Hamas zahteva umik s seznama terorističnih skupin

Palestina [Foto: Pixabay/ hosnysalah]

Hamas zahteva umik s seznama terorističnih skupin

Palestinska islamistična skupina Hamas je sprožila pravni postopek proti britanski vladi, s katerim zahteva, da se jo črta s seznama prepovedanih terorističnih organizacij v Združenem kraljestvu. Organizacija, ki je 7. oktobra 2023 izvedla obsežne napade na južni Izrael, v katerih je bilo ubitih več kot 1200 ljudi, večinoma civilistov, in ugrabljenih okoli 250 talcev, trdi, da ni teroristična skupina, temveč “palestinsko islamsko osvobodilno in odporniško gibanje”. Njihov cilj naj bi bil osvoboditev Palestine in nasprotovanje tistemu, kar imenujejo “sionistični projekt”. Zahtevo so vložili pri notranji ministrici Yvette Cooper, poroča Drop Site News.

V izjavi, ki jo je podal Mousa Abu Marzouk, vodja Hamasovih mednarodnih odnosov, skupina britansko prepoved označuje za “nepravično”. Trdijo, da odločitev vlade odraža njeno dolgoletno podporo sionizmu, apartheidu, okupaciji in etničnemu čiščenju v Palestini. Hamas obenem poudarja, da nikoli ni predstavljal grožnje Veliki Britaniji, kljub – kot pravijo – vpletenosti te države v “genocid nad palestinskim ljudstvom”. Britansko ministrstvo za notranje zadeve se na te obtožbe ni odzvalo z uradnim komentarjem, saj ne komentira zadev, povezanih s prepovedmi.

Hamasovo vojaško krilo, znano kot Hamas IDQ, je bilo v Združenem kraljestvu prepovedano že leta 2001, leta 2021 pa je prepoved zajela tudi politično krilo, ki upravlja Gazo. Britanska vlada je takrat poudarila, da je delitev na vojaško in politično krilo umetna, ter Hamas označila za enotno teroristično organizacijo. Po britanski zakonodaji je članstvo v prepovedani skupini, izkazovanje podpore ali nošenje predmetov, ki nakazujejo povezanost z njo, kaznivo dejanje.

Pravni argumenti in širše implikacije

Hamasova pravna ekipa, ki jo zastopa odvetniška pisarna Riverway Law in deluje pro bono – saj bi sprejemanje plačila za zastopanje prepovedane organizacije bilo nezakonito – v dokumentih navaja, da Hamas ne zanika, da njegova dejanja spadajo pod široko definicijo terorizma po britanskem Zakonu o terorizmu iz leta 2000, navaja The Guardian. Vendar poudarjajo, da ta definicija zajema tudi druge oborožene sile, kot so izraelska, ukrajinska ali celo britanska vojska, kadar uporabljajo nasilje za politične cilje. Terorizem je v zakonu opredeljen kot dejanje, ki vključuje hudo nasilje ali grožnjo z njim, z namenom vplivanja na vlado ali ustrahovanja javnosti v politične, verske ali ideološke namene.

Pravniki nadalje trdijo, da prepoved Hamasu omejuje svobodo govora v Veliki Britaniji. Po njihovih besedah policija izvaja “kampanjo političnega ustrahovanja”, ki cilja na novinarje, akademike, aktiviste in študente zaradi domnevne podpore skupini. Menijo, da bi morali imeti ljudje pravico svobodno razpravljati o Hamasu in njegovem boju za palestinsko samoodločbo. Dodajajo, da je prepoved v nasprotju z mednarodnim pravom, ki od držav zahteva preprečevanje genocida in zločinov proti človeštvu ter končanje izraelske okupacije palestinskih ozemelj. Hamas naj bi bil, kot trdijo, “edina učinkovita vojaška sila”, ki se upira tem kršitvam.

Nasprotniki te zahteve, kot je zunanja ministrica v senci Priti Patel, ostro obsojajo Hamas. Patel je skupino označila za “zlobno teroristično organizacijo”, ki jo podpira Iran in ki “ugrablja, muči in ubija ljudi”, vključno z britanskimi državljani. Poudarila je, da Hamas predstavlja grožnjo varnosti Združenega kraljestva ter miru na Bližnjem vzhodu, obenem pa zatira prebivalce Gaze.

Portal24; Foto: Pixabay/ hosnysalah