditev podpore v skupnosti ter k zaščiti pravic najbolj ranljivih skupin.
Na novinarski konferenci v Ljubljani je Sonja Bezjak iz Muzeja norosti predstavila javno pismo, ki ga je do zdaj podpisalo več kot 100 organizacij in posameznikov. “S to novinarsko konferenco pozivamo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za solidarno prihodnost, naj čim prej uredita to stanje,” je poudarila Bezjak. Dodala je, da je za zagotovitev deinstitucionalizacije in podpore v skupnosti nujno potrebno sprožiti dodatne zakonodajne spremembe.
Po poročanju MMC RTV SLO so v Pravni mreži za varstvo demokracije prepričani, da je odločba inšpektorata pravno nevzdržna, saj nesorazmerno posega v temeljne človekove pravice. Koordinatorica mreže Anuška Podvršič je izpostavila: “Odločitev inšpekcije, ki narekuje deložacijo stanovalcev, predstavlja tako grobo kršitev teh pravic, da tega ni mogoče upravičiti zgolj z napačno klasifikacijo stavbe.” Prav tako je spomnila, da je Slovenija že leta 2008 s podpisom konvencije o pravicah invalidov prevzela obveznost prehoda iz institucionalne v skupnostno oskrbo, vendar se s to odločbo ta proces vrača korake nazaj.
Trenutna zakonodaja ne omogoča učinkovitega uresničevanja načel deinstitucionalizacije
Direktor zavoda Dom na Krasu Goran Blaško je po poročanju MMC RTV SLO opozoril, da trenutna zakonodaja ne omogoča učinkovitega uresničevanja načel deinstitucionalizacije. Poudaril je, da pravne omejitve otežujejo delo socialnovarstvenih organizacij, ki skušajo stanovalcem zagotoviti podporo v skladu s sodobnimi pristopi. Tatjana Knapp iz Zavoda Risa je dodala, da bi morali ljudje sami imeti pravico do izbire, kje in s kom bodo živeli, ter uživati spoštovanje pristojnih služb.
Po besedah Andreje Rafaelič z Inštituta RS za socialno varstvo so potrebne sistemske spremembe že delno pripravljene. “Začetni predlog zakonskih sprememb, ki bi omogočil prehod iz institucionalnega v skupnostni model zagotavljanja podpore, je že pripravljen,” je pojasnila. Vendar opozarja, da so te spremembe nujne, če želimo zaščititi pravice stanovalcev.
Na gradbenem inšpektoratu so po poročanju MMC RTV SLO odločitev utemeljili z navedbo, da se stavba v Solkanu uporablja v nasprotju z gradbenim dovoljenjem. Gradbeno dovoljenje določa stavbo kot enostanovanjski objekt, medtem ko jo zavod uporablja za potrebe posebnih družbenih skupin, kar predstavlja spremembo namembnosti objekta. Kljub temu pa stanovalci Doma na Krasu za zdaj ostajajo v stavbi.
Portal24; Foto: Pixabay