GZS in OZS nezadovoljna z davčnimi spremembami: Nesistemsko in nepremišljeno
Predlogi davčnih sprememb, ki jih je pripravila vlada na podlagi pripomb iz javne razprave, so naleteli na ostro kritiko dveh največjih gospodarskih organizacij v Sloveniji – Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Predlogi prvega svežnja davčnih sprememb, ki naj bi jih vlada obravnavala v sredo, po mnenju GZS in OZS ne ustrezajo glavnim izzivom gospodarstva ter prinašajo dodatne obremenitve v času gospodarske negotovosti.
GZS: Nesistemski in nepremišljeni ukrepi
GZS, ki predstavlja interese velikega dela slovenskega gospodarstva, je predlagane spremembe označila kot nesistemske in nepremišljene. Glavni izvršni direktor GZS, Mitja Gorenšček, je poudaril, da zakonodaja ne odgovarja na ključne izzive, kot so visoka obdavčitev dela, pomanjkanje investicij v raziskave in razvoj ter nekonkurenčnost pri privabljanju in zadrževanju ključnih kadrov.
“Davčne olajšave za mlade strokovnjake iz tujine so sicer dobrodošle, vendar nezadostne in predvsem diskriminatorne do drugih domačih in tujih strokovnjakov,” so pri GZS-ju zapisali v sporočilu za javnost. Namesto tega GZS kot najboljšo rešitev predlaga uvedbo socialne oziroma razvojne kapice, ki bi zmanjšala davčno breme in povečala konkurenčnost slovenskega gospodarstva.
Poseben poudarek so v GZS-ju namenili tudi predlaganemu dvigu trošarin na alkoholne pijače in davku na dodano vrednost (DDV) za sladke pijače. Menijo, da ti ukrepi ne bodo prinesli pričakovanih rezultatov, kot sta povečanje prihodkov v državno blagajno in izboljšanje javnega zdravja, temveč bodo še dodatno zmanjšali konkurenčnost slovenske živilskopredelovalne industrije. Dvig trošarin na pivo, ki je že zdaj med najvišjimi v Evropi, bi bil po njihovem mnenju nov udarec za slovenske pivovarje.
Opozorila OZS o posledicah ohlajanja gospodarstva
Predsednik OZS, Blaž Cvar, je na seji upravnega odbora zbornice opozoril na ohlajanje nemškega gospodarstva, ki ima pomembne posledice tudi za slovenske obrtnike in podjetnike. “Kot slišimo s terena, podjetja v kovinski panogi že zaznavajo upad naročil. Še slabše napovedi za nemško gospodarstvo so za prihodnje četrtletje,” je dejal Cvar.
OZS je izrazila zaskrbljenost, da bi nove davčne obremenitve še dodatno oslabele slovensko gospodarstvo v času, ko se že sooča z negotovostmi na mednarodnih trgih. Predlagali so, da vlada sprejme ukrepe, ki bodo ublažili padec gospodarske aktivnosti, namesto da uvaja dodatne administrativne in finančne obremenitve.
Kritika na spremembe v sistemu normirancev
GZS in OZS sta prav tako izrazili nasprotovanje predlaganim spremembam v sistemu normirancev. Na GZS-ju menijo, da bi ukinitev režima uveljavljanja normiranih odhodkov, ki prinaša administrativne poenostavitve, imela negativne posledice za številne podjetnike. Namesto ukinitve predlagajo možnost znižanja odstotka normiranih odhodkov ali izboljšanje nadzora nad normiranci.
Podobno kritično stališče je izrazil tudi predsednik logaške območne zbornice Bogdan Oblak, ki je opozoril na potencialno retroaktivno veljavnost sprememb, kar po njegovem mnenju kaže na nepredvidljivo poslovno okolje v Sloveniji.
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je ob tem opozoril na upad ekonomske svobode v Sloveniji. Po njegovih besedah se podjetja že selijo v tujino, kar pomeni manj prihodkov v državno blagajno. OZS je vlado pozvala, naj poveča mejo za vstop v sistem davka na dodano vrednost na 85.000 evrov ter ohrani sistem normirancev nespremenjen. Poudarili so tudi, da se sistem normirancev prepogosto spreminja, kar negativno vpliva na poslovno stabilnost.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik