Hanuka 2024: Praznovanje luči in upanja

ByAna Koren

26. decembra, 2024 , ,
https://www.freepik.com/free-photo/traditional-hanukkah-sweets-with-candles_5869813.htm#fromView=search&page=1&position=11&uuid=1511186c-ae3c-4c1c-ac83-0f823dca92ae[Foto: Freepik]

Hanuka 2024: Praznovanje luči in upanja

Judovski verski praznik Hanuka, znan tudi kot praznik luči, se je letos v Ukrajini in Nemčiji začel s posebnimi slovesnostmi. Praznik, ki simbolizira zmago svetlobe nad temo, ima poseben pomen za judovsko skupnost po vsem svetu. Letos je Hanuka šele petič po letu 1900 sovpadla z Božičem, kar praznovanje šedodatno zaznamuje.

Slovesnosti v Kijevu: Zelenskij in največja menora v Evropi

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenskij se je ob začetku Hanuke srečal z delegacijo rabinov v ukrajinskem glavnem mestu Kijevu, poroča Euronews. Na dogodku, ki je potekal v sredo zvečer, je predsednik prižgal prvo svečo menore. Ta simbolični akt je potekal v okviru posebne slovesnosti, ki jo je vodil glavni rabin Dnjepra Šmuel Kaminetski.

Predsednik Zelenskij je judovski skupnosti čestital za praznik in poudaril pomen solidarnosti ter molitev za mir v Ukrajini. Ob tem je dejal: “Imamo edinstveno državo – danes praznujemo tako božič kot Hanuko. Zelo dobro je, da lahko v Ukrajini vsi živimo skupaj in se borimo proti temi s svetlobo, ki jo imamo.”

Dogodek je dodatno obeležila postavitev največje menore v Evropi na priljubljenem Trgu neodvisnosti v Kijevu. Ta impozantna menora, ki simbolizira svetlobo in upanje, je letos še posebej odmevna v času vojne v Ukrajini. Zelenskij je ob tem razkril, da je menoro, uporabljeno na slovesnosti, lani prejel kot darilo od argentinskega predsednika Javierja Mileija.

Hanuka kot simbol upanja in enotnosti

Hanuka, ki traja osem dni, simbolizira ponovno posvetitev templja v Jeruzalemu v 2. stoletju pr. n. št. po zmagi judovskih borcev nad okupacijskimi silami. Po legendi naj bi manjša količina obredno čistega olja, ki so ga našli v templju, svetila osem dni, kar je veljalo za čudež. Praznik je danes poznan po prižiganju sveč na menori in tradicionalnih jedeh, pripravljenih v olju, kot so krompirjeve palačinke “latkes.”

Ritual prižiganja sveč ima poseben pomen, saj simbolizira prinašanje svetlobe v temo. V Ukrajini, kjer so se letos slovesnosti odvile v kontekstu vojne, je ta simbolika še posebej močna. Glavni rabin Kaminetski je ob nagovoru Zelenskega dejal: “Boj med svetlobo in temo se nadaljuje. Vidimo, da po vaši zaslugi postaja os zla veliko šibkejša in kmalu jo bomo premagali.”

Nemčija: Hanuka pred Brandenburškimi vrati

Tudi v Nemčiji so Hanuko praznovali s posebnim ponosom. Pred znamenitimi Brandenburškimi vrati v Berlinu so postavili velikansko menoro, ki je postala simbol solidarnosti in upanja. Rabin Yehuda Teichtal je ob tej priložnosti spomnil na talce, ki so še vedno v rokah Hamasa, in izrazil upanje, da bodo do zaključka Hanuke že svobodni.

Nemški kancler Olaf Scholz, ki že tradicionalno sodeluje na slovesnostih prižiganja sveč, je na družbenih omrežjih zapisal: “Menore za Hanuko v naših mestih predstavljajo upanje v temnih časih. Judovstvo je trden, nenadomestljiv del nas. Lepe praznike vsem!”

Hanuka, praznik luči, ima tudi v sodobnem kontekstu pomembno sporočilo. Prižiganje sveč, ki simbolizira zmago svetlobe nad temo, združuje ljudi različnih kultur in ver. Tako v Ukrajini kot v Nemčiji letošnje praznovanje nosi dodatno težo – spominja na pomembnost miru, enotnosti in upanja v časih, ko se svet sooča z izzivi.

Portal24; Foto: Freepik